Situace ve Fukušimě je už natolik smrtonosná, že tam nepřežijí ani roboti
13. února 2017 Redakce AC24 Ze světa 35006 0
thumbnail
Úroveň radiace je uvnitř reaktoru č. 2 ve Fukušimě tak nebezpečně vysoká, že v něm nemohou přežít ani roboti. Dálkově ovládaný robot vyslaný do reaktoru musel být kvůli poruše způsobené extrémní úrovní radiace vytažen. Podle zpráv je úroveň radiace na 650 sivertech za hodinu – tj. téměř 10 násobek největší výše zaznamenané po vzniku toho protavení. Ibtimes.com hlásí:
 

„Doufal jsem, že předchozí výsledky jsou špatně,“ řekl vládní zdroj The Japan Times.

„Ale je to jisté, uvnitř reaktoru je oblast vysoké intenzity radiace.“

Elektrárenská společnost Tokyo Electri Power Company (Tepco) pověřená vyčištěním této elektrárny v pondělí řekla, že našla důkazy úlomků jaderného paliva v jednom z reaktorů, které by mohly být příčinou tak ničivé intenzity radiace.

Tato společnost vede projekt čištění a záchrany už od roku 2011, kdy zemětřesní z 9.1 spolu s tsunami způsobilo největší jadernou katastrofu od ukrajinské exploze v Černobylu roku 1986.

Tato katastrofa na elektrárně způsobila výpadek proudu, čímž se zastavil chladicí systém, takže se roztavily tři z jejích šesti reaktorů.

Pokračující radiace způsobila, že zóna přes 300 čtverečních mil (772 km2) kolem elektrárny je neobyvatelná. V prosinci tato společnost zdvojnásobila své odhady nákladů na vyčištění Fukušimy na 188 miliard $ (4 779 miliard Kč). – HDP České republiky za rok 2015 asi 4 550 miliard Kč.

Tepco uvedlo, že doufá, že v nadcházejících dnech vyšle druhého robota, aby provedl důkladnější přezkoumání a přeměření intenzity radiace. Plné odstavení této elektrárny bude nejspíš trvat desítky let.

Loading...

sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor