V posledních dnech začaly četné arabské mediální zdroje mluvit o narůstajícím zapojení Egypta do Syrské války. Četná arabská média začala, zvláště s odkazy na libanonskou agenturu As-Safir, referovat o tom, že Egypt údajně posílá vojska na pomoc Damašku. Dále nám říkají, že egyptští piloti už teď létají na mise v syrské Hama. Konkrétně se uvádí, že do provincie Hama byly vyslány egyptské tryskáče a nákladní letouny a zatímco bitevníky bombardují ISIS, tak egyptská nákladní letadla pomáhají Syrské armádě s rychlým přisouváním zásobování a posil.
Ovšem spolu s tím oficiální mluvčí egyptského ministerstva zahraničí Ahmad Abu Zeid tyto informace popřel a reportérům kuvajtských novin Al-Jarida řekl, že to je falešná informace, jelikož doktrína vrchního velení Egyptského státu a jeho politika je založena na principu nevměšování se do vnitřních záležitostí jiných států.
Analytici však říkají, že Egypt má všechny důvody přidat se v Syrské válce na stranu prezidenta Bašara al-Assada a v poslední době jsme svědky narůstání počtu důvodů k tomuto kroku.
Zrovna nedávno vlády Egypta a Sýrie obnovily diplomatické vztahy, které v roce 2012 bolestivě uvízly, což bylo v době, kdy byl k 20 letům žaláře odsouzen svržený egyptský prezident Mohammed Morsi.
Koncem října se Káhira oficiálně přidala ke skupině států, které hledají způsoby k prosazení usmíření v Sýrii v rámci Vídeňského procesu. Zvláště ministr zahraničí Íránu Mohammed Javad Zarif vyzýval ministra zahraničí Johna Kerryho, aby do mírových rozhovorů o konfliktu v Sýrii zapojil i egyptskou delegaci. Syrské mediální zdroje už dost hlasitě vyzvonily novou dohodu o bezpečnostní spolupráci, kterou právě Káhira s Damaškem podepsaly během návštěvy šéfa syrského úřadu národní bezpečnosti v Káhiře.
Už předtím vyjádřil prezident Abdel Fattah al-Sisi podporu svému syrskému protějšku Bašaru al-Assadovi. Abdel Fattah al-Sisi v interview s portugalskou televizí RTP prohlásil současnou syrskou vládu za tím nejkonzistentnějším, co v Sýrii bojuje proti terorismu a za obnovu stability v této boji rozervané zemi.
Je třeba podotknout, že egyptský postoj k Sýrii je dost pochopitelný a ospravedlnitelný, jelikož i Egypt se v posledních letech potýká s bezpečnostními problémy představovanými radikálními islamisty, kteří jsou v podstatě stejní, jako ti, se kterými bojuje zvolená vláda v Sýrii. Egyptské území je nadále infiltrované členy tzv. Muslimského bratrstva, jehož členové každý měsíc budují nové spící buňky džihádu, což vede k pravidelným teroristickým útokům. Navíc západně od hranice Egypta leží kolabující Libye, kde různé gangy a džihádistické skupiny tvrdě pracují jak na destabilizaci situace v zemi, tak v celém regionu. Na východě je Sinaj, kde se potýkají s neustálými ztrátami na životech při střetech s Wilayat Sinai.
V listopadu zintenzivnil Egypt kontakty s jedním z nejaktivnějších spojenců oficiálního Damašku – s Íránem, s nímž měl dost napjaté vztahy po vojenském puči v Egyptě, který svrhl prezidenta Morsiho, jenž byl mimo jiných zločinů obviněn i ze špionáže pro Írán. Podle četných nepotvrzených zpráv se egyptský ministr zahraničí Tariq al-Muta vydal na neobvyklou cestu do Íránu, který byl dlouho považován za nepřítele Egypta.
Spolu s tím si lze všimnout, že vztahy Egypta se Saúdskou Arábií a s Katarem se rychle zhoršují, jelikož Káhira je podezírá z financování terorismu na Sinaji. Kvůli tomu se egyptská zahraniční politika odvažuje navazovat kontakty i s odpůrci Rijádu.
Jak ty zpátečnické monarchie, tak Francie a spousta dalších spojenců Bílého domu v Evropě jsou si plně vědomi skutečnosti, že zapojení Egypta do Syrské války na straně Bašara al-Assada může změnit strategickou rovnováhu ve prospěch syrské vlády zrovna v okamžiku, ve kterém se to Obamově administrativě a jejím poslušným loutkám nehodí.
Zdroj: journal-neo.org