„Chci to říct hlasitě a jasně: populismus mě děsí,“ řekl Světovému ekonomickému fóru v Davosu manažer vůdčího globálního investičního fondu, čímž připravil scénu pro většinu této konference. S tím, jak se Donald Trump chystá na svou páteční inauguraci za prezidenta Spojených států, shromažďují se globální vůdci byznysu a politiky ve švýcarském lyžařském letovisku, aby si ujasnili výhled na další rok, který by mohl zacloumat establishmentem dalšími seismickými šoky, a aby si mezi sebou promluvili o tom, jak vzdorovat rostoucímu populismu, který hrozí, že rozbije současný světový řád.
Poté, co se zakladatel Bridgewater Associates Ray Dalio na chvíli zastavil u prohlášení, že Západ upadá do fašismu, tak naplněnému auditoriu řekl, že rostoucí nerovnost vytváří posuv směrem k politickému extremismu.
„Chci to říci hlasitě a jasně: populismus mě děsí. Jsou to extrémy,“ řekl při debatě s Harvardským profesorem Larry Summersem, s šéfovou Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagarde a s dalšími na panelu Bloombergu v Davosu, jak referuje Business Insider.
„Když studujete 30. léta, tak pochopíte, jaký byl rozestup v bohatství ve 30. letech a jak se to s dneškem rýmuje. Populismu není jen víra, že existuje rozestup v bohatství, ač rozestup v bohatství je nejvyšší od 30. let.“
„Ve 30. letech byla prakticky každá vláda, která existovala, populistická. Takže populismus je z definice nacionalistický a protekcionistický. A je to rovněž záležitost hodnot. Je v tom pocit, že moje země ztrácí své hodnoty ve prospěch internacionalismu.“
Dodal: „Ekonomicky je pro mě jako účastníka trhu číslem 1, jak se populismus projeví během příštího roku nebo dvou.“
Daliova společnost podle její webové stránky spravuje „asi 150 miliard $ globálních investic pro asi 350 velkých a nejsofistikovanějších institucionálních klientů.“
I Lagarde projevila podobné obavy z nerovnosti, když varovala, že globálně střední třídy rostou, ale jejich pocit rdoušení v rozvinutém světě žene lidi k ‚populismu‘.
„Je třeba, aby teď politici ty signály zachytili a vymysleli, co s tím lze dělat,“ řekla s dodatkem, „ale musí to být rozčleněné, je třeba, aby to bylo regionální, je třeba, aby to bylo zaměřené na to, co lidi od toho odvede, a to nejspíš znamená více redistribuce, než jí máme zavedeno teď.“
A Summers rovněž projevil obavy zvláště z Trumpových politických návrhů, když namítal, že populismus je pro pracující lidi, jimž se snaží pomoci, „nevyhnutelně kontraproduktivní“, jak hlásí Bloomberg.
„Náš zvolený prezident vedl čtyři nebo pět telefonních hovorů se čtyřmi nebo pěti společnostmi, čímž do velké míry znemožnil vládu zákona, a vydíral je, aby přemístily tucty nebo snad i stovky pracovních míst do závodů ve Spojených státech,“ řekl.
K jeho receptu rovněž patří politiky větší redistribuce a více vládních intervencí ve třech širokých krocích: zaprvé „veřejné investice v odpovídajícím měřítku počínaje infrastrukturami,“ stejně jako investice do technologií a vzdělávání; zadruhé „zařízení, aby globální integrace fungovala pro obyčejné lidi;“ a zatřetí, „naplnit sny všech mladých Američanů“ poskytnutím práce a domova.
„Naším širším cílem by mělo být učinit Ameriku větší, než kdy byla,“ dodal Summers. „To je hodně odlišného od toho učinit ji opět velikou.“
I jinde napříč celým fórem bylo slyšet podobné hlasy. Jako ukazatel toho, jak jsou vůdci otřeseni, je tu to, že dva ekonomové s Nobelovou cenou navrhli, že k odražení populismu může být třeba v Evropě opustit klíčové pilíře integrace.
Joseph Stiglitz navrhoval, že když euro není schopné fungovat, že by se s ním mělo skoncovat, zatímco Angus Deaton řekl: „Rozbití Evropské unie by určitě pomohlo, ač by to nadělalo i spoustu špatností. Panuje tu pocit přehnaných kompetencí. Panuje tu pocit, že lidé mají nad tím, co EU dělá, jen velmi malou kontrolu.“
V roce, v němž Francouzi, Němci, Holanďané a snad i Italové míří k volebním urnám, aby zvolili nové vůdce, mezitím italský ministr hospodářství a financí Pier Carlo Padoan navrhl, že je třeba, aby evropský establishment přišel s vizí, která bude konkurovat těm vizím populistickým.
„Evropa nemá pro tuto novou fázi strategii,“ řekl. „Problémem v Evropě je Evropa. Problém, jaký představují Brexit a Trump, je ten, že oni mají vizi. Můžete s jejich vizí souhlasit nebo nesouhlasit, ale v tom je ten problém, který Brexit představuje a Trump představuje.“
„My vizi Evropy nemáme, tedy ne vizi, která by byla svou přitažlivostí srovnatelná.“
Donna Rachel Edmunds
Zdroj: breitbart.com