Rusko chystá pro rok 2018 novou hypersonickou stíhačku, která bude schopna, jak říkají, shodit atomové bomby na Zemi. Podle podplukovníka Alekseie Solodovnikova, z ruské strategicko raketové vojenské akademie, vědci úspěšně vyvinuly hypersonickou stíhačku, která je schopná proti nepříteli uskutečnit jaderný úder z vesmíru.
Zkušební model ruského jaderného vesmírného bombardéru bude vyvinut (s pomocí Moscow’s Central AeroHydrodynamic Institute nebo TsAGI) do roku 2020.
„Myšlenkou je, že bombardér bude startovat z normálního letiště, kde bude hlídkovat ruský vzdušný prostor.
Po vydání rozkazu bude stoupat do vesmíru, zasáhne cíl pomocí jaderných hlavic a pak se vrátí na svou domovskou základnu.
„Spolupracujeme s ruskou centrální aerohydrodynamickým institutem na designu a vlastnostech letadla. Myslím, že jeho vzlétající hmota musí být 20-25 tun na to, aby to byl útočný letoun. Bude schopný akcelerovat na hypersonickou rychlost (3800 mil) v raketovém režimu… a dostane jakéhokoliv bodu na Zemi za méně než dvě hodiny (létá pětinásobnou rychlostí zvuku) .“
„Motor bude Turbofan, což znamená, že může fungovat v atmosféře a pak se přepne do vesmírného módu, aby mohl letět bez vzduchu – to vše během jednoho letu.“
„Dva motory – jeden pro běžný letoun a druhý pro kosmickou loď – budou kombinovány v nastavení motoru tohoto bombardéru. V leteckém režimu bude motor využívat kerosenové palivo. Pro kosmický režim bude používat metan a kyslík.“
Plukovník-generál Sergei Karakayev, velitel ruských strategických vojsk, potvrdil, že model motoru pro tento bombardér byl již vyvinut a úspěšně testován v Serpukhovo oddělení Vojenské akademie. Potvrdil, že Rusko plánovalo vystavit tento motor na armádním Mezinárodním vojensko-technickém fóru v září 2016 v Moskvě.
„Motor pro slibný kosmický letoun byl vyvinut ve Strategic Rocket Forces Academy. Jeho operativní schopnosti byly prokázány. Právě teď ladíme odchylky, což bude trvat přibližně rok. Pak budeme dělat plán, který by mohl být kompletně odlišný od aktuálního.
„Jakmile se dohodneme na plánech, tak začneme stavět samotný motor. Ve druhém roce vývoje – 2018 – budeme stavět hardware. Možná moc pospíchám – a některé problémy mohou nastat – ale do roku 2020 bychom měli mít plně funkční produkt.“
Nazvaný PAK-DA neviditelný letoun (což je zkratka pro Prospective Aviation Complex for Long-range Aviation), nadzvukový letoun – který bude neviditelný pro radar – byl vyvinut v Tupolevově konstrukční dílně, od designérů nechvalně známých strategických bombardérů Tu-95 ‘Bear’. Ty jsou považovány za neviditelnější verze TU-160 nadzvukového bombardéru a jako protipól k vyvíjenému letadlu amerického letectva B-21.
Toto odhalení se šíří jako oheň a byl zveřejněn ve většině mainstreamových médií a vědeckých časopisech. Nicméně, ruské ministerstvo obrany popřelo zprávy, která říkala, že si média „nesprávně vyložila slova vojenského zástupce akademie o údajném vývoji vesmírného bombardéru.“
„Vytvoření některých „kosmických bombardérů“ v Serpukhov branch of the Academy of the Russian Strategic Missile Forces je vyloučena. Takový design a vývojová práce přinejmenším nespadá do kompetence ruských vývojových materiálů. Slovy učitele této vojenské akademie jde o hypotetickou možnost využití jeho vlastních teoretických poznatků v oblasti technologie obranných motorů byly zjevně nesprávně vyloženy.“
Zvláštní je, že v dubnu 2016 ruský ministr obrany Jurij Borisov sám uznal, že práce na vývoji PAK-DA neviditelném bombardéru nebudou zastaveny. Nicméně projekt bude mít zpoždění, kvůli plánu Moskvy, který by mohl obnovit výrobu Tu-160M2. TASS, ruská tisková agentura napsala toto:
„Dříve bylo naplánováno, že PAK-DA bombardér bude dodán do ruské armády v roce 2023-2025 a první zkušební lety budou naplánovány na roky 2019-2020. Později vyšlo najevo, že vytvoření ruského strategického bombardéru bude odloženo z důvodu plánů na obnovení sériové výroby Tu-160M2, což má být v plánu zahájit v roce 2023.“
Je zajímavé, že v říjnu 2016 ruské ministerstvo obrany oznámil PAK-DA (který může být představen veřejnosti do konce roku 2018) je nastaven tak, aby nahradil stávající flotilu Tu-160, Tu-95MS a Tu-22M3.
Podle zprávy v RT se od nového neviditelného bombardéru očekává, že pokryje celý rozsah 6 740 námořních mil a unese 30-40 tun zbraní, včetně raket země-vzduch, stejně jako konvenčních a automaticky naváděných bomb.