Americký ministr obrany Jim Mattis během zasedání Komise vedení Bílého domu předložil předběžnou verzi nového plánu Pentagonu na rychlou porážku Islámského státu v Iráku a v Sýrii, řekl 28. února mluvčí Pentagonu námořní kapitán Jeff Davis. Tento plán obsahuje vytváření „ničivých dopadů“ na tuto teroristickou organizaci. …
Podle Davise vyzývá tento dokument všechny složky americké vlády, diplomatické, finanční a zpravodajské prvky národní moci stejně jako agentury kybernetické bezpečnosti, aby se sjednotily a zintenzivnily společné aktivity. Tento plán je trans-regionální a je zaměřen na porážku takových teroristických skupin jako Al-Kaida a ISIS po celé planetě. Rovněž navrhuje vytvoření amerického vojenského kontingentu v Sýrii a odříznutí teroristů od financování.
Návrhy Pentagonu však po bližším prozkoumání vyvolávají spoustu provokativních otázek a asi si vyslouží ostrou kritiku.
V první řadě někteří Západní experti říkají, že zvýšení amerických vojsk v Sýrii nepřispěje k nastolení bezpečnosti a stability v této zemi. Naopak, povede to k vyšší eskalaci napětí a ke zhoršení bezpečnostní situace. Zkušenosti z Afghánistánu a Iráku naznačují, že to není dobrý nápad.
Do Sýrie už bylo odesláno asi pět set amerických vojáků včetně US SOF. Analytici si myslí, že s realizací navrženého plánu by jejich počet vzrostl až na pět tisíc. To by mohlo vést ke ztrátám na životech a materiálu, a to ani nemluvě o možném odmítnutí účasti na mírových jednáních. Mluvíme zde o několika opozičních skupinách zaměřených proti Spojeným státům jako je Ahrar al-Sarqiya.
Zadruhé jsou tu pochybnosti o efektivitě protiteroristického úsilí bývalé Obamovy administrativy. Americká sněmovní komise Domácí bezpečnosti už více než jednou referovala o zdrojích a možných metodách jak bránit nárůstu příjmů pro teroristy.
Problém financování terorismu v Sýrii a v Iráku vyřešen nebyl a dosud vyřešen není, takže je nadále naléhavý. Ministerstvo obrany nepřišlo s žádným průlomovým řešením, když se omezilo na snahy odříznutí teroristů od příjmů útoky na infrastruktury rafinérií ISIS v Sýrii a v Iráku, uvalování sankcí na ty, co od skupin islamistů nakupují ropu, blokování kanálů kyberprostoru a zastavování ilegálního obchodu s artefakty kulturního dědictví. Ovšem důvody, které bráním americkým úřadům, aby v tomto směru dosáhly jakýchkoliv výsledků, zatím údajně zůstávají záhadou.
Zatřetí Pentagon nepropásl tuto příležitost, aby nepožádal o dodatečné financování pro svůj ‚ničivý úder‘. V důsledku tohoto schválení by mohl Trumpův plán rozpočtu na těžkou obranu narůst o další náklady. K tomu nejspíš v blízké budoucnosti dojde, jelikož prezident opakovaně oznamoval plány na zvýšení financování Pentagonu o 54 miliard $.
Začtvrté tento plán nevymezuje spolupráci s ostatními zainteresovanými státy, což by mohlo vést k tomu, že jim začne nebezpečně vybuchovat do tváře. Islámský stát šikovně využívá třenice mezi svými nepřáteli a nevynechá žádnou příležitost zařídit, aby se důsledky americké bezohledné invaze začaly obracet proti Bílému domu.
Američtí překrucovači, kteří ukrývají zkázonosné aktivity USA v globálním měřítku, když je líčí ve falešném světle, se opět pokouší odvádět pozornost veřejnosti. Mohl by i tento nový plán být jen další publikační blaf? Budou USA schopny opravdu mýtit samotné kořeny terorismu? To ukáže jen čas.
Zdroj: snews.com