Německé ministerstvo vnitra oznámilo svůj záměr před spolkovými volbami příští rok bojovat s tzv. „falešnými zprávami“ na sociálních médiích zřízením „centra obrany proti dezinformacím.“ Ministr vnitra Thomas de Maziere vyjádřil obavy z toho, co vláda považuje za „falešné zprávy“ před spolkovými volbami příští rok. Toto ministerstvo předneslo k boji s tímto problémem návrh, který mnozí považují za orwellovský.
Bude vytvořen nový orgán ministerstva k obraně před falešnými zprávami, k čemuž jeden příslušník ministerstva uvedl, že centrum obrany proti dezinformacím „by se mělo projednat velice rychle,“ uvádí Der Spiegel.
Nárůst falešných zprávy by podle ministerstva mohl přímo ovlivnit federální volby a někteří dokonce tvrdí, že už prezidentské volby v USA byly silně ovlivněny šířením fám na platformách sociálních médií. „Smíření se s příchodem post-faktického věku by se rovnalo politické kapitulaci,“ řekli činitelé ministerstva.
Podle ministerstva jsou skupinami nejvíce náchylnými podlehnout falešným informací a fámám lidé z rusko-německé komunity a v Německu žijící lidé s tureckými kořeny. Letos byli němečtí Rusové pobouřeni zprávou uvádějící, že žadatelem o azyl byla znásilněna 13 letá dívka a i když během uplynulého roku došlo k četným případům sexuálního zneužití nezletilých dětí, tak zrovna toto děvče přiznalo, že její příběh byl vymyšlený.
Razie proti svobodě slova v Německu, zvláště na sociálních médiích, už narazily na kontroverze. Mnozí kritizovali vládu po odhaleních, že pracuje v partnerství s Nadací Amadeu Antonio, jejíž šéfová Anette Kahane bývala zvědem neblaze proslulé východoněmecké zpravodajské služby Stasi.
Mezi těmi, kdo vládu káral za spolupráci se slečnou Kahane, byl i akademik zkoumající komunistický útlak a expert na Stasi Dr. Hubertu Knabe, prohlašující, že je nezpůsobilá vést jakýkoliv úkolový útvar pověřený cenzurou svobodného slova na internetu.
K těmto návrhům ministerstva vnitra dochází poté, co německá kancléřka Angela Merkel minulý měsíc poznamenala, že ruskou vládu podezírá, že se pokusí spolkové volby 2017 ovlivnit pomocí propagandy na sociálních médiích. „Už jsme se museli, a děje se to i teď, potýkat s informacemi z Ruska nebo s internetovými útoky ruského původu nebo se zprávami, které rozsévají falešné informace,“ řekla.
Také zavedení zákonů proti tzv. nenávistné mluvě na internetu už mělo přímý dopad na životy mnoha běžných Němců. Policie po celé zemi vede razie v domovech těch, kdož jsou podezřelí, že online napsali negativní komentáře o žadatelích o azyl, což už vedlo k udělení pokut i k rozsudkům vězení.
Zdroj: breitbart.com