Tajný test jaderné zbraně v Arktidě? Putinova armáda může stát za zvýšenou radioaktivitou v Evropě, píše The Sun
22. února 2017 Redakce AC24 Ze světa 18605 0
thumbnail
Od začátku roku v řadě evropských zemí byl zaznamenán prudký růst radioaktivity, píše The Sun. Vědci se snaží přijít na zdroj tohoto jevu. Britský bulvární list už ale přišel s verzí, podle které za příčinou radiace stojí „tajný test“ jaderných zbraní v Arktidě, který údajně provedla Ruská armáda. Vědci zaznamenali v atmosféře Norska, Finska, Polska, Česka, Německa, Francie a Španělska stopy radioaktivního izotopu jodu 131.

 

 

Od začátku roku v řadě evropských zemí byl zaznamenán prudký růst radioaktivity, píše The Sun. Vědci se snaží přijít na zdroj tohoto jevu. Britský bulvární list už ale přišel s verzí, podle které za příčinou radiace stojí „tajný test“ jaderných zbraní v Arktidě, který údajně provedla Ruská armáda.

Vědci zaznamenali v atmosféře Norska, Finska, Polska, Česka, Německa, Francie a Španělska stopy radioaktivního izotopu jodu 131.

Šéf odboru havarijní pohotovosti norské správy ochrany před radioaktivními hrozbami Astrid Liland prohlašuje, že naměřená úroveň radiace je příliš nízká, aby mohla ohrozit lidské zdraví. Právě proto podle ní Norové nevyhlásili poplach.

Experti zatím nejsou schopni identifikovat zdroj radioaktivity. Mohlo například dojít k úniku z jaderného reaktoru nebo zdravotnického zařízení, kde se radioaktivní izotop používá pro léčku rakoviny štítné žlázy a hypertyreózy. Dalším zdrojem hrozby však mohou být ruské jaderné ponorky, usuzuje britský bulvár.

List upozorňuje na verzi, podle které k růstu radioaktivity mohlo dojít kvůli tomu, že „Putinova armáda provedla tajný test jaderné zbraně v Arktidě." Tato „znepokojivá tvrzení" se objevila na pozadí zpráv o tom, že do Británie byl vyslán americký špionážní letoun Boeing WC-135C.

Tento letoun se většinou využívá pro hledání stop testu jaderných zbraní a monitorování radioaktivity po člověkem způsobených katastrofách, jak tomu bylo v případě havárie na jaderné elektrárně v Černobylu. Jeden z těchto letounů se nalézá v blízkosti Severní Korey, která v posledních sedmi letech provedla „skandální testy raket".

Přestože tato letadla občas prolétávají evropským vzdušným prostorem, zřídka kdy se objeví na území Spojeného království. Kromě toho, jak upozorňuje list, Pentagon zatím nijak nekomentoval tuto zprávu. Některé zdroje předpokládají, že WC-135C dostal za úkol sledovat prudký nárůst radioaktivity v Evropě. Rovněž se píše i o rostoucím znepokojení ve vojenském vedení Spojených států ohledně toho, že Rusko „testuje svůj jaderný potenciál před budoucím konfliktem."

Mnozí poukazují na to, že radioaktivita „dokazuje" obnovení jaderných zkoušek na ruském souostroví Nová země. Jiní zpochybňují toto tvrzení a upozorňují, že nejsou údaje o seizmické aktivitě. Nicméně podle The Sun nasazení letounu WC-135C na britské letecké základně dodává váhu verzi o jaderných zkouškách.

Zdroj: snews.com

Loading...
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor