Jižní Afrika se potácí na pokraji rasové války poté, co prezident Jacob Zuma vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující „konfiskaci“ půdy vlastněné bělochy ve prospěch černochů bez jakékoliv kompenzace. Prezidentovy komentáře vyvolaly mezi bílými majiteli pozemků pobouření, kdy předseda národní skupiny afrikánsky mluvících farmářů varoval, že tento nový zákon bude „vyhlášením války.“
„Jsme připraveni vrátit úder,“ řekl Andries Breytenbach, předseda této skupiny. „Naléhavě potřebujeme zprostředkování mezi námi a vládou. Jestli se to spustí, skončí to rasovou válkou, které bychom chtěli zabránit.“
The Telegraph hlásí: Pan Zuma od svého zvolení do úřadu v roce 2009 jde od jednoho skandálu ke druhému a poté, co jeho strana Africký národní kongres (ANC) utrpěla loni v srpnu nejhorší volební výsledkem od konce apartheidu v roce 1994, tak nasadil daleko populističtější tón.
Strany přišla o takové ekonomické uzly jako Johannesburg, hlavní město Pretoria a pobřežní město Port Elizabeth ve prospěch umírněné strany Demokratická aliance, která už držela město Cape Town.
ANC je pod tlakem radikálních Bojovníků za ekonomickou svobodu vedených Juliem Malemou.
Pan Malema cestuje po zemi a naléhá na černé Jihoafričany, aby si vzali svou půdu zpět od bílých nájezdníků – těch „holandský buranů“ – Búrů.
Tento týden řekl parlamentu, že jeho strana chce „v Jižní Africe sjednotit černochy“ za požadavkem vyvlastnění půdy bez náhrady.
„Lide Jižní Afriky, tam, kde vidíš tu krásnou zem, vezmi si ji, ta ti patří,“ řekl. Ač bylo dosaženo pokroků v převodech majetků na černé Jihoafričany, vlastnictví pozemků je vychýlené ve prospěch bílých i více než 20 let po konci apartheidu.
Nezávislý výzkumný orgán Institut mezirasových vztahů řekl, že rozpadne-li se rasový smír v Jižní Africe, tak existence venkovských vlastníků půdy bude „téměř nemožná“.
„V první řadě stát v této zemi vlastní 22 procent půdy včetně půdy bývalých domovin, z níž většinu mají pronajatou černí farmáři, kteří dřou bídu, a kteří nemají vyhlídky, že by si na její koupi mohli v dohledné době vydělat,“ uvádí tato skupina.
„To ponechává asi 78 procent půdy v soukromých rukou, ale rasa těchto soukromých vlastníků je neznámá.“
Komentáře pana Zumy vyvolaly v pátek pobouření mezi skupinami zastupujícími afrikánsky mluvící farmáře.
Boer Afrikaner Volksraad, který tvrdí, že má 40 000 členů, řekl, že jeho členové vezmou vyvlastnění půdy bez náhrady jako „vyhlášení války.“
„Jsme připraveni vrátit úder,“ řekl předseda této skupiny Andries Breytenbach. „Naléhavě potřebujeme zprostředkování mezi námi a vládou. Jestli to začne, tak se to zvrhne do rasové války, které chceme zabránit.“