V souboru pravidel pro „odpovědné“ reportáže o migrantech dává rakouská Tisková rada žurnalistům instrukce, aby se vyhýbali všem informacím, které by mohly „podněcovat k předsudkům“. Tato instituce pro samoregulaci, která v médiích této země udržuje „etický kód“, tj. Tisková rada, rovněž žurnalistům radí, aby vynechávali jména, pokud zní cize, a žádá je, aby před publikací uvážili, zda bude články možno ponechat volně ke komentování, „aniž by se museli bát, že se jim diskuse vymkne z rukou.“
S varováním, že o tématu „uprchlíků“ se diskutuje „emocionálně a kontroverzně“ nejen mezi obecnou veřejností, nýbrž i v rakouských médiích, tato Tisková rada prohlašuje, že uvedený soubor pravidel dá reportérům šanci na „sebereflexi“ a poskytne jim „praktická vodítka“.
První body v tomto souboru pravidel reportéry žádají, aby uvážili, zda by o tom nepatřičném chování referovali, i pokud by jej nespáchal migrant, zda bylo to téma skutečně „adekvátně prověřeno“ a udělat si reflexi, zda „je těch prezentovaných fakt skutečně zapotřebí pro uvážlivé a vyvážené zpravodajství o daném tématu.“
Při procházení většinou následujících direktiv Tiskové rady to vypadá, jako by se tím zřizovala auto-cenzura článků za účelem vyhýbání se „předsudkům“ – jakožto ústřední pravidlo „odpovědného žurnalismu pro referování o uprchlících.“
Žurnalisté jsou žádání, aby uvážili, „zda by volba slov v jejich reportážích nebo volba fotek nemohla náhodou posilovat předsudky,“ a „zda by se informace, které by mohly vyvolávat předsudky, nemohly vynechat, aniž by se tím změnil význam nebo skutečný obsah příběhu, či by to nepoškodilo čtenářovo chápání této záležitosti.“
Seznam rovněž reportéry varuje, aby zkontrolovali, zda článek neobsahuje nějaké další informace, které by mohly zhatit „jejich záměr“ nepodněcovat předsudky. „Např. nezmiňovat původ člověka, ale zmínit křestní jméno,“ navrhuje Tisková rada.
Dodává: „Poznamenáváme, že uvádění původu (podezřelého zločince) u cizinců, azylantů či migrantů není samo o sobě porušení etických pravidel podle současných praktik senátu Tiskové rady. Žurnalista by však měl zvážit, zda je to žádoucí pro čtenářovo chápání.“
Tisková rada reportéry a lidi pracující v médiích rovněž žádá, aby před publikací článku týkajícího se migrantů uvážili, zda mohou „k tomuto tématu otevřít internetové fórum beze strachu, že se jim diskuse vymkne kontrole.“
Komentáře pod tímto souborem pravidel jsou k této záležitosti převážně skeptické s tím, že jeden čtenář vyhlašuje: „Toto je soubor pravidel auto-cenzury. Budete-li podle něj postupovat, nebuďte překvapeni, když se vám bude věřit čím dál méně a méně…“
Tisková rada „na sebe pohlíží jako na moderní instituci samoregulace sektoru tisku, která slouží jak k zajištění redakční kvality, tak k zajištění svobody tisku.“
Například, když v listopadu úvaha ve Speciální business příloze magazínu NEWS namítala, že rozhodnutí Angely Merkel otevřít evropské hra nice, bude mít katastrofické důsledky, tak u této rady narazila.
Podle nálezu senátu Tiskové rady zjistili jako „zvláště problematické“ tvrzení tohoto článku, že muslimští migranti „se nepřišli integrovat“, což je prohlášení, o kterém říkají, že „živí strach a předsudky.“
V tomto výnosu rovněž jako neetické odsoudili to, že článek muslimským migrantům „připisoval velice negativní charakteristiky“ a uvedli, že článek „u čtenáře vyvolává dojem, že ti imigranti jsou zaostalí.“
Zdroj: " target="\\\_blank">breitbart.com