V posledních 60 dnech záhadně zemřeli 4 vrcholní ruští diplomaté
26. února 2017 Redakce AC24 Ze světa 19769 0
thumbnail
Za záhadných okolností v posledních 60 dnech zemřeli čtyři vrcholní ruští diplomaté, když poslední z nich byl ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. Média mainstreamu zůstávají o smrti vrcholných Putinových emisarů potichu a spíše své reportáže koncentrují na souběžné události.  Zatímco mediální pozornost se hromadně zaměřuje na výstup Donalda Trumpa do Oválné pracovny a na různé kontroverze, jimiž se to hemží kolem prvních dnů jeho prezidentování, tak celý řetěz náhlých záhadných úmrtí vrcholných ruských diplomatů převážně mediálnímu zájmu i pozornosti veřejnosti uniká.

 

 

Kromě toho byl veřejný zájem o tato úmrtí, přinejmenším ve Spojených státech utlumen o to více, čím více negativní pozornosti tisku se souběžně s tím Trumpovi dostávalo v souvislosti s jeho údajnými úzkými vazbami na ruskou vládu, což bylo provázáno s měsíci protiruské propagandy kolem Syrského konfliktu a domněnkami o ruské roli při manipulaci amerických prezidentských voleb. 

Od konce prosince zemřeli za nejasných okolností čtyři vrcholní ruští diplomaté včetně tří velvyslanců. 

Tento znepokojivý trend začal 20. prosince, kdy byl v Ankaře při výstavě fotografií zastřelen ruský ambasador v Turecku Andrej Karlov. Atentátník, 22-letý turecký policista mimo službu, tohoto krvavého představení využil k výkřikům: „Nezapomínejte na Aleppo!“ tedy k odkazu na kontroverzní roli Ruska, jakou sehrálo při pomoci syrské vládě se znovudobytím tohoto kdysi největšího města této země z rukou USA podporovaných teroristů z Al-Kaidy. 

Karlovova smrt přišla v kriticky důležitém přelomovém okamžiku rusko-tureckých vztahů, jelikož tyto dvě země se snažily o usmíření po incidentu s tureckým sestřelením ruského bitevního tryskáče nad Sýrií v roce 2015, které poškodilo diplomatické vztahy. 

Ruský prezident Vladimir Putin Karlovovu vraždu nazval jasnou provokací zaměřenou na vykolejení syrských mírových rozhovorů. U Tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana se odrážel stejný pocit, když dodal, že: „Jak Turecko, tak Rusko se nenechají tímto útokem pod falešnou vlajkou oklamat.“ 

Mediální pozornost byla však od této vraždy odvrácena, jelikož k ní došlo ve stejný den jako k vysoce závažnému teroristickému útoku v Berlíně provedenému tuniským žadatelem o azyl, který údajně vyjádřil podporu pro Daesh (arabský akronym pro teroristickou skupinu na Západě známou jako ISIS nebo ISIL). 

O několik týdnů později náhle zemřel další ruský diplomat, tentokrát v řeckých Aténách. 

Andrej Malanin, vedoucí diplomat ruské ambasády v řecké metropoli, byl 9. ledna nalezen mrtev na podlaze koupelny svého bytu. Řecká policie po nalezení jeho těla zahájila vyšetřování jeho smrti. I přes úvodní prohlášení, že Malaninova smrt vypadá „na první pohled“, že je z přirozených příčin, avšak vyšetřování, které ještě nebylo uzavřeno, zatím oficiální příčinu Malaninovy smrti ještě nezjistilo. 

V týdnech následujících jsme pak zažili smrti dvou dalších ruských velvyslanců. 

Ruský velvyslanec v Indii Alexander Kadakin zemřel 26. ledna v indické nemocnici po „krátké“ nespecifikované nemoci. Vůdci Indie se nad Kadakinovou smrti velmi rmoutili, když mu přisuzovali významnou roli, jakou sehrál při zlepšování indicko-ruských vztahů, což kulminovalo významnými dohodami mezi oběma zeměmi o spolupráci v obraně a v energetice z loňského října. 

Naposledy to byl 20. února ruský velvyslanec u Spojených národů Vitalij Čurkin, který zemřel náhle v práci v New Yorku. Ruské ministerstvo zahraničí ve svém oficiálním vyjádření neuvedlo žádné podrobnosti o okolnostech Čurkinovy smrti a jen vyjádřilo soustrast jeho přátelům a příbuzným. Avšak nejmenovaní američtí vládní činitelé Reuters řekli, že Čurkin zřejmě zemřel na infarkt, avšak přesná příčina jeho smrti zůstává neznámá

Čurkinův zástupce Pjotr Iljičev řekl, že zesnulý diplomat „celý svůj život zasvětil obraně zájmů Ruska a nacházel přímo v přední linii a na nejvíce stresujícím postě.“ A opravdu, Čurkinovi se za jeho silnou obhajobu ruské bombardovací kampaně v syrském městě Aleppo dostávalo odsouzení od řady jeho Západních kolegů, ten ale i tak zůstal ve své podpoře moskevské zahraniční politiky neoblomný. 

Ruské tiskové agentury hlásily, že zprávy o Čurkinově smrti Putina značně rozčílily

Ke smrti těchto čtyř vysoce postavených ruských diplomatů došlo v časech nejistoty v americko-ruských vztazích. Mezinárodní pozornost se výrazně soustředila na kontroverzní telefonát mezi Trumpovým národně bezpečnostním poradcem, penzionovaným generálem Michaelem Flynnem a ruským diplomatem na ruské ambasádě v USA, což nakonec vedlo k Flynnově rezignaci. 

S tím, jak kontroverze kolem Flynna následně přesměrovaly pozornost na vztahy mezi Trumpovou administrativou a ruskou vládou, tak tento řetězec úmrtí přichází v době, kdy je diplomatického citu a profesionality zvláště zapotřebí. 

Loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor