Kromě bitvy probíhající o post ministra zahraničí mezi Romneyem a Giuliannim, která vedla až k mediální bouři, v jejímž důsledku se Trumpova mediální pomocnice Kellyanne Conway údajně zvrhla až tak, že o víkendu na Romneye zaútočila na Twitteru a v televizním okruhu, se potvrzují také fámy, že Trump je rovněž nachystán setkat se i s generálem Davidem Petraeuem, o kterém se teď na post ministra zahraničí uvažuje zrovna tak jako o předchozích dvou. …
Pro připomínku tento čtyřhvězdičkový generál vypadl z vlády kvůli skandálu, že při své mimomanželské aféře vyzrazoval tajné dokumenty. Ten se má s Trumpem sejít „uprostřed rozbrojů mezi Trumpovými poradci ohledně toho, koho na tento post vybrat,“ což ovšem může být zase jen další mediální klam, jelikož reakce veřejnosti proti Petraeuovi by mohla být zrovna tak zavrhující jako proti Romneymu. Připomínáme nedělní „Setkání s tiskem“ na NBC, kde Kellyanne Conways řekla: „Jsem prostě ohromená tím množstvím a intenzitou odporu, jakou vidíme k možnosti, že by Romney sloužil jako vrcholný národní diplomat.“
Jak si všímá Bloomberg, pokud by Petraeus uspěl se senátním potvrzením, tak by představoval nejodvážnější Trumpovo jmenování i pozoruhodný návrat tohoto 64 letého generála, kterému se dostalo uznání za vedení zámořských vojenských operací v Afghánistánu a Iráku, než pak za prezidenta Baracka Obamy sloužil jako ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA). Tehdy ho Senát schválil hlasování 94-0. Avšak krátce poté Petraeuova vládní kariéra zkolabovala, když bylo odhaleno, že během mimomanželské aféry s autorkou vlastního životopisu Paulou Broadwell se touto milenkou dělil i o tajné dokumenty.
V listopadu 2012 rezignoval ze CIA a vyhnul se trestnímu soudu souhlasem s dohodou o přiznání viny v dubnu 2015. Ta od něj požadovala dvouletou podmínku a zaplacení 100 000 $ pokuty za přečin neautorizovaného nakládání s tajnými informacemi.
Aby bylo jasno, Trump se pokoušel barvitou Petraeuovu minulost zlehčovat už během své prezidentské kampaně tvrzením, že Petrauovy přečiny blednou v porovnání s tím, čeho se dopouštěla jeho sokyně bývalá ministryně zahraničí Hillary Clinton, která tajné dokumenty sdílela na soukromém e-mailovém serveru.
„Životy jiných, včetně generála Petraeua a mnoha dalších, už byly zruinovány za to, že se dopustili daleko, daleko menších přestupků,“ řekl Trump při říjnovém shromáždění. „To je spiknutí proti tobě, Americký lide, a my nemůžeme dopustit, aby to pokračovalo.“
Petraeus byl před tímto skandálem veleben jako jeden z nejbrilantnějších generálů své generace a jako ten, který se nasazuje, když na něčem opravdu záleží, jak za prezidenta George W. Bushe, tak za Obamy. Bush ho v roce 2007 vytáhl, aby vedl posílení amerických vojsk v Iráku o 21 000 k záchraně tamních hroutících se amerických válečných snah. Ten vdechl do americké strategie v Iráku nový život, když zdůrazňoval protipovstaleckou taktiku a zaplavení iráckých městských center vojsky k jejich ochraně. Věří se, že tato nová strategie omezila v zemi násilnosti a zabránila pokořující porážce Ameriky. Stejně ale není moc jasné, jaký by toto jmenování mělo ohlas v základně Trumpových přívrženců.
Od svého odchodu z veřejného sektoru Petraeus učil a pracoval jako předseda KKR Global Institute, který analyzuje globální trendy pro KKR & Co., tj. pro tuto v New Yorku sídlící investiční firmu. Obamova administrativa ho nadále příležitostně žádala o rady ohledně strategie v Iráku. Tiskový tajemník Bílého domu Josh Ernest, když ospravedlňoval rozhodnutí pořád i přes ten skandál využívat jeho rad, tak to omlouval skvělou historií jeho úspěchů.
Minulý týden řekl Petraeus v interview s BBC, že kdyby ho zvolený prezident o to požádal, tak by v Trumpově administrativě sloužil. „Už jsem byl v situaci, kdy se na mě prezident v Oválné pracovně v těžké chvíli bez nějakých zdvořilůstek obrátil a řekl: ‚Jako prezident a vrchní velitel se na vás obracím, abyste převzal velení nad mezinárodními bezpečnostními silami v Afghánistánu‘,“ uvedl Petraeus. „Jedinou možnou odpovědí na to mohlo být: ‚Ano, pane prezidente‘.“
I přes Trumpovu chválu Petraeua v průběhu kampaně, tito dva nebyli vždy v politických otázkách zajedno. Petraeus během kampaně zdvořile s Trumpem nesouhlasil, když odmítal kritiku tohoto kandidáta týkající se oznámení Pentagonu, při kterém dopředu sdělil, že připravuje dlouho už slibovanou kampaň na znovu vydobytí Mosulu od teroristů Islámského státu. Když uvádíme takovéto věci, tak tento bývalý generál se dostal do sporu i s Obamou ještě, než nastoupil do prezidentského úřadu. Tento tehdy ještě senátor během návštěvy Iráku v průběhu své kampaně měl s Petraeuem vyostřenou debatu o úrovni vojsk v této zemi, jak uvádí kniha Obamova kampaňového manažera Davida Plouffeho.
Zdroj: zerohedge.com