FEMA dorazila na základnu Letectva Travis v Jižní Kalifornii v rámci příprav, že se přehrada Oroville úplně zhroutí. Podle této Federální agentury správy nouzových situací ty bouře, které v současnosti řádí po celé Jižní Kalifornii, nejspíš přivodí prolomení této přehrady. Pokud k tomu dojde, a je ohromná šance, že ano, tak by počet mrtvých mohl dosáhnout i několika tisíců – čímž by se to stalo nejhorší katastrofou v americké historii.
Kcra.com hlásí :
„FEMA požádala o použití základny Letectva jako dobrého partnera, který jim pomůže se zajištěním místa tak, aby tam mohli umístit svá vozidla a zásoby, aby byli okamžitě připraveni veřejnosti pomoci, bude-li třeba,“ řekl Hames. „Když se nechcete nechat zaskočit, abyste se pustili do boje příliš pozdě, tak si tam zásoby a tak už nachystáte.“
Jak na základnu přijíždí náklaďáky, tak je kontrolují a přidělují posádkám FEMA ještě, než je zaparkují a nachystají pro případ, že by bylo zapotřebí je poslat do Oroville.
„Spolupracujeme opravdu úzce. Jsme už přičlenění ke svým partnerům ze státu. Monitorujeme situaci v záplavové zóně Oroville Dam Spillway pro případ, že by bylo zapotřebí více federální pomoci,“ řekla důstojnice FEMA Regionu 9 pro vnější záležitosti Veronica Verde.
K této mobilizaci dochází dva dny poté, co prezident Donald Trump přijal požadavek guvernéra Jerryho Browna na vyhlášení federálního nouzového stavu v Oroville.
Očekává se, že během pátku na tuto základnu dorazí nejméně 44 náklaďáků a přes dva tucty lidí z personálu FEMA.
„Přemístíme je, jak rychle to jen půjde, jakmile stát vyhlásí, že je potřebuje,“ řekla Verde.
Po schválení vyhlášení nouzového stavu bude teď stát odpovědný jen za čtvrtinu nákladů na tyto zásoby. FEMA zaplatí zbývajících 75 procent.
Tito činitelé však doufají, že žádný z náklaďáků do Oroville vyslán nakonec nebude.
„Doufáme a držíme palce, že žádné z nich nepoužijeme a že vše zůstane v normálu,“ řekl Hames.