NASA potvrdila, že na povrchu trpasličí planety objevila organický materiál. Tato je planetě je dostatečně velká na to, aby byla považována za trpasličí, avšak technicky je označována jako asteroid. To samo o sobě není průlomovou novinkou. Koneckonců, bylo zjištěno, že na tisících planetách a dalším vesmírném odpadu se nachází stopy organického materiálu. Avšak něco jiného zaujalo pozornost zvědavých výzkumníků.
Toto je poprvé, kdy byl takový materiál nalezen v pásmu asteroidů. "Jedná se o první jasnou detekci organických molekul z oběžné dráhy na tělese." řekla výzkumnice Maria Cristina De Sanctis. Kromě toho, se zdá být přítomnost samotných molekul jiná, než to, co bylo objeveno dříve. Tyto molekuly jsou křehčí než ostatní a skutečnost, že jsou rozptýleny po celé planetce je něco nového (normálně jsou soustředěny kolem malé oblasti).
To vyvolalo zajímavou otázkou, které si nyní vědci daly za cíl zodpovědět. Pochází tento materiál z asteroidu nebo se zde objevil po zásahu jiným tělesem? Odpověď může ležet v nalezeném typu molekul. Jsou typu, který nepochybně hořel ve vysoké teplotě, přičemž vědci se domnívají, že jakýkoliv vysoký náraz by nemusel vést k závěru, že pochází z Ceres.
Co je stále záhadou, je důvod, proč byly nalezeny na určitém místě na trpasličí planetě. Je pravděpodobné, že je to proto, že je to místo, kde voda z podzemního oceánu unikla na povrch a s ním i minerály. "Tento objev se přidává k našemu chápání možných původů vody a organických látek na Zemi" říká Julie Castillo-Rogez.
Oxid má tendenci se tvořit ze dvou širokých rodin organického materiálu – jeden je v podobě kruhů zvaných aromatické, druhý jak řetězce popsané jako alifatické.
Aromatické kruhy mají tendenci být silnější než alifatické řetězce, které se od sebe snadněji oddělují při vysokých teplotách, což naznačuje, že tento materiál by velmi nepravděpodobně přežil dopad vysokoenergetického meteoritu, který vytváří kráter.
To se odráží v množství aromatik ve skalních typech meteoritů, kde jsou řetězce uhlíku relativně vzácné. A co víc – náraz by smíchal jakýkoliv cizí materiál do povrchu Ceres, což je ještě více nepravděpodobné, že by to bylo vnímáno jako výrazné rozšíření organických molekul.
Se všemi znaky ukazujícími na nativní původ pro tyto chemické látky, je další otázkou, jak se stalo, že se rozšířil okolo Ernutetu a nikde jinde. Vodítko by mohlo spočívat v množství uhličitanů a jílu v okolí. Stejně jako horké prameny, které vyvěrají vody na povrchu Země, má Ceres hydrotermální činnost ve studeném vnějším plášti, který seje jeho povrch silně nasycenými solemi a dusíkem nesoucím jíl. Ve skutečnosti bylo jednou z prvních velkých záhad trpasličí planety několik jasných záplat, které byly viditelné na jeho povrchu.
Skvrny byly původně považovány za vodní led, ale později se zjistilo, že většinou sodné uhličitany uložené na povrchu, jako chlorid sodný, vystřikují z podzemního oceánu a sublimují ve studeném blízkém vakuu. Samozřejmě, že zde je ještě tajemství, proč alifatické sloučeniny byly viděny pouze na této konkrétní části Ceres, do čehož by snad budoucí studie mohly poskytnout určitý vhled.
Skutečnost, že Ceres má takovou směs vody, organického materiálu a dusíku je vzrušující pro všechny vědce zajímající se o vznik života na Zemi. "Tento objev se přidá k našemu chápání možných původů vody a organickým látkám na Zemi" říká Julie Castillo-Rogez, vědecký pracovník z NASA projektu Jet Propulsion Laboratory.
Asteroidy poskytují přehled o raném vývoji našeho slunečního systému a zároveň působí jako malé světy, které se pomalu vyvíjí ve svůj vlastní. I když to může vypadat jako jen další nudná skvrna uhlí na nějaké obíhající skále, tak jeho záhadná povaha může zadržovat stopy o tom, jak se na Zemi vyvinul organický materiál. Tento výzkum byl publikován v časopise Science.
Zdroj: sciencealert.com