Nadcházející tiskový tajemník Bílého domu v neděli v bezprecedentním kroku oznámil, že příslušníci alternativních médií a dokonce i prominentní bloggeři by se mohli připojit k tiskovým zmocněncům Bílého domu, takže by se ve Washingtonu účastnili tiskových konferencí. Sean Spicer v nedělním interview s Fox News řekl, že kvůli „nadstandardnímu zájmu“ o Trumpovu administrativu uvažuje zvolený prezident o přemístění tiskových briefingů do sálu s větší kapacitou.
Od roku 1970 byly všechny oficiální tiskové briefingy vedeny v aule Jamese S. Bradyho. Magazín Esquire referuje , že tím novým potenciálním dějištěm by mohla být budova Old Executive Office Building západně od Bílého domu.
„Vím, že změny bývají občas obtížné,“ řekl Spicer. „Ale občas může být změna k lepšímu.“
„V rádiích a mezi bloggery se toho spousta probírá a mezi lidmi, kteří se k tomu v současnosti nedostanou, a ti nejspíš nemají přístup, protože nejsou součástí washingtonské mediální elity,“ dodal Spicer.
„Když se jim ale dá příležitost, aby tiskovému tajemníkovi nebo prezidentovi kladli otázky, tak je to pozitivní věc. Je to demokratičtější,“ tvrdil.
Reakcí na Spicerovy komentáře mezi washingtonským establishmentem byla, jak se dalo čekat, panika a vyplašenost.
Asociace korespondentů z Bílého domu (WHCA), která dohlíží na to, kterým mediálním kanálům se dovolí účastnit se tiskových briefingů, uvedla, že bude tlačit proti tomu, aby se toho účastnila i méně tradiční média.
Prezident WHCA a dopisovatel z Bílého domu pro Reuters Jeff Mason řekl, že při „konstruktivní“ schůzce se Spicerem „zdůrazňoval důležitost tiskové haly přímo v Bílém domě“ kvůli tomu, jak je tam blízko k činitelům Západního křídla.
„Objasnil jsem, že bude-li nadcházející administrativa zkoušet reportéry vystěhovat z Bílého domu z tiskových pracovišť za touto tiskovou halou, tak to WHCA bude považovat za neakceptovatelné,“ uvedl Mason v prohlášení. „Přístup k vedoucím činitelům administrativy v Západním křídle včetně tiskového tajemníka je kritický pro transparentnost a pro schopnost žurnalistů odvádět svou práci.“
„Budeme důrazně namítat proti jakémukoliv kroku, který by prezidenta a jeho poradce odstínil od přezkoumávání na místě fungujících tiskových útvarů v Bílém domě,“ řekl Mason.
The Guardian, který je jedním z těch pouhých 49 mediálních kanálů zastoupených v tiskových útvarech, vydal zprávu vyjadřující posměch nad nápadem, že by Breitbart a Infowars mohly mít zástupce, kterým by se dovolovalo klást prezidentovi a dalším činitelům otázky.
V této zprávě se tvrdilo, že Breitbart je „rasistický“ a přednášely se povídačky, opakovaně Alexem Jonesem vyvrácené, že Alex Jones věří, že masakr v Sandy Hook byl falešný hoax.
Kampani zvoleného prezidenta se dostávalo neustálé podpory od četných konzervativních rádiových moderátorů a internetových stránek konspiračních teoretiků včetně např. InfoWars Alexe Jonese. Trump během kampaně přistoupil k bezprecedentnímu kroku, když se objevil na Jonesově stránce, která je známá jako americký nejpřednější kanál konspiračních teorií. Jones předtím v minulosti zavrhoval masakr ze Sandy Hook, v němž bylo zabito 20 žáků základní školy a šest učitelů jako „naprostý fake“ a teroristický útok z 11. září označoval za „inside job“ (práci zevnitř).
Jones v prosinci 2015 vedl s Trumpem interview asi 30 minut, a ten potom Jonese označil za „milého chlapíka“. V listopadu Jones tvrdil, že mu Trump po vítězství v prezidentských volbách volal, aby mu poděkoval za jeho podporu.
V této spojitosti odcházející prezident Obama proklínal „korozivní povahu“ těch rozhovorových rádií a toho, co popisoval jako „falešné zprávy“, přičemž se ale pohrdavě vyjadřoval NEJEN o Trumpovi, ale i o Hillary Clinton.
„Máte dva nejnepopulárnější prezidentské kandidáty vybrané těmito dvěma stranami v celé historii. Nevypovídá to o něčem špatném, o něčem vážně hrozném?“ ptal se Steve Kroft představující kotvu CBS.
„To ukazuje, že tu panuje spousta cynismu,“ odpověděl Obama s dodatkem, že „to ukazuje i korozivní povahu všeho od těch rozhovorových rádií přes falešné zprávy až po negativní reklamy, což lidi přimělo, aby ztratili důvěru ve spoustu ze z avedených institucí. Myslím, že to ukazuje, že přinejmenším na Demokratické straně musíme vynaložit daleko více práce k posílení sítí našich lidových přívrženců.“
Steve Watson
Zdroj: prisonplanet.com