Německý vicekancléř říká, že „rozpad Evropy už není nemyslitelný“
8. ledna 2017 Redakce AC24 Ze světa 8111 0
thumbnail
Bývaly časy, kdy i pouze nesmělé narážky na rozpad Eurozóny byly v Evropě považovány za tabuizované téma. Kdo by zapomněl na odpověď Maria Draghiho na otázku čtenářů Zero Hedge, které zajímalo, jestli existuje „plán pro případ, že by nějaká země byla nucena z Eurozóny vystoupit,“ na což Draghi odpověděl, že „kdyby se Euro rozpadlo a kdyby nějaká země Euro opustila, tak to není jako průchod otáčivými dveřmi. Je to velice důležitá záležitost. To je projekt v rámci Evropské unie. Proto to máte tak těžké, když se ptáte lidí, jako jsem já: „Co by se stalo kdyby?“ Jenže žádný Plán B není.

 

 

Stručně řečeno, aby se demonstrovalo, jak je Evropa „kohezní“, tak i pouhá možnost rozpadu byla nemyslitelná, tj. nebyl „žádný plán B“.

Neuplynulo dlouho, jen o tři roky později, a už se v Evropě věci dramaticky změnily, a bohužel, jak mnozí varovali, k horšímu, protože jak hlásí Reuters citující toho druhého, který to má v Německu na povel, tj. vicekancléře Sigmara Gabriela, tak ten tvrdí: „Rozpad Eurozóny už není nemyslitelný.“

Gabriel v interview s Der Spiegel řekl, že tím, „jak Německo trvalo na uskrovňování v eurozóně, tak je potom Evropa daleko rozdělenější, než kdy dříve, a rozpad Evropské unie, už není nemyslitelný.“ Gabriel, jehož Sociální demokraté (SPD) jsou ve velké vládní koalici slabším partnerem konzervativců kancléřky Angely Merkel, řekl, že úporné snahy zemí, jako je Francie a Itálie, o snížení svého fiskálního deficitu s sebou přinesly politická rizika.

Gabriel ve snaze opět zpolitizovat pro Němce citlivé téma nadměrných výdajů a zvyšování zadluženosti, řekl: „Jednou jsem se kancléřky zeptal, co by bylo pro Německo nákladnější: nechat Francii, aby měla o půl procenta větší deficit, nebo nechat Marine Le Pen, aby se stala prezidentkou?“ odkazujíc se tak na vůdkyni krajně pravicové Národní fronty.

„Dodneška mi ještě neodpověděla,“ dodal Gabriel, jehož SPD upřednostňuje větší zaměření na investice, zatímco konzervativci Merkelové kladou větší důraz na fiskální disciplínu jako na základ ekonomické prosperity.

Tyto ideologické rozepře přejdou do devíti měsíců do politického klání: podle Reuters se totiž očekává, že SPD si vybere svého dlouhodobého předsedu Gabriela, který je ministrem hospodářství, aby v zářiových spolkových volbách kandidoval na kancléře proti Merkelové právě on.

Na druhé straně on sám přiznává, že kandidatura na platformě nadměrného utrácení by v Německu nemusela být nejchytřejší, takže když se ho ptali, zda opravdu věří, že by mohl získat více hlasů transferem více německých peněz do jiných zemí EU, tak Gabriel odpověděl: „Vím, že tato diskuse je nesmírně nepopulární.“

„Vím ale také něco o stavu EU. Už není vůbec nemyslitelné, že se rozpadne,“ řekl v interview vydaném v sobotu. „Pokud by k tomu došlo, tak by nás naše děti a vnoučata proklely,“ dodal. „Protože z Evropského společenství má právě největší prospěch Německo – jak hospodářský, tak politický.“

Jeho poslední komentář stojí za povšimnutí, ten ale vyvolává otázku: proč by jiné země, mimo Německo, a zvláště Řecko, které prošlo 7 lety pekla deprese, prostě měly v Euru zůstávat, a požadovat tak hlasitě setrvání ve „společenství“, z něhož má největší prospěch ale Německo, jak to teď přiznává i sám jeho vicekancléř.

Zdroj: zerohedge.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Facebook komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor