Prezident Evropské rady uváděl „demagogy“ jako americký prezident Donald J. Trump jako „existenční hrozbu“ tomuto bloku spolu s „terorismem a anarchií na Středním východě a v Africe, v němž hraje hlavní roli radikální islám.“ Donald Tusk při sepisování otevřeného dopisu k diskusi o současných problémech Evropské unie rovněž ve svém seznamu „vnějších hrozeb“ uvedl Čínu a „agresivní politiku Ruska k Ukrajině“.
„Poprvé v naší historii se v tom čím dál více multipolárním světě tolika různých sil stává otevřeně proti-evropských nebo přinejlepším euroskeptických,“ pokračoval.
„Zvláště změna ve Washingtonu staví Evropskou unii do těžké pozice, když ta nová administrativa zjevně zpochybňuje posledních 70 let americké zahraniční politiky.“
Když se tento bývalý ministerský předseda Polska obrátil ke „vnitřním“ hrozbám, tak se zaměřil na obrození důvěry v národní stát a na větší popularitu suverenity oproti globálním institucím.
Odsoudil to, co nazval „vzestupem sentimentů zaměřených proti EU, které jsou nacionalistické a xenofobní, i uvnitř EU,“ k čemuž řekl: „I národní egoismus se stává atraktivní alternativou k integraci.“
- Donald Tusk
- ✔@eucopresident
- Musíme si vzpomenout na zapomenuté pravdy: Evropa se sjednotila, aby se vyhnula další historické katastrofě. Časy Evropské jednoty jsou těmi nejlepšími časy vůbec.
- 1:33 PM – 31 Jan 2017 · Berlin, Germany
„Třetí hrozbou,“ napsal, by byla souběžná ztráta důvěry spolu se změnou „názoru dosud pro-evropských elit“ tváří v tvář populismu.
Mezi elitami, řekl, „došlo k úpadku víry v politickou integraci, k poddání se populistickým argumentům stejně jako jsou už čím dále zřetelněji viditelné pochybnosti i o samotných fundamentálních hodnotách liberální demokracie.“
„Pokud nebudeme v hlubší smysl integrace důvěřovat sami, tak proč by v to měl důvěřovat kdokoliv další?“ ptal se.
Později s odkazy na vůdce Ruska, Číny, USA a Turecka tvrdil: „Najděme v sobě odvahu odporovat rétorice těch demagogů, co tvrdí, že z evropské integrace mají prospěch jen elity, že obyčejní lidé v jejím důsledku pouze trpí, a že zemím se povede lépe jim samotným, než společně.“
Když se zabýval obchodem a protekcionismem, tak řekl, že EU by „měla využít změny v obchodní strategii USA k EU jako výhody k zintenzivnění rozhovorů se zainteresovanými partnery za souběžného hájení vlastních zájmů.“
Vůdci EU zatím vůbec hlasitě projevovali svůj odpor k politice nového amerického prezidenta.
V pondělí mluvčí předsedy Evropské komise Jean Claude Junckera poukazoval, že USA si přejí „diskriminovat“ na základě rasy a náboženství, když pan Trump přerušil imigraci z určitých s terorismem spjatých států.
„Toto je ale Evropská unie a my v Evropské unii na bázi národnosti, rasy nebo náboženství nediskriminujeme – a to nejen, co se týče azylů, nýbrž ve všech svých politikách,“ řekl.
Zdroj: breitbart.com