Indie se připravuje na vyslání více než 460 těžkých bojových tanků k hranici s Pákistánem, čímž tam značně posiluje svoji tankovou sílu. Vedoucí činitel obrany potvrdil IHS Jane 360, že indická armáda plánuje nasazení nově objednaných tanků T-90MS podél západní a severní hranice Indie s Pákistánem.
Tyto kroky přichází měsíce poté, co Pákistán pohrozil Indii jaderným úderem, čímž vyvolávají spekulace, že tento krok je součástí indické neoficiální strategie ‚Studeného startu‘.
Tyto tanky byly v Rusku zkonstruovány konkrétně na vývoz a stály 2 miliardy $ a přidají se k asi 900 už existujícím tankům T-90S Bishma, které jsou v současnosti nasazeny v indických státech Radžastán a Pandžáb.
Tank T-90 je pro Indickou armádu hlavním bitevním tankem, který u jednotek nahrazuje starší varianty tanků T-72 a T-55.
Tyto nové tanky přijdou s novými tepelným viděním a rozdělí se k deseti novým regimentům. Rovněž se k nim podle India Today přidají „v Indii vyrobené“ prvky k integraci s Továrnou na těžká vozidla v Avadi u Chennai.
Tento nákup však ještě musí být podle Indian Defence News vyřízení Radou obranných akvizic vedenou indickým ministrem obrany Manoharem Parrikarem.
Analytici říkají, že významný nárůst tankových kapacit na této hranici by mohl naznačovat, že Indie se připravuje na aktivaci doktríny ‚Studeného startu‘, bude-li jí zapotřebí.
Tato vojenská doktrína byla vyvinuta pro případ konfliktu s Pákistánem a je to strategie, která povolá indické konvenční síly, aby provedly útoky před tím, než dojde buď mezinárodní intervenci, nebo před jaderným odvetným úderem z Pákistánu.
Pákistán tvrdí, že zastavil ‚podlý‘ průnik indické ponorky, o čemž New Delhi tvrdí, že je nehorázná lež.
Indie neustále popírala, že to je její přístup, ale v roce 2011 generál, který byl náčelníkem Armády V K Singh přiznal, že se postupuje podle ‚proaktivní strategie‘.
Tento měsíc nově jmenovaný náčelník Indické armády generál Bipin Rawat v interview s India Today přiznal, že „pro konvenční vojenské operace ta doktrína Studeného startu existuje.“
Nasazení indických tanků by bylo v této strategii klíčové, jelikož ty jsou klíčovými útočnými prostředky k vedení rychlých útoků na pákistánské území.
Pákistán loni v září pohrozil Indii vedením jaderné války, jelikož to už 70 let trvající napětí se znovu rozhořelo poté, co indické ozbrojené síly udeřily proti údajným teroristům operujícím z pákistánského území.
„Pokud si Indie dovolí s námi rozpoutat válku, tak ji zničíme,“ řekl pákistánský ministr obrany Khawai Asif.
„Pákistánská armáda je plně připravena odpovědět na jakékoliv indické nehoráznosti. Neudělali jsme si atomová zařízení jen na ukázku do vitríny. Pokud by taková situace nastala, použijeme jich (těch atomových zbraní) a Indii odstraníme.“
Zdroj: rt.com