Bývalý prezident Barack Obama těsně před odchodem z úřadu udělil NSA speciální pravomoci, které této agentuře zařídí, aby mohla „dostat Trumpa“. Podle lednového článku v New York Times rozšířil Obama záhadně pravomoci Agentuře národní bezpečnosti, aby odposlouchávala i osobní komunikaci prezidenta – čehož on sám nikdy obětí nebyl.
Tato nová pravidla významně uvolňují dlouho platná omezení pro to, co smí NSA dělat s informacemi shromážděnými při jejích hromadných dohledových operacích, které americké odposlechové zákony skoro neregulují. K tomu patří sběr satelitních přenosů, telefonních hovorů a emailů, které prochází síťovými směrovači do zahraničí a zprávy mezi lidmi v zahraničí, které prochází sítěmi domácích směrovačů.
Tyto změny znamenají, že těmito daty se bude prohrabávat daleko více úředníků. Vláda v podstatě omezuje riziko, že NSA unikne nějaká informace, která by se mohla hodit jiné agentuře, ale zvyšuje riziko, že tito úředníci spatří soukromé informace nevinných lidí.
Pjmedia.com hlásí:
Jednou ze stěžejních otázek za vyhozením Mika Flynna, která měla být položena, ale skoro se neklade, je, kdo toho generála odposlouchával? Odpověď známe, byla to Agentura národní bezpečnosti, dříve známá jako Žádná taková agentura, tj. hlavní národní útvar sběru signálního zpravodajství (SIGINT).
Kdysi rozkouskovaná, aby se zabránilo poškozování soukromých občanů nachytaných v síti Černých vdov (což se už stalo nám všem) a jejích technologických následníků, teď ale náhle NSA dostala větší prostor k tomu, aby sdílela své poznatky s ostatními, ale více zpolitizovanými orgány zpravodajské komunity. A proč?
Nazvěme to soupiskou zloduchů:
Ministryně spravedlnosti Loretta E. Lynch 3. ledna podepsala nové předpisy umožňující NSA předávat „hrubé signály zpravodajských informací“ poté, co je ředitel národního zpravodajství James R. Clapper Jr. podepsal 15. prosince, uvádí 23 stránková převážně odtajněná kopie tohoto úkonu.
NSA až dosud, než se podělila o zachycenou komunikaci s jinými agenturami jako CIA nebo zpravodajské složky FBI a Úřadu pro drogy, tak informace filtrovala. Analytici NSA předali jen informace, které považovali za patřičné, když je očistili o identity nevinných lidí a o nevztahující se osobní informace.
Teď se i ostatní zpravodajské agenturu budou moci přímo prohrabávat hrubými záznamy komunikací zachycených NSA a teprve pak uplatnit takováto pravidla k „minimalizaci“ narušování soukromí.
„Tímto se nerozšiřuje podstatná schopnost orgánů zákona v přístupu k signálnímu zpravodajství,“ řekl Robert S. Litt, generální rada pana Clappera. „Tím se prostě jen rozšiřuje pokrytí pro větší počet analytiků, kteří budou těmi už zavedenými předpisy vázáni.“
K tomuto si přidejte značku nehorázných keců. „Rozšiřuje pokrytí,“ panenko skákavá. Jedna z věcí platných pro zpravodajskou komunitu je ta, že „existující předpisy“ jsou dělané tak, aby se porušily, kdykoliv si někdo z těch jejich nikomu se nezodpovídajících poskoků zamane; vždyť jsou to lidé, které lži a podvody živí. A ten génius Demokratů udělal něco, co by jim příště měli provést Republikáni, když zneužil dobu předávání moci k tomu, aby změnil tolik předpisů a zahnízdil tolik aparátčiků, kolik jen jde, než formálně předal opratě novému kočímu.
Ale právník Americké unie občanských svobod Patrick Toomey tento krok nazval erozí předpisů určených k ochraně soukromí Američanů, pokud jsou jejich zprávy zachyceny globálními metodami sběru dat NSA. Uvedl, že domácí internetová data byla často směrována nebo uložena v zahraničí, odkud je lze vyluxovat bez soudního dohledu.
„Než aby se měl dramaticky rozšiřovat vládní přístup k takovému množství osobních, tak bychom spíše potřebovali silnější předpisy k ochraně soukromí Američanů,“ řekl pan Toomey. „Sedmnáct různých vládních agentur by se mělo hrabat v emailech Američanů vyměňovaných se svými členy rodin, přáteli a kolegy, aniž by k tomu měly soudní příkaz.“
Správně. Ale Čtvrtý ústavní dodatek už dávno odešel vraty od konírny i se všemi těmi krásnými koni, co tu kdy byli. Google a Facebook a Amazon o vás ví více, než obvykle věděla CIA nebo FBI. Většinu osobních informací dáváte sami. Zamyslete se nad tím příště, až ťuknete na zatržítko, že chcete poslat obrázky svým milovaným a pokecat o svých cestovních plánech.