V otřesném rozhovoru popisuje dlouholetá učitelka v převážně migrantské škole „pekelné“ zážitky, které zahrnovaly „násilí nožem, šikanu a sexismus“. (Foto: X)
Její svědectví obnažuje lež, že rozmanitost je vždy silnou stránkou, a její zkušenost může pomoci vysvětlit klesající výsledky německých testů PISA a zhoršující se výsledky vzdělávání.
Birgit Ebelová učila 15 let na „problémové škole“, kde byl podle jejích slov každodenní život „absolutní peklo “, v rozhovoru pro časopis Focus, Ebelová, která se mezitím přestěhovala do nového školského obvodu, varuje:
„Systém se vrací, aby nás pronásledoval.“
Ebelová nechodí kolem horké kaše a nebojí se říct, že hlavní příčinou chaosu ve škole, kde strávila několik let, jsou cizinci.
„V naší obecné škole mělo 80 až 90 procent studentů migrantský původ. Mnoho z nich pochází z převážně islámských zemí, jako je Irák, Sýrie, Turecko, Alžírsko, Bosna, Čečensko, Afghánistán nebo Pákistán, ale také z Ruska a severní Afriky.“ Podle Ebela jsou mezi těmito studenty také uprchlíci, kteří utekli před válkou a tvrdou islámskou vládou.
Souvislost mezi přistěhovalectvím a rozpadajícím se německým školským systémem podle ní nelze popřít, ale tento názor je podle ní kontroverzní.
„Podle mého názoru nelze tuto souvislost popřít. Ale málokdo se to odváží říci otevřeně,“ řekla.
Extrémní násilí, které viděla, mají „na svědomí hlavně studenti z řad migrantů, tedy dospívající muži“, dodala. „Jde spíše o to, kdo umí rychleji udeřit nebo kopnout. A ostatní vás za to pak dokonce oslavují. Mnozí se věnují bojovým uměním a vypracované tělo je pro ně největší plus.“
Silnější chlapci, kteří umí zacházet se zbraněmi, jako jsou mosazné kudly a nože, jsou podle ní považováni za „mužné“ a ostatní k nim vzhlížejí. Ebelová dodala, že mnoho studentů je takovými zbraněmi vyzbrojeno a že je to „normální“.
Navzdory tvrzení levice, že „rozmanitost je síla“, viděla tato učitelka, která skutečně pracuje se skutečnou rozmanitostí, druhou stranu rovnice.
„Konflikt mezi Turky a Kurdy nebo mezi muslimy a jezidy je téměř vždy přítomen,“ upozornila.
Poznamenala také, že sexismus se u učitelů a učitelek značně liší, přičemž učitelé a učitelky se mu vyhýbají nejvíce, což je také produktem kultury, z níž mnozí studenti pocházejí.
„Když nás studenti urážejí nebo nás chtějí urazit, většinou to dělají sexualizovaným a fekálním jazykem,“ upozornila.
Pro agenturu Focus uvedla, že ji běžně uráží neuvěřitelně brutálními výrazy, včetně slov studentů: „Ty stará kurvo“, ‚Já ti vymrdám hlavu‘, ‚kurvo‘, ‚děvko‘, ‚píčo‘ a výhrůžky typu ‚Dám ti AIDS‘, zatímco jiní jí říkali: ‚Drž hubu, ty židovská děvko!‘.
Ebelová uvedla, že mnoho jejích kolegů také zažilo takové urážky. Jiní studenti chválili Hamás, což se zvláště vyostřilo poté, co Ebelová projevila podporu Izraeli po útocích Hamásu ze 7. října.
Řekla, že studenti také hrají na rasovou strunu a obviňují ji z „rasismu“, pokud dává špatné známky. Ve skutečnosti ji z téhož obviňovali i rodiče.
„Téměř vždy studenti hráli na rasistickou kartu. A přidávali se i rodiče,“ řekla. V jiných případech jí studenti vyhrožovali, že ji praští za „urážku islámu“, včetně studenta z Albánie, který sotva mluvil německy. V tomto případě podala trestní oznámení, ale vyšetřování bylo zastaveno.
Podle Ebelové jsou obvinění z rasismu „absurdní“, protože je členkou kurdské komunity v Německu. Je také členkou organizace Společnost ohrožených národů a vede kampaně za lidská a ženská práva v Německu, zejména pokud jde o islamistická hnutí, která jsou podle ní proti těmto právům.
Ačkoli její zkušenost zní hrozivě, násilí a obtěžování v německých školách už v Německu není nic neobvyklého. Jen v loňském roce napočítaly bezpečnostní orgány v celé zemi kolem 27 500 násilných trestných činů, jako jsou útoky nožem a napadení ve školách, což je o 27 procent více než v roce 2022. V Berlíně probíhá každý školní den v průměru pět policejních operací. To jsou však jen případy otevřeného násilí. Pokud jde o každodenní obtěžování, jsou čísla mnohem vyšší.
Ebelová poskytla časopisu Focus také video, které získala a které se odehrálo v její bývalé škole a které ukazuje brutální bití jednoho chlapce čtyřmi dalšími, zatímco on křičel o pomoc, která nikdy nepřišla. Ve skutečnosti se bití odehrávalo přímo před očima učitele, který je vidět, jak utíká z místnosti. Podle Ebelové bylo takové násilí běžné.
„Zažila jsem systematický nárůst násilného chování mezi dětmi a mladými lidmi, zejména v nižších a středních třídách,“ řekla.
Ebelová také uvedla, že při rvačce mezi dvaceti žáky školy se pět učitelů snažilo vstoupit do boje, aby ho přerušili, přičemž jedna těhotná kolegyně dostala ránu do břicha.
V roce 2011 byla její škola dokonce nominována na Německou školní cenu, nicméně Ebelová uvedla, že zatímco tehdy byla škola na „dobré cestě“, vzdělávací prostředí se rychle zhoršilo.
Poznamenává také, že demografická situace ve škole se od té doby rapidně změnila.
„Přibývá chudých lidí, rodičů bez práce, nedostatečné znalosti německého jazyka atd. Tehdy jsme byli považováni za školu pro cizince. Počet přihlášek drasticky klesl,“ řekla.
Podobnou míru násilí zaznamenávají i další školy, včetně případu sedmnáctiletého Sinana Y., který ubodal k smrti svou učitelku odborného výcviku Sabine K. poté, co ho napomenula za agresivní chování. Zemřela ve třídě před zraky svých studentů. Její útočník pak ve vazbě spáchal sebevraždu.
Zdroj: rmx.news