Zahraniční média píší, že obchod na privatizaci 19,5% ruské Rosněfti byl neočekávaným , a to i pro trhy, a byl „triumfem pro prezidenta Vladimira Putina“ během platnosti protiruských sankcí. Ředitel Rosněfti Igor Sečin ve středu informoval prezidenta o dokončení obchodu na privatizaci 19,5% akcií největší ruské ropné společnosti za 10,5 miliard euro. Kupujícími a strategickými investory se staly konsorcium Glencore a katarský suverénní fond.
Neočekávaný triumf
„Glencore a suverénní fond Kataru se stanou vlastníky 19,5% akcií ruské společnosti Rosněfť díky neočekávanému obchodu za 10,5 miliard euro, který skončil triumfem pro Vladimira Putina," píší noviny Financial Times.
Noviny The Guardian zdůrazňují, že zpráva o obchodu se stala „pro trhy neočekávanou", jelikož společnost nedávno bojovala s dluhy kvůli nízké ceně za surovinu, které v jednu chvíli dosahovaly 30 miliard dolarů. Na očekávání trhů neměl vliv ani ten fakt, že výkonný ředitel Glencore v prosinci prohlásil, že aktivní činnost na snížení nákladů byly ukončeny.
„Sečin dříve prohlásil, že čínští a kazašští zájemci pravděpodobně dostanou části společnosti, ovšem Glencore a katarský suverénní fond se objevily z ničeho nic a nabídly výhodnější podmínky," píše magazín Forbes.
Prospěch na pozadí sankcí
Jak píše Daily Telegraph, švýcarská společnost Glencore a katarský suverénní fond „se staly prvními mezinárodními investory, kteří získaly části největší ruské ropné společnosti poté, co ekonomiku země zasáhly sankce".
Wall Street Journal zase zdůrazňuje, že obchod se stal „prospěchem" pro ruského prezidenta, „jehož země je sankcionována ze strany USA a EU" ve spojení se situací na Ukrajině.
„Rusko se hlavně spoléhalo na Čínu ve věci investic, čínské a indické státní společnosti byly také vyhodnocovány jako možní kupci části Rosněfti. Obchod ale ukázal, že Kreml má i jiné varianty," řekl Wall Street Journal.
Zdroj: sputniknews.com