Po návštěvě arabských pozorovatelů, kteří prohlásili, že během návštěvy v městě Homs nenalezli ,,nic strašného" bije na poplach syrská opozice. Dle tvrzení aktivistů, mělo být při pondělním zásahu bezpečnostních složek zabito 40 osob. Súdánský šéf kontingentu pozorovatelů Mustafa Dabí řekl: ,,Některá místa vypadala poněkud chaoticky, ale nebylo tam nic strašného.“ Sýrie za páteční smrtící útoky, při kterých bylo zabito 55 nevinných lidí a více jak 100 zraněno, obvinila Spojené státy a Izrael.
Syrská vládnoucí strana Baas řekla, že útok byl plánem zničit syrský establishment s dodatkem, že útok měl zničit národní sjednocení syřanů a jejich důvěru ve vedení země. Tisíce syřanů se v sobotu učastnily smutečního obřadu za oběti teroristického útoku. Zatímco úctívali památku mrtvých, odsoudily útoky a skandovaly slogany na podporu syrského prezidenta Bashara al-Asada.
Saad Hariri žádá bezletovou zónu nad Sýrií
Bývalý libanonský premér Saad Hariri nařídil Arabské lize uplatnit nad Sýrií bezletovou zónu, pokud by Rusko uplatnilo veto, měla by spojit jednotky s Tureckem.
Vyjádřil se také přes Twitter: ,,Pro zastavení masakru musí být uděláno vše.“
Rozhovor s Basharem Asadem
Až donedávna jste byl na západě považován za respektovaného lídra. Proč myslíte, že se situace změnila tak náhle?
„Současný západní tlak na Sýrii není pro nás nic nečekaného. V září 2001 Americký prezident George Bush spustil kampaň proti zemím, které prováděly nezávislou politiku. Kampaň byla vedena pod válkou proti teroru. Prvním na seznamu se stal Afghanistán, pak následoval Irák. Nad Sýrií se začal vznášet oblak také a Spojené státy řekly, že Sýrie byla další spojení osy zla (Irák-Irán-Severní Korea).
Změny začaly být viditelné v roce 2003 poté, co Spojené státy a jejich spojenci napadly Irák a svrhly Saddáma Husajna. Pak do Sýrie přicestoval Americký ministr zahraničí Colin Powell a požadoval, aby Sýrie zvážila své spojení s Ruskem. Řekl, že se syrské politiky s Ruskem musí změnit o 180 stupňů. Bylo nám řečeno, abychom zničili všechny dohody s Ruskem. Prakticky nám řekli, aby jsme se k Rusku obrátili zády.
Jinak nám vyhrožovali agresí proti mé zemi. Powell řekl, že Američtí vojáci jsou už v Iráku. Řekl, že vojenské vybavení a letectvo může být použito proti Sýrii. Tlaku jsme nepodlehli a ultimátum odmítli. Poté začali na Sýrii pokládat neprecedentní tlak. Byli jsme schopni to ustát a Rusko nám hodně pomohlo. Jsme velice vděční Ruské pomoci.
Americká ministrně zahraniční Hillary Clintonová a další Američtí činitelé veřejně vyjádřili podporu syrské radikální opozici, která bojuje zbraněmi ve svých rukách. Co může říct o střelcích na syrském území?
Ti, kteří provádí ozbrojený boj se dají rozdělit do tří kategorií. První je malá skupina Al-Kájdy, která mezi syřany nemá vliv. Druhá je Muslimské bratrstvo, což je také malá skupina, ačkoliv mají mezi radikáli vážný vliv. Většina radikální opozice jsou lidi, kteří nejsou členy takových organizací. Nicméně si pořád ale pamatují události z minulosti, zvláště když začaly události v 80tých letech.
Teroristé, kteří pracují proti Sýrii dostávají podporu od USA a několika Arabských zemích v Perském zálivu. Chtěl bych zdůraznit fakt, že situace je podobná Ruským akcím v Čečensku. Západ a Arabské monarchie také podporovali teroristy, kteří bojovali proti ruským vojákům. A to přesně teď dělají v Sýrii.
Mluvčí syrské opozice, včetně těch v Moskvě, tvrdí, že oficiální úřady údajně do konfliktu přispěly tím, že odmítly legalizovat Muslimské bratrstvo. Oznámil jste spuštění vážných politických reforem. Také jste řekl, že budete mít národní volby. Má Muslimské bratrstvo šanci vyhrát legitimitu a dostat se do parlamentu?
V rámci platné ústavy je Sýrie sekulární stát. Takže žádné hnutí, které jedná pod náboženskými slogany a chce syrskou společnost rozdělit pro to nemůže doufat. A to platí také pro Muslimské bratrstvo. Tahle organizace nemůže být legalizována na základně své idologie. To ale neznamená, že zabraňujeme lidem příležitost účastnit se klidného života v zemi. Nabídli jsme jim vznik vlastní politické strany, která by byla založená na sekulárních pravidlech, aby strana mohla bojovat o křesla v parlamentu.
Děkoval jste Rusku za pomoc Sýrii. Problémy týkající se obranné spolupráce jsou v tomto bodě zvláštní zájmy. V roce 2007 Izrael a USA zaranžovali skandál o prodeji stíhaček MiG-31, což by změnilo balanci sil v regionu. Dohoda byla zmrazena. Je zde šance uzavřít dohodu k posílení vzdušné obrany země a snížit tak možnost zahraniční agrese?
O podmínkách ruského leteckého materiálu jsme měli nějaké otázky. Nicméně jsme si ale uvědomili, že potenionální nepřítel je daleko silnější než my. Když jsme vzali v úvahu, že letadlům, které máme, škodí i déšť, tak jsme se rozhodli se soustředit na pozemní prvky, které budou méně zranitelné možnými útoky agresorů.
Západ chce Syrskou vládu nadobro pryč
Syřané mají dost BBC, západních lží a falešných revolucí
Druhá strana mince, aneb tyto záběry v televizi neuvidíte
Slovenská delegace v Sýrii: Realita neodpovídá zprávám západních médií
Zdroje:
http://worldnews.msnbc.msn.com
http://www.presstv.ir
http://www.presstv.ir
http://english.pravda.ru