Policejní kaprálové Policejního útvaru Wilmingtonu, kteří v září 2015 zastřelili už zraněného na invalidní vozík odkázaného afro-Američana, nebudou obviněni z porušení občanských práv tohoto muže, oznámili federální žalobci spolu s okresní kanceláří Amerického ministerstva spravedlnosti. V pátek federální činitelé spolu s kanceláří amerického ministerstva spravedlnosti pro okres Delaware, FBI a divize lidských práv amerického ministerstva spravedlnosti řekli rodině Jeremyho McDola, tj. muže zabitého Wilmingtonskou policií, že důkazy nenaznačují, že by ti policisté záměrně použili nadměrnou sílu, když McDola zastřelili.
„Ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že je nedostatek důkazů k podání obvinění z porušení občanských práv proti kaprálům Wilmingtonského policejního útvaru (WPD) účastnících se zastřelení 28-letého paraplegika Jeremyho McDola z 23. září 2015,“ uvedla podle News Journal v prohlášení kancelář amerického ministra spravedlnosti.
Střet mezi policisty a McDolem, 28, který byl zachycen na videu mobilním telefonem svědka, vyvolal ve Wilmingtonu i jinde pobouření. Policie dorazila na místo činu na základě nouzového volání 911 tvrdícího, že afro-americký muž na invalidním vozíku utrpěl střelné zranění, které si sám způsobil. Rodina McDola v žalobě proti městu Wilmington uvedla, že McDole byl oloupen o peněženku a pak postřelen, a že buď ten zloděj, nebo jeho komplic zavolal policii, které povídal o vlastním postřelení, které způsobilo McDolův stav.
K McDolovi dorazili tři bílí policisté a jeden hispánský – starší kaprál Josehp Dellose, starší kaprál Danny Silva, kaprál Thomas Lynch a kaprál James MacColl; jeden z policistů na něj namířil buď brokovnici nebo útočnou pušku s výkřikem na McDola, aby „zahodil zbraň“ a „zdvihl ruce“. Video ukazuje McDola, jak si oběma rukama tře kolena.
Jakmile McDole zdvihl ruku k pasu, tak do něj Dellose několikrát vystřelil, načež McDole vypadl na stranu na zem. Dellose vystřelil asi dvě sekundy po prvním zavolání na McDola, aby zdvihl ruce, podle zprávy generálního prokurátora státu tím mezi ostatními policisty vyvolal zmatek.
Kancelář generálního prokurátora Delawaru Matta Denna nakonec sice policisty zbavilo za tu střelbu obvinění, ale prohlásila, že Dellose při střetu s McDolem předvedl „mimořádně mizerný policejní výkon“. Kancelář doporučila, aby Dellose už nikdy nebyl u Wilmigtonské policie zaměstnán v roli, která vyžaduje nošení střelné zbraně na veřejnosti.
Federální prokurátoři se podle The News Journal rozhodli nepodat obvinění z trestného činu útoku proti Dellosovi, neboť zákon tohoto státu umožňuje prosazovatelům zákona použít smrtící sílu, pokud si myslí, že jsou v dané situaci ohroženi.
U McDola, který měl dlouhý trestní rejstřík a ochrnul, když byl v roce 2005 postřelen, byl při tomto incidentu podle vyšetřování nalezen revolver kalibru .38 s tím, že na zbrani a na použitých nábojnicích a ostrých střelách v jeho prádle byla jeho DNA. Vyšetřování střelby zjistilo reziduální znečištění po výstřelu na McDolově pravé ruce a oděvu, řekl v pátek federální prokurátor. Na svědkově videu není žádná zbraň vidět.
Toxikologické testy našli v McDolově krevním oběhu doklady o PCP, uvádí vyšetřování státních úřadů, které rovněž zjistilo, že zbraň u McDola nalezená byla údajně ukradená. Zpráva generálního prokurátora státu uvádí i nejmenovanou osobu, která řekla, že to ráno, kdy ke střelbě došlo, odvezl McDola na vozíku do části Wilmingtonu, kde si mohl koupit zbraň i cigarety míchnuté s PCP.
Město Wilmington minulý měsíc souhlasilo s vyrovnáním s rodinou na základě žaloby o 1,5 milionu $. Federální soudce by měl podle zpráv o schválení tohoto vyrovnání rozhodnout příští týden. Vyrovnání by mělo požadovat také, aby Wimingtonský policejní útvar přehodnotil svou politiku použití policejní síly a vycvičit policisty v de-eskalační taktice, zvláště při střetu s fyzicky nebo mentálně postiženými lidmi, hlásil News Journal.
Rodina McDola namítala, že policisté se nikdy nepředstavili ani se nepokusili proti McDolovi použít nesmrtící prostředky.
„Řekli, že nenechali kámen na kameni… Prostě ale nebylo dost důkazů, aby se založilo trestní obvinění,“ řekl podle AP rodinný právník Thomas Neuberger. Dodal, že rodina je tímto rozhodnutím „velice zklamaná“.
V březnu referoval Pittsburgh Tribune-Review, že federální prokurátoři v letech 1995 až 2015 rozhodli o nevznesení obvinění proti policistům, kteří údajně porušili občanská práva, v 96 procentech případů, a to převážně na základě zdůvodnění slabými nebo nedostatečnými důkazy, nebo na základě absence jasného úmyslu porušit občanská práva jiné osoby, a pak také kvůli odrazování z Ministerstva spravedlnosti.
Zdroj: rt.com