„Proruský“ Steinmeier zvolen německým prezidentem, Putin se raduje
13. února 2017 Redakce AC24 Ze světa 14236 0
thumbnail
Bývalý ministr zahraničí Německa Frank-Walter Steinmeier byl v neděli zvolen příštím prezidentem této země. Sociální demokrat Steinmeier, který do minulého měsíce sloužil jako ministr zahraničí, získal 931 z 1239 platných hlasů zákonodárců 16 spolkových zemí Německa, čímž se stal v poválečné éře Německa 12. osobou, která zastává tuto převážně ceremoniální pozici. 18. března nahradí současného prezidenta Joachima Gaucka, 77letého bývalého pastora a prodemokratického aktivisty z Východního Německa. 
 


Nový německý prezident Frank-Walter Steinmeier

Jeho zvolení bylo skoro už předurčeno loni v listopadu, kdy jak se tehdy referovalo, Angela Merkel utrpěla svůj poslední politicky kiks, „když přijala, že ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, kandidát konkurenční Sociálně demokratické strany bude příštím prezidentem země. Bylo značně pravděpodobné, že Steinmeier bude na tento převážně ceremoniální post zvolen se zdráhavou podporou kancléřčiny aliance CDU/CSU, když té se nepovedlo najít jiného vhodného kandidáta.“

Avšak údajné napětí mezi Merkelovou a tímto kandidátem se nijak neprojevilo, když předseda Bundestagu Normbert Lammert oznámil výsledky, načež všichni poslanci spustili mohutné ovace kromě pár tuctů členů anti-imigrantské Alternativy pro Německo (AfD), hlásí Reuters. Anti-imigrantská AfD, která nemá žádné zákonodárce v dolní sněmovně, ale drží křesla v 10 ze 16 německých spolkových parlamentů by se podle předpovědi měla stát po všeobecných volbách 24. září třetí nejsilnější stranou.

„Důvěřuji v něj, že naši zemi v těchto těžkých časech povede,“ řekla po hlasování kancléřka Angela Merkel, která usiluje o čtvrté znovuzvolení.

Steinmeierovo prezidentství, ať je jakkoliv ceremoniální může v Německu zažehnout příklon ke Kremlu. Na Steinmeiera, kterému za jeho dnů ministra zahraničí říkávali „proruský“, se loni snesla kritika, když řekl, že rozhodnutí NATO provádět ve východní Evropě manévry představuje „harašení zbraněmi“. Jeho sociální demokraté upřednostňují k Rusku měkčí postoj než konzervativci Merkelové.

Jak jsme už referovali loni v červnu Steinmeier kritizoval NATO za vedení válkychtivé politiky vůči Rusku, když ji podle interview s Bildem označil za „válečné štvaní“. Dodal, že „to, čeho bychom se měli dnes vyvarovat, jsou výbušné situace vyvolané válečným štvaním a napochodováním vojsk.“ Takže v době, kdy si NATO dělá starosti ze ztráty americké podpory za Trumpovy administrativy, tak utržilo další ránu, i když pokračuje ve své expanzi a obkličování Ruska.

Mezitím Kreml sdělil, že potěšený ruský prezident Vladimir Putin rychle gratuloval novému německému zvolenému prezidentovi Franku-Walter Steinmeierovi k jeho vítězství a pozval ho na návštěvu Ruska co nejdříve, jak se mu to bude hodit.

„Vladimir Putin potvrdil svůj zájem o pokračující konstruktivní dialog o mezinárodních a bilaterálních otázkách a pozval Steinmeiera k návštěvě Ruska, jakmile se mu to bude hodit,“ píše se v oficiálním tiskovém prohlášení Kremlu.

Zdroj: zerohedge.com

Loading...

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor