Afghánec v roce 2019 znásilnil v německém Illerkirchbergu dívku (14). Po propuštění z vězení se vrátil do místa, kde se dopustil trestného činu, a podle soudu mohl být vyhoštěn, ale nic se nestalo. Místo toho si odmítnutý žadatel o azyl stěžuje na nepřátelství. (Foto: Flickr / ilustrační)

Šlo o kriminální případ, který vyvolal hněv a zděšení daleko za hranicemi Bádenska-Württemberska:

Pět mladých žadatelů o azyl z Afghánistánu, Íránu a Iráku vylákalo 31. října 2019 do azylového domu v Illerkirchbergu čtrnáctiletou dívku a omámilo ji omamnými kapkami. Pachatelé ve věku od 15 do 27 let pak svou oběť střídavě znásilňovali.

V březnu 2021 uznal zemský soud v Ulmu obžalované vinnými a odsoudil je k trestu odnětí svobody za znásilnění, těžké ublížení na zdraví, napomáhání ke znásilnění a dodávání omamných látek nezletilým.

Jednatřicetiletý muž z Afghánistánu byl odsouzen k více než dvěma letům vězení. Po odpykání trestu odnětí svobody a krátkém pobytu ve vazbě do doby vyhoštění byl propuštěn. Od té doby se kolem tohoto bývalého vězně rozpoutala bouřlivá debata, a to nejen v Illerkirchbergu, kam se po pobytu ve vězení vrátil.

Jde o údajné nepřátelství ze strany občanů města a soudem povolené vyhoštění, které se však nepodařilo prosadit. Tento pátek to pro FOCUS online uvedl jeho právník Christoph Käss z Ulmu:

„Můj klient nesmí pracovat, je povinen žít ve městě, kde ho všichni znají. Všude se setkává s nepřátelstvím. Když ho tam lidé vidí, nazývají ho zločincem, plivou mu pod nohy a požadují, aby konečně opustil Německo.“ Je vylíčen jako „ďábel v lidské podobě“.

Christoph Käss pokračuje: „Kvůli podmínce trvalého pobytu nesmí opustit okres Alb-Donau. Úřady mu zakázaly pokusy o odchod. A tak vegetuje, žije na skládce a neví, co má dělat. To na něm zanechává stopy.“

Podle právníka je jeho klient „nyní traumatizován, protože v Illerkirchbergu už nemá žádnou životní šanci“. Přesto chce v Německu zůstat. „Jeho přítelkyně s ním bude mít na podzim dítě.“

Státní peněžní odměnu za dobrovolný návrat do Afghánistánu odmítl a odmítnutý žadatel o azyl v současné době žije z „naturálních dávek, malého kapesného a platební karty“.

Advokát zdůrazňuje: „Svůj rozsudek si odpykává a svůj trest si odpykal.“ Společnost to musí přijmout. Jeho klient, který dosud nerecidivoval, říká: „Lidé by si měli v určitém okamžiku uvědomit, že se mě nemohou zbavit.“

Správní soud v Sigmaringenu již rozhodl, že muž může být z právního hlediska vyhoštěn. Jednatřicetiletý muž nedokázal soudu přesvědčivě doložit, že ve své vlasti nemá žádnou sociální síť, která by ho podpořila v novém začátku.

Do Německa odcestoval v listopadu 2015. Jeho žádost o azyl byla v roce 2017 zamítnuta a od té doby je považován za „tolerovaného“.

Advokát Käss pro FOCUS online uvedl: „V současné době není deportace v praxi možná. Potřebujete totiž zemi, která je ochotna vás přijmout. Pokud je mi však známo, žádná jednání mezi Německem a Tálibánem v tomto ohledu neprobíhají.“

Zdroj: focus.de