Akcie se ve čtvrtek propadly v nejhorším jednodenním výprodeji od roku 2020, Dow se propadl o téměř 1700 bodů, protože překvapivě vysoká cla prezidenta Trumpa na „Den osvobození“ způsobila šok na trzích po celém světě. (Foto: Depositphoto)

V čele výprodeje stál technologický index Nasdaq Composite (^IXIC), který se propadl o 6 %. Index S&P 500 (^GSPC) se propadl o téměř 5 %, zatímco Dow Jones Industrial Average (^DJI) se propadl o 4 %. Pokles indexu Dow o 1 700 bodů byl pátý nejhorší v jeho historii.

Akcie technologických společností s velkou tržní kapitalizací se propadly: Akcie společnosti Apple (AAPL) klesly o více než 9 % kvůli obavám z narušení jejího dodavatelského řetězce. Čína, zdroj klíčových komponentů pro iPhone, byla zasažena dalšími americkými cly, která zvýšila celkovou míru na 54 %.

Díky podobným obavám se propadly také akcie společnosti Nvidia (NVDA) a dalších čipů, přičemž lídr v oblasti čipů s umělou inteligencí se propadl o více než 7 %. Akcie takzvané „velkolepé sedmičky“, která v posledních dvou letech vedla tržní rally, ztratily více než 900 miliard dolarů tržní kapitalizace.

Během seance byly zasaženy také akcie s malou tržní kapitalizací, když index Russell 2000 (^RUT) klesl o více než 6,4 % a uzavřel v teritoriu medvědího trhu.

Výnos desetiletých státních dluhopisů (^TNX) klesl o zhruba 14 bazických bodů a uzavřel na 4,05 %, což je nejnižší úroveň od října 2024. Mezitím se index amerického dolaru (DX-Y.NYB) propadl o 1,5 % na 101,92, což je rovněž nejnižší úroveň od října 2024.

Výnos desetiletého státního dluhopisu (^TNX) klesl o 14 bazických bodů a uzavřel na 4,05 %, což je nejnižší úroveň od října 2024. Mezitím se dolarový index (DX-Y.NYB) propadl o 1,5 % na 101,92, což je rovněž nejnižší úroveň od října 2024.

Dvoustupňový přístup k celním sazbám, který Trump představil ve středu, zavádí základní sazbu ve výši 10 % pro všechny obchodní partnery USA, ale na země považované za „špatné hráče“ v oblasti obchodu uplatňuje dodatečná cla – to znamená, že jim hrozí mnohem vyšší sazby. Dávky vstoupí v platnost 5. dubna, respektive 9. dubna.

Celkově se cla týkají přibližně 185 zemí a nová cla stanovují efektivní celní sazbu USA na nejvyšší úrovni za posledních 100 let.

Trump ze své strany reakci trhu bagatelizoval. V odpovědi na otázku ohledně výprodeje na trzích Trump prohlásil, že trhy nakonec „zažijí boom“.

Akcie po celém světě se však prodávaly, protože pravděpodobnost odvetných opatření ze strany obchodních partnerů podnítila obavy z plnohodnotné obchodní války a vážného zásahu do globálního růstu. Panevropský benchmark Stoxx 600 (^STOXX) se propadl o více než 2,5 %, zatímco japonský Nikkei 225 (^N225) se propadl o 2,7 % na nejnižší úroveň od srpna.

Zdroj: yahoo.com