Donald Trump se chystá vstoupit do Bílého domu a velkou část procesu příprav zaujímá výběr lidí, kteří budou jmenováni do vrcholných pozic jeho administrativy. Trumpovy výběry prozatím sice budí hodně pozornosti, ale největší poprask ze všech by mohly vyvolat jeho výběry týkající se ekonomiky. S tím, jak Trump a jeho nově jmenovaní přebírají moc, tak by se Federální rezervy mohly stát cílem výrazných změn a reforem.
Podívejme se, jak by Trumpova administrativa mohla změnit Fed.
Zbavit Fed nezávislosti
S výjimkou pár ojedinělých okamžiků v americké historii fungovaly Federální rezervy jako nezávislý subjekt prakticky s nulovou odpovědností vůči jakékoliv složce americké veřejné správy. V důsledku toho si Fed udržuje schopnost spravovat a manipulovat ekonomikou beze strachu z politických reakcí nebo z trestů od vládních činitelů.
Pokud vás zajímá, zda je takovýto druh autonomie věc dobrá či špatná, tak se jen podívejte na ten sled záludných cyklů ekonomických boomů a propadů, ve kterých v současnosti naše ekonomika vázne.
V tomto systému však existuje skulina, která by to hodování Fedu na naší ekonomice mohla pokazit. Podle Narayana Kocherlakoty neexistuje v právním systému žádný zákon, který by nezávislost Fedu chránil; ta rozsáhlá svoboda, které se Fed v posledních několika desetiletích těšil, spočívala výhradně na presidentově svolnosti.
Není žádným tajemstvím, že Trump má dost kuráže, aby se dal s Fedem do křížku, takže by mohl být prvním prezidentem, který by ho po všech těch letech mohl té nezávislosti zbavit.
Navíc o tom hodně vypovídá i to, že předsedkyně Fedu Janet Yellen jen pár dnů před volbami začala veřejně kázat o tom, jak je nezávislost Fedu důležitá.
Dvě kriticky důležitá křesla v Radě guvernérů Fedu
Už přes rok zůstávají dvě křesla v Radě guvernérů Federálních rezerv prázdná. Jejich neobsazenost způsobují neshody mezi Obamou a federálními zákonodárci. Ale s tím, jak teď Republikáni získali kontrolu nad oběma legislativními komorami, a stejně i nad Bílým domem, můžeme očekávat, že k těmto jmenováním nakonec už dojde.
Ti Trumpem pro tato křesla vybraní budou nejspíš značně odlišní od těch Obamových, čímž by se drasticky mohla dynamika Fedu změnit.
Členové rady, ač se kolem nich tak moc nepublikuje jako o předsedovi a místopředsedovi Fedu, tak stejně mají nad finanční politikou USA značnou moc. Navíc ti dva noví členové rady jmenovaní Trumpem s ním budou sdílet i jeho pro-růstovou agendu a to mu poskytne ještě více kontroly a vlivu nad činností Fedu.
Trumpovo jmenování předsedy a místopředsedy Fedu v roce 2018
Za pouhé dva roky bude mít Trump šanci provést ve Fedu ohromnou změnu jmenováním nového předsedy a místopředsedy. A jestli si Republikáni udrží kontrolu i po volbách 2018, bude mít bezprecedentní šanci jmenovat své kandidáty s minimální opozicí.
Přetrvávající dopad této události samotné by mohl být po Trumpově prezidentování zapsán v historii největším písmem. Výhled pro zlato…
Trumpova administrativa je bezpochyby odhodlána ve Federálních rezervách a ve způsobu, jakým fungují, udělat velké změny. Trump sám dokonce nadhazoval myšlenku návratu Ameriky ke zlatému standardu.
Všechny tyto změny by mohly během realizace způsobit pár otřesů, ale pro dlouhodobou životaschopnost ekonomiky by byly velice výhodné.
Jedna věc je ale jistá: turbulence, které by tyto velké posuvy v mocenské rovnováze mohly způsobit, ještě zvyšují důležitost zajištění svých úspor alespoň trochou zlata.
Zdroj: zerohedge.com