Zasedání Rady bezpečnosti OSN skončilo slovní přestřelkou mezi ruským stálým zástupcem Vitalijem Čurkinem a zástupkyní USA Samanthou Powerovou. Diplomat tvrdě zareagoval na slova Američanky, která zkritizovala činnost syrských vojsk v Aleppu. Ve svém vystoupení Powerová nazvala to, co se děje v Aleppu, „současným zlem". Zástupkyně USA přirovnala jednání syrské armády k tragediím ve Rwandě a masakru v srbské Srebrenici.
„Halabza (plynový útok na území Iráckého Kurdistánu v roce 1988 — pozn.red.), Rwanda, Srebrenica a teď Aleppo", řekla Powerová.
Americká zástupkyně prohlásila, že kromě Damašku jsou za události v Aleppu odpovědné Rusko a Írán.
Na to jí Vitalij Čurkin poradil, aby si vzpomněla na akce své vlastní země.
„Za zvlášť podivné považuji vystoupení zástupkyně Spojených států, která postavila své vystoupení, jako by byla Matka Tereza", řekl.
„Vzpomeňte si, jakou zemi zastupujete! Připomeňte si seznam činností své země! A teprve potom začínejte soudit z pozice morální nebo nějaké jiné převahy. A kdo je čím vinen, to podle mého názoru určí Bůh a historie", dodal ruský diplomat.
Po zasedání Rady bezpečnosti Čurkin řekl, že v Sýrii je nutné obnovit jednací proces. Diplomat připomněl, že zvláštní pověřenec OSN Staffan de Mistura před časem hovořil o možnosti obnovení dialogu po osvobození Aleppa.
„Doufám, že bude jednat v souladu s tímto prohlášením a znovu zorganizuje jednání. Ale podle mého názoru je to dobrá možnost pracovat na společném režimu zastavení střelby a skutečném jednání. Tyto dvě věci musí jít ruku v ruce", řekl ruský diplomat novinářům v OSN.
Později ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov řekl, že Moskva je dávno připravena k tomu, aby OSN obnovila jednací proces v Sýrii.
„Zatím jednání oddalují, jsou tam rozmarní lidé, kteří vytvořili takzvaný vysoký výbor pro jednání. Je to jedna ze skupin syrské opozice, složená většinou z emigrantů, která může málo ovlivnit to, co se děje „na zemi", ale z nějakého důvodu je silně podporována takzvanými „skupinami přátel Sýrie", tvořenými západními zeměmi, zeměmi regionu", řekl ministr.
Podle jeho slov je tento výbor představován jako údajně jediná opoziční síla, která má jednat s vládou, ale přitom si ona sama nepřeje hovořit, dokud neodejde Bašár Asad.
Podle rezoluce 2254 RB OSN, přijaté před rokem, má být uskutečněn mezisyrský dialog bez jakýchkoliv podmínek, připomněl Lavrov.
Zdroj: " target="\\\_blank">sputniknews.com