Západní civilizace opět posunula hranice: Oscara za krátkometrážní dokument získala „Al-Káida“
2. března 2017 Redakce AC24 Ze světa 24675 0
thumbnail
Teroristická organizace Al-Káida tento týden získala Oscara. Zdá se to být šílené, nemožné? Špatný vtip? Osobně mě v dnešním světě mnoho nepřekvapí, ale západní civilizace nám přesto i tentokrát posunula hranice. V USA udělili Oscara za nejlepší krátkometrážní dokument skupině White Helmets (Bílé přilby), což není v podstatě nic jiného než Al-Káida, jak se dnes říká, po faceliftu. Ale od začátku. 

 

 

Eiffelovka v Paříži zhasla na jejich počest, byli diskutováni jako vhodní kandidáti na Nobelovu cenu míru a nakonec dostali zmiňovanou prestižní filmovou cenu. 

Kdo jsou White Helmets? 

Takzvaná nezisková organizace ze Sýrie, avšak založena a financována západními zeměmi, které přispěly vice než stovkou milionů dolarů k jejímu vzniku a následnému fungování (společně s USA především Velká Británie, Nizozemí, Katar, Japonsko, s výraznou pomocí Turecka), udajní hrdinové, co zachraňují děti ze sutin domů po bombardování. Přestože v popisu své činnosti mají, že jsou absolutně nestranní, působí výhradně v oblastech ovládaných hard-core islamistickými "rebely" - ve východním Aleppu (respektive působili do jeho osvobození) a v provincii Idlib, kde operují dodnes. Nikoliv tedy na místech kontrolovaných vládou či Kurdy. Především pak tyto bílé přilby najdete tam, kde je též velká koncentrace černých vlaječek extremistické organizace Jabhat Al-Nusra (po "rebrandingu" nesoucí název Jabhat Fateh Al-Sham), syrské odnože Al-Káida, která je zařazena na seznam teroristických skupin v mnoha zemích včetně USA. 

Zde vzniká první stop. Jak můžou vůbec technicky působit White Helmets ve válce nestranně, pokud fungují jen na území, bok boku s Al-Nusrou, jež má svoji ideologii stavěnou nejhrubější formě sunnitského extremismu, wahhábismu? V jejich praxi v Sýrii jsou to rozsáhlá mučení, represe, čistky hraničící s genocidou příslušníků ostatních konfesí (např. Alawitů a šítských muslimů, druzů, křesťanů, ale i sekulárně smýšlejících sunnitů). Už tento první fakt je značně alarmující. Podtrhující je I to, že základna White Helmets ve východním Aleppu byla dokonce hned vedle velitelství odnože Al-Káidy. Ta jim ve východním Aleppu defakto poskytovala prostory. 

Jdeme dál

White Helmets si přisvojili jméno Syrská civilní obrana (Syrian Civil Defense). Není to příliš čestné i vzhledem k tomu že taková organizace již existuje v Sýrii desítky let, skuečně zachraňuje lidské životy, a jejíž členové se stali subjekty teroru a poprav zmiňované Al-Nusry. 

Na fotkách v facebookových/twitterových profilech a propagačních materiálech jsou White Helmets pěkně navonění, umytí muži s pravidelnými rysy a klidným pohledem. Avšak mnozí z těchto hrdinů se v mžiku na jiných záběrech proměňují v nelítostné fanatické mudžahedíny, pózujícími se zbraněmi, kulomety, mačetami a těly "bezvěrců", která následně "odklízí" do odpadu. Své trofejní foto si umisťují na týtéž profily. 

Natáčejí dramatická propagační videa - výbuch, moment ticha, řev malých dětí, dým a chaos – střih a napětí - úplně jako z Hollywoodu. Marketing a PR mají dokonalý. Není divu, natáčení dokumentu o "hrdinských skutcích" z východního Aleppa se ujal celý rozsáhlý štáb západních specialistů v čele s britským režisérem Jamesem Le Mesurierem. "Hrdinové" těchto trailerů jsou ale i jiných videích. Členové bílých přileb natáčejí rozhovory s "žurnalisty" Al-Nusry,  či s jejich "umírněnějšími" kolegy Nour Al-Din al Zinki, kteří ale též nemají problém se stínáním hlav civilistům. Pokojně diskutují nutnost vraždění infidelů. Titéž "hrdinové" s bílými přilbami a se samopaly v rukou tančí a fanaticky provolávají "Allahu Akbhar" . Radují se opět společně s bojovníky Al-Nusry při oslavách raketového ostřelování západního Aleppa, kde na denní bázi rukami teroristů umíraly desítky civilistů. Přihlíží popravám vládních vojáků a civilistů, a bezprostředně po exekucích sbírají těla a hází je do připravených jam.   

Ve východním Aleppu prý zachránili aspoň 78 tisíc životů. Toto nikým neověřené smyšlené číslo se stalo jedním z hlavních argumentů jejich propagace západními politickými představiteli jako je Samantha Power či Mark Toner.

Pro ilustraci, ve východním Aleppu se po evakuaci a osvobození vládními vojsky v prosinci 2016 ukázalo, že žilo méně než 100.000 lidí - takže ta skupinka dobrovolníků s helmami zřejmě zachránila z trosek domů veškerou populaci východního Aleppa. 

Fungují online na sociálních sítích, mají sofistikovanou propagaci. Z vládou obleženého východního Aleppa pravidelně na internetu vydávali tweety, nahrávali vesele video za videem, což ukazuje že připojení měli slušné ať už byli kdekoliv, přestože ve východním Aleppu díky bombám "brutálního syrského režimu" údajně ani elektřina nefungovala. 

Svoji kredibilitu, kromě zmiňovaných nesčetných úniků informací v podobě extremistických videí, fotek či prohlášení o jejich pravých skutcích do veřejného prostoru, si White Helmets výrazněji pochroumali díky takzvané "Mannequin Challenge", ve které zinscenovali záchranu řvoucího muže ze sutin, která byla v světových mainstreamových médiích (CNN, Foxnews, Aljazeera...) prezentována jako opravdová. Kromě tohoto, mnoho dalších z oficiálních akčních zachraňovacích videí bylo prokázáno úplnými podvrhy, včetně takových, jež vůbec nebyly z Aleppa, ale např. z východního Turecka. Další ranou byl pak zákaz vstupu na území USA lídru organizace White Helmets, Raedu Al-Salehu, pro podezření z terorismu. 

Toto všechno však nijak nezabránilo v naprosto schizofrenní politice USA, v pokračování grandiózní finanční a morální podpory této organizace, jež vyústila v jejich mnohačetná ocenění, včetně Oscara. 

To, že na oficiálních stránkách White Helmets, nebo kdekoliv v tisku nebylo vyřčeno žádné distancování se od výše zmíněných zrůdností a podvrhů, svědčí o tom, že tato organizace nelituje činů svých členů ani v nejmenším. 

Ono samozřejmě vše dává svůj smysl - White Helmets nejsou v podstatě ničím jiným než dalším z mechanismů informační války za západní korporátní zájmy, protažená ruka propagandy sloužící k démonizaci syrské armády a vlády a Ruska, k ospravedlnění pokračující západní vojenské intervence v Sýrii. 

Něco se ale opět změnilo. Vysoce postavení politici a všichni další protagonisti zapojeni do rozsáhlého excesu s White Helmets dovedeném do absurdna dosáhli nového morálního dna. Je ještě možné vůbec klesnout hlouběji? Utrpení lidí je s lehkostí prodáváno jakoby to byl hollywoodský film, zneužito ve prospěch, pro zisk. Vrazi jsou prohlášeni hrdiny hodnými Nobelovy ceny míru. Jsou kryti penězi, zbraněmi a PR mašinerií. Vše je prodáno tak okatě a nestydatě, vyšponováno do výšin politiky a showbyznysu, aniž by se tomu někdo ve vyšších kruzích postavil do cesty, zpochybnil, odsoudil, zastavil. Skutečné oběti teroristů v Sýrii, nejen z východního Aleppa, jsou nedůležité a pro západní mainstreamová média neatraktivní, nadbytečné a škodlivé. Pojem "svědomí" již může pomalu, s klidem zmizet ze slovníku takzvané vyspělé západní společnosti. 

Štěpán Romášek

Loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor