Zatímco svět se zájmem sledoval, jak dopadnou prezidentské volby v USA, Vladimír Putin udělal něco zcela fascinujícího – nechal zatknout Alexeje Uljukajeva, ministra hospodářství Medveděvovy vlády, na základě obvinění z vydírání a korupce. Uljukajev, jehož telefon byl napíchnutý a odposloucháván ruskými bezpečnostními složkami již od léta tohoto roku, byl zatčen uprostřed noci spolu se svými 2 miliony amerických dolarů. Putin ho oficiálně vyhodil druhý den ráno.


Oficiální místa v Rusku uvádí, že Uljukajev si vynutil úplatek 2 miliony dolarů za ohodnocení, které umožnilo státnímu těžařskému gigantu Rosněfť odkoupit 50% podílu dalšího ropného gigantu Bašněfť. Uljukajev se evidentně pokusil zastrašit Igora Sechina, prezidenta společnosti Rosněfť a osobu blízkou prezidentovi Putinovi a ruských bezpečnostních a zpravodajských služeb.

Ano, čtete správně: dle oficiální verze dala státní firma úplatek členu ruské vlády. Dává vám to nějaký smysl? Vysoký vládní představitel má napíchnutý telefon a je pečlivě sledován Ruskou Federální bezpečnostní službou více jak rok – dává vám to smysl?

Nedává to smysl ani v nejmenším a ruská oficiální místa si to plně uvědomují. Ale to je jen oficiální verze. Takže co se to tu vlastně děje? Vypadá to všechno jako nějaký Putinův vzkaz?

Samozřejmě, že ano!

Vzpomenete si na zkorumpovaného ministra obrany Anatolije Serďukova? Ten byl nejdříve vyhozen a teprve poté zatčen. Ale tentokrát došlo k zatčení člena vlády uprostřed noci. Po několik hodin se s ním jeho podřízení nemohli vůbec spojit a nevěděli, co se mu stalo. Došlo zde k omylu? Těžko.

Způsob, jakým byl Uljukajev zajištěn, byl pečlivě zinscenován tak, aby byl co největší výstrahou pro ostatní jemu podobným renegátům, kteří jsou stále u moci, jelikož Uljukajev byl jakýmsi symbolem tzv. “atlantických integrálů” (čili těch lidí v Kremlu, kteří chtějí integrovat Rusko do světového, USA kontrolovaného, bezpečnostního systému): Uljukajev byl známým liberálem, stejně jako Nikita Bělych, guvernér Kirovské oblasti, který byl zadržen, za ohromného zájmu médií a veřejnosti, v červnu, za přijmutí úplatku 400,000 euro. Dokonce bych se odvážil tvrdit, že Uljukajev by mohl být považován za čelného představitele atlantických integrálů a za oddaného člena ruské „liberální“ (pro-washingtonské) sekty, který v minulosti spolupracoval s Jegorem Gaidarem a Alexejem Kudrinem a byl nyní svržen ruskými “siloviki”, vrcholnými představiteli tzv. silových rezortů (obrany, vnitro, zpravodajská služba).

Tento poslední fakt vzbudil okamžitý zájem médií a titulek, který se objevil na populárním webu Gazeta.ru, nemohl být výstižnější: “Siloviki svrhli Uljukajeva” a doplnili to obrázky klíčových aktérů tohoto dramatu, včetně drsňáka Sergeje Koroleva, předsedy Výboru pro finanční stabilitu Ruské federální bezpečnostní služby (FSB) (na obrázku), který zřejmě stál za Uljukajevovým pádem.

V dubnu jsem prorokoval, že je za dveřmi čistka ve vládě. Musím přiznat, že jsem to čekal dříve. Je zřejmé, že Putin se rozhodl k akci v době, kdy měl Strýček Sam co dělat se svými vlastními problémy. Pokud to tak skutečně bylo, vypovídá to o tom, kolik vlivu stále USA v Rusku mají. Někteří pozorovatelé si povšimli, že k Uljukajevovu zatčení došlo po telefonním hovoru mezi Trumpem a Putinem, což vede k domněnce, že Trump mohl souhlasit s Putinovým postupem. To je, samozřejmě, totální nesmysl, ale jakákoliv špína na Putina je vítaným materiálem pro příslušníky páté kolony.

Seznam potenciálních „kandidátů na odstřel“ je ale dlouhý a obsahuje jména jako vicepremiér Arkadij Dvorkovič, první místopředseda ruské vlády Igor Šuvalov, guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová, ministr financí Anton Siluanov a, samozřejmě, předseda vlády Dmitrij Medveděv. Uljukajev byl jen jeden z mnoha dalších. Ale pořád byl jedním z hlavních kandidátů na odstřel a způsob, jakým k tomu došlo, musel být studenou sprchou pro všechny ty zrádce a renegáty uvnitř Kremlu. Samotný fakt, že Uljukajevův telefon byl tak dlouho odposlouchávaný, je těžko představitelný a je zřetelným důkazem toho, že nikdo není v bezpečí, před Putinovými čistkami. A to samo o sobě je skutečně vítaná změna: každý člen Medveděvovy vlády dostal varování, že je pod drobnohledem Ruské Federální bezpečností služby.