Nová studie skutečně potvrdila to, co někteří lidé říkají již roky – že lidé skutečně pocházejí z hvězdného prachu. Nový průzkum 150 000 hvězd ukazuje, jak pravdivé je toto staré klišé… Lidé a jejich galaxie jsou tvořeni z 97% z toho stejného druhu atomů a vědci nalezli pro život důležité částice, která se objevují čím dál častěji směrem ke středu galaxie.
Jennifer Johnson, předsedající vědeckému týmu SDSS-III APOGEE průzkumu a profesorka na The Ohio State University řekla: „Je to velmi zajímavý příběh pro člověka, jelikož jsme nyní schopni zmapovat hojnost všech hlavních prvků nacházejících se v lidském těle skrze stovky či tisíce hvězd v Mléčné dráze.“
RT píše:
Tým astronomů z projektu Sloan Digital Sky Survey v Novém Mexiku spadající pod Apache Point Observatory Galactic Evolution Experiment (APOGEE) využívá infračervené světlo, aby mohl nahlédnout skrze galaxijní prach a analyzovat složení 150 000 hvězd skrze Mléčnou dráhu.
S těmito daty skupina poté zaznamenala hojnost tzv. CHNOPS (uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra) prvků v každé z těchto hvězd, které, jak říkají, reprezentují „stavební kameny“ světa kolem nás a nalezli, že lidé a jejich galaxie mají přibližně okolo 97% stejných druhů atomů.
„Přístroj shromažďuje světlo blízké infračervené části elektromagnetického spektra a rozptyluje ho jako prizma, aby odhalil různé prvky v atmosféře hvězd“ řekl mluvčí projektu Sloan ve svém prohlášení.
Tým použil spekroskopickou metodu k tomu, aby zhodnotil každý prvek a zjistil, z čeho byl vytvořen, prozkoumáním odlišných vlnových délek světla u každé z těchto hvězd.
Vědci nalezli silnější koncentraci těchto životních prvků v centru Mléčné dráhy a objevili, že zatímco máme s hvězdami společnou většinu prvků, tak zároveň lidská hmota je tvořena z 65 procent kyslíkem, což je zajímavé v porovnání s tím, že se ve vesmíru nachází jen necelé 1 procento tohoto prvku.
„Je to velmi zajímavý příběh pro člověka, jelikož jsme nyní schopni zmapovat hojnost všech hlavních prvků nacházejících se v lidském těle skrze stovky či tisíce hvězd v Mléčné dráze.“ řekla (http://www.sdss.org/press-releases/the-elements-of-life-mapped-across-the-milky-way-by-sdssapogee/) Jennifer Johnson, předsedající vědeckému týmu SDSS-III APOGEE průzkumu a profesorka na The Ohio State University
„To nám umožňuje zamyslet se nad tím, kdy a kde všude v naší galaxii měl život všechny tyto požadované prkvy, aby se mohl vyvinout a vytvořil si tak alespoň dočasnou zónu vhodnou pro život.“
Zdroj: sdss.org