Debakl v Afghánistánu vrhá špatné světlo na spolehlivost USA u spojenců. Podle bývalého zástupce náměstka ministra obrany v Obamově administrativě svým stažením Američané poslali jasný signál svým spojencům: nikdo jim nesmí věřit. (Foto: Flickr)
Za uplynulý týden se radikální hnutí Tálibán zmocnilo 14 z 34 provinčních center v zemi. Ozbrojenci ovládli i podstatnou část hranic. Vládní síly se rychle rozkládají a zemi hrozí, že se po dvaceti letech okupace spojeneckých sil k moci opět vrátí radikální islámisté.
Návrat starých pořádků o to více škodí americkému prezidentovi Joe Bidenovi, který do popředí své zahraničněpolitické agendy vrátil obhajobu lidských práv a demokracie a svým spojencům jasně sdělil, že „Amerika je zpátky“. Toto heslo nahradilo „Amerika na prvním místě“ jeho předchůdce Donalda Trumpa, který ostatně o odchod z Afghánistánu rovněž usiloval.
Jenže podle agentury Bloomberg někteří demokratičtí spojenci Bidena jsou zděšeni, že rychlý postup Tálibánu doprovází i navádění starých pořádků především v otázce porušování lidských práv a útoků na ženy.
Bývalý americký velvyslanec ve válkou zmítané zemi Ryan Crocker označil odchod spojeneckých sil za „předání“ země Tálibánu*. Podobného názoru je i bývalý zástupce náměstka v Pentagonu pro Afghánistán, Pákistán a Střední Asii David Sedney.
„Lekcí je, že nikdo nemá věřit Spojeným státům, ať už jde o Ukrajinu nebo Vietnam nebo Tchaj-wan nebo jakoukoli jinou zemi,“ cituje Sedneye agentura Bloomberg.
Ačkoli ve Washingtonu tvrdí, že zatím není jisté, zda se Tálibán zmocní Kábulu a zbytku země, podle listu The New York Times Američané požádali Tálibán, aby v případě útoku na hlavní město ušetřili jejich ambasádu. Americkým občanům, kteří jsou v Afghánistánu, americké ministerstvo zahraničí vzkázalo, aby zemi okamžitě opustili.
Americký vyslanec pro afghánská mírová jednání se ve čtvrtek setkal v katarském hlavním městě se zástupci Tálibánu. Předmětem schůzky bylo snížení násilí v zemi.
Biden dříve prohlásil, že americká armáda v Afghánistánu udělala vše, co bylo v jejich silách a nyní je na Afgháncích, aby „za sebe bojovali“. Okupace země Američany stála tisícovky mrtvých a zraněných vojáků a více než jeden bilion dolarů.
Spojenci v zemi vycvičili více než 300 tisíc místních sil. Nicméně jejich rychlý rozklad překvapil mnohé pozorovatele. Biden ale v úterý ujistil, že Spojené státy budou afghánským vládním silám poskytovat leteckou podporu.
Bývalý pracovník Trumpovy administrativy, která vyjednala mír s Tálibánem*, kritizuje způsob, jakým Američané opouštějí zemi. Podle něj by Trump nikdy zcela neopustil zemi, dokud by tálibové a afghánská vláda neuzavřeli vlastní dohody.
Zdroj: snews.com