Finální fáze stavby ropovodu Dakota Acces byla schválena
14. února 2017 Redakce AC24 Ze světa 4363 0
thumbnail
Armádní sbor inženýrů dal finální povolení nutné k dokončení výstavby kontroverzního potrubí Dakota Acces, což zasadilo tvrdou ránu kmenu Standing Rock Sioux.  Prezident Donald Trump vydal exekutivní příkaz k rychlému přezkoumání projektu. V soudním podání Armádního sboru se píše, že by to umožnilo dostavbu konečných 1,5 míle z celkových 1,7 mil potrubí, které by tunelově vedlo pod řekou Missouri, severně od rezervace Standing Rock Sioux.
 

Tento tah je šokující pro domorodé kmeny Američanů a enviromentální aktivisty a severo-dakotský kmen Standing Rock Sioux od kterého se očekává, že se pokusí zmírnit toto rozhodnutí u soudu.

Press TV píše:

V soudním podání Armádního sboru z úterý se píše, že by to umožnilo dostavbu konečných 1,5 míle z celkových 1,7 mil potrubí, které by tunelově vedlo pod řekou Missouri, severně od rezervace Standing Rock Sioux.

Armáda zavrhla svůj enviromentální dopad na životní prostředí i navzdory veřejným upozorněním a připomínkám k projektu, které probíhali od 18. ledna do 20. února.

V dopisu Kongresu napsal zástupce náměstka oddělení armády Paul Cramer, že „v souladu se směřováním“ memoranda prezidenta Trumpa, se jeho agentura vzdá „své politiky čekání 14 ní po schválení v Kongres, před udělením povolení.“

Řekl, že povolení bude poskytnuto „ne dříve než za 24 hodin“ po doručení dopisu, který byl datován na 7. února.

Toto rozhodnutí vytváří půd pro napětí v místě vrtů, kde již více než rok táboří a protestují domorodé kmeny a ochránci životního prostředí. 

Napětí přišlo také poté, co Trump, během jeho prvního týdne v úřadu, vydal exekutivní příkaz pro urychlení projektu. 

Vedeni Standing Rock Sioux, varovalo více než 100 kmenů, že tento ropovod zničí jejich posvátná místa a kontaminuje jejich zdroje vody. 

Protestní hnutí přilákalo vysokou podporu od některých politiků a celebrit po celé zemi. 

V návaznosti na úterní rozhodnutí se Standing Rock Sioux nechalo slyšet, že zapříčiní ukončení provoz potrubí, pokud bude jeho výstavba dokončena. 

„Jako domorodí obyvatelé, jsme byli znovu sraženi k zemi, ale znovu povstaneme nahoru.“ Napsal kmen ve svém prohlášení. „Povstaneme proti chamtivosti a korupci, která sužuje naše národy již od počátku. Vyzýváme domorodé národy Spojených států, aby se sjednotili a znovu bojovali.“

Loading...

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor