„Chci to říct hlasitě a jasně: populismus mě děsí,“ řekl Světovému ekonomickému fóru v Davosu manažer vůdčího globálního investičního fondu, čímž připravil scénu pro většinu této konference. S tím, jak se Donald Trump chystá na svou páteční inauguraci za prezidenta Spojených států, shromažďují se globální vůdci byznysu a politiky ve švýcarském lyžařském letovisku, aby si ujasnili výhled na další rok, který by mohl zacloumat establishmentem dalšími seismickými šoky, a aby si mezi sebou promluvili o tom, jak vzdorovat rostoucímu populismu, který hrozí, že rozbije současný světový řád.


Poté, co se zakladatel Bridgewater Associates Ray Dalio na chvíli zastavil u prohlášení, že Západ upadá do fašismu, tak naplněnému auditoriu řekl, že rostoucí nerovnost vytváří posuv směrem k politickému extremismu.

„Chci to říci hlasitě a jasně: populismus mě děsí. Jsou to extrémy,“ řekl při debatě s Harvardským profesorem Larry Summersem, s šéfovou Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagarde a s dalšími na panelu Bloombergu v Davosu, jak referuje Business Insider.

„Když studujete 30. léta, tak pochopíte, jaký byl rozestup v bohatství ve 30. letech a jak se to s dneškem rýmuje. Populismu není jen víra, že existuje rozestup v bohatství, ač rozestup v bohatství je nejvyšší od 30. let.“

„Ve 30. letech byla prakticky každá vláda, která existovala, populistická. Takže populismus je z definice nacionalistický a protekcionistický. A je to rovněž záležitost hodnot. Je v tom pocit, že moje země ztrácí své hodnoty ve prospěch internacionalismu.“

Dodal: „Ekonomicky je pro mě jako účastníka trhu číslem 1, jak se populismus projeví během příštího roku nebo dvou.“

Daliova společnost podle její webové stránky spravuje „asi 150 miliard $ globálních investic pro asi 350 velkých a nejsofistikovanějších institucionálních klientů.“

I Lagarde projevila podobné obavy z nerovnosti, když varovala, že globálně střední třídy rostou, ale jejich pocit rdoušení v rozvinutém světě žene lidi k ‚populismu‘.

„Je třeba, aby teď politici ty signály zachytili a vymysleli, co s tím lze dělat,“ řekla s dodatkem, „ale musí to být rozčleněné, je třeba, aby to bylo regionální, je třeba, aby to bylo zaměřené na to, co lidi od toho odvede, a to nejspíš znamená více redistribuce, než jí máme zavedeno teď.“

A Summers rovněž projevil obavy zvláště z Trumpových politických návrhů, když namítal, že populismus je pro pracující lidi, jimž se snaží pomoci, „nevyhnutelně kontraproduktivní“, jak hlásí Bloomberg.