42letý muž z Dánska, co spálil Korán, byl obviněn z rouhání
25. února 2017 Redakce AC24 Ze světa 8757 0
thumbnail
Muž, který na svém zadním dvorku spálil svatou islámskou knihu, byl obviněn z rouhání, což je krok, o němž jeho advokát spekuluje, že byl podnícen strachem z muslimských extremistů. Pokus o jeho stíhání je prvním svého druhu za téměř 50 let. Tento 42letý muž z Jutska natočil video pálení Koránu, které loni v prosinci vystavila na Facebookové skupině zvané ‚Ano svobodě – ne islámu‘.

 

„Obžaloba je toho názoru, že pálení svatých písem jako Bible a Korán, může být za určitých okolností porušení klauzule o rouhání, která se týká veřejného pohrdání nebo zesměšňování náboženství,“ uvedl v prohlášení šéf-prokurátor Jan Reckendorff.

„Podle našeho názoru okolnosti tohoto případu znamenají, že by se to mělo soudně stíhat, aby měl soud v této otázce příležitost zaujmout postoj.“

Advokát obžalovaného Rasmus Paludan řekl, že jeho klient ten Korán spálil v sebeobraně s tvrzením, že tato svatá kniha Islámu „obsahuje pasáže o tom, jak musí Mohammedovi následovníci zabíjet nevěřící, tj. i Dány.“

„Spálit takovouto knihu je tedy činem sebeobrany, když tato takovýmto způsobem podněcuje k válce a násilí,“ řekl New York Times.

S uvedením toho, že „v Dánsku je pálit Bibli legální,“ s upozorněním na to, jak dánský umělec v roce 1997 zažehl a spálil výtisk Bible v dánské státní televizi, ale obviněn nebyl, pan Paludan řekl, že ho „překvapuje, že by někdo mohl být vinen po spálení Koránu.“

„Strach z islámu a muslimů by mohl teď být daleko větší a prokuratura by mohla být daleko vnímavější k cítění islámu a jeho příznivců,“ dodal, když spekuloval ohledně o prokurátorově rozhodnutí v tomto případě vznést obvinění.

Podle paragrafu 140 dánského trestního zákona může být kdokoliv vinný veřejným urážením nebo ponižováním náboženských doktrín uvězněn nebo pokutován, ale v této zemi došlo pouze ke čtyřem pokusům o stíhání za rouhání.

K tomu poslednímu došlo v roce 1971, kdy producenti Dánského rádia odvysílali píseň zesměšňující křesťanství, ale u soudu došlo k osvobození, když ten shledal, že píseň byla příspěvkem do debaty ohledně náboženských názorů na sexualitu žen.

Předtím došlo k pokutování dvou lidí v roce 1946, když se muž převlékl za kněze a sehrál na bále v Kodani inscenaci křtu, přičemž jiní čtyři lidé byli odsouzeni v roce 1938 za vylepování antisemitských plakátů a letáků.

Počet těchto případů byl posuzován bez započtení toho nejkontroverznějšího, k němuž došlo v roce 2006, kdy noviny Jyllands-Posten vydaly 12 satirických komiksů s názvem „Tvář Mohameda“.

Toto vyobrazení vyvolalo pobouření muslimů po celém světě a vedlo k smrtonosným bouřím, při nichž bylo údajně zabito až 200 lidí.

Zdroj: breitbart.com

Loading...
 

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor