Státy Evropské unie musí zřídit síť veřejných agentur k odstraňování ‚falešných zpráv‘ z oběhu a uvalovat pokuty, řekl italský šéf úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Giovani Pitruzzella tvrdíc, že ‚falešné zpráv‘ vyvolávají populismus, řekl Financial Times, že se nesmí dovolit, aby internet zůstal „divokým západem“.
Tento od roku 2011 šéf italského orgánu hlídajícího férovost hospodářské soutěže řekl, že rychlost, s jakou se ty tzv. falešné zprávy cenzurují, je „kritickým článkem“ a argumentoval, že takovéto úkoly by měl řešit stát a neměly by se ponechávat na společnostech sociálních médií.
Pan Pitruzzella řekl, že evropské země by měly zřídit nezávislé orgány, které by mohly ‚falešné zprávy‘ rychle odstraňovat a uvalovat pokuty. Ty by koordinoval Brusel a mělo by to být podle modelu, jakým EU reguluje hospodářskou soutěž.
„Věk post-pravdivosti v politice je jednou z hnacích sil populismu a je jednou z hrozeb pro naše demokracie,“ řekl pan Pitruzzella.
„Dostali jsme se na rozcestí. Musíme si vybrat, zda ponecháme internet tak, jak je, tj. jako divoký západ, nebo zda potřebuje pravidla, která zohlední způsob, jakým se komunikace změnily. Myslím, že potřebujeme soustavu pravidel, a to je role veřejného sektoru.“
Spojenci bývalého ministerského předsedy Mattea Renziho si stěžovali, že falešné zprávy přispěly k jeho porážce v prosincovém referendu o ústavních reformách, i když prohrál s 20 procentním rozdílem hlasů. Výsledek tohoto hlasování byl ohromným vítězstvím pro populisty a těžkou ranou pro EU.
Ač vítáme opatření nedávno oznámená Facebookem k boji proti „falešným zprávám“, řekl tento šéf férové soutěže, tak kontrola informací „není práce pro soukromý subjekt. To je historicky práce pro veřejnou moc. Ta garantuje, že informace je korektní. Tohle nesmíme zcela delegovat.“
Pan Pitruzzella řekl, že při boji s tzv. falešnými zprávami je „kritickým elementem rychlost“ a přinese ohromný prospěch, když státní agentura bude mít pro sebe schopnost „intervenovat, je-li poškozen veřejný zájem, rychle.“ Tento italský funkcionář zavrhl obavy, že kdyby na odstraňování obsahu toho, co považuje za ‚falešné zprávy‘, dohlížel veřejný orgán, tak by to byla forma cenzury, když tvrdil, že lidé by „nadále mohli používat svobodný a otevřený internet.“
Facebook oznámil, že zavede u příspěvků, které považuje za ‚falešné zprávy‘, varovná označení, a to za pomoci přidružených „fakta kontrolujících“ organizací. Příspěvky považované za falešné teď budou Facebookem „označovány“ doprovodným červeným cejchem, oznamujícím, že příspěvek byl „kontrolory faktičnosti 3. strany zpochybněn.“
Miliardářský manažer spekulativního fondu George Soros patří mezi ty levicové sponzory tohoto orgánu na Facebooku, který je partnerem, co určuje, zda je příspěvek „sporný“, a tím je Mezinárodní fakta ověřující síť (IFCN). Navíc se k IFCN přidružili různí členové třetích stran, jako Africa Check, což jsou též projekty zřízené a financované fanatickou organizací za otevřené hranice, proti zákonu a pořádku tj. nadací Open Societies Foundation.
Zdroj: breitbart.com