Jose Rodriguez je jedním ze zosnovatelů neblaze proslulého programu mučení a zadržování za časů George W. Bushe a bude asi novou administrativou vybrán, aby vedl CIA, uvádí vlivná právní firma, v níž jako vedoucí poradce sedí jeden z hlavních Trumpových spojenců. Předpověď, že kariérní zpravodajec a bývalý šéf Národních utajených služeb (NCS) v CIA Jose Rodriguez by mohl vést CIA, pochází z povolebního memoranda vydaného nadnárodní právní a lobistickou firmou Dentos. Tato společnost je zapojena do právního poradenství Trumpovy kampaně, uvádí Intercept.
Dentosovo memorandum poskytuje podrobnou analýzu voleb 2016 stejně jako výhled na politické priority zvoleného rezidenta Trumpa a na potenciálně vybraně osoby do kabinetu včetně těch ze zpravodajské komunity. Ač je u některých pozic seznam vícero kandidátů, tak pozice ředitele CIA má pouze jediného odhadovaného nominovaného – tj. Jose Rodrigueze.
Rodriguez do CIA nastoupil v roce 1976 a rychle postupoval v kariérním žebříčku, když sloužil jako polní operativec i šéf stanic v četných latinskoamerických zemích. V roce 2002 byl povýšen na šéfa Protiteroristické centrály, což je divize CIA zřízená k boji proti Al-Kaidě a jejím pobočkám.
Asi 136 lidí bylo zadržováno bez soudu a podrobeno mučení v černých skrýších CIA po celém světě. Podle senátního vyšetřování z roku 2014 patřilo k výslechovým taktikám odpírání spánku během vleklých výslechů, nacpávání konečníku, prochladnutí k smrti, mučení pomocí hmyzu a naposledy uváděný nikoliv však významem poslední waterboarding.
Rodriguez, který byl v roce 2004 jmenován šéfem NCS, dohlížel na veškerý sběr lidského zpravodajství americkými agenturami a tyto praktiky CIA obhajoval, když v roce 2012 v interview s New Yorker řekl, že „to zdaleka nenaplňuje skutkovou podstatu mučení.“
Tvrdil, že tyto metody předtím nasazené nacistickou a japonskou tajnou službou za WWII „měly tehdy právní podloženost, avšak ani my nemáme žádné morální zábrany, abychom to nedělali také.“ Mučení a drsné zacházení pomohly zabránit „dalšímu 11.9“ a shromáždit „cenné zpravodajství“, tvrdil v interview tento vrcholný činitel CIA.
V roce 2005 sehrál Rodriguez po jednom médii odhaleném „zdokonaleném výslechu“, což je eufemismus pro mučení, klíčovou roli při zničení důkazů o něm, když zničil 92 záznamů ukazujících waterboarding podezřelého Kkalid Sheikh Mohammeda, který byl podle zpráv waterboardingu podroben 183 krát.
Podle odtajněného emailu CIA citovaného Americkou unií občanských svobod (ACLU) řekl Rodriguez: „To horko ze spálení těch pásek není nic proti tomu, co by vypuklo, kdyby se dostaly do veřejné domény… vypadali bychom pak strašně.“
Rodriguezův kariérní profil zjevně dobře sedí s některými Trumpovými prohlášeními o zacházení s podezřelými z terorismu.
„Co si myslíte o waterboardingu?“ zeptal se Trump davu během červnového shromáždění v Ohiu. Jeho příznivci pak skandovali, když on na tu otázku odpovídal: „Mně se moc líbí. Nemyslím si ale, že by byl dost tvrdý.“
Loni v listopadu si Trump pochvaloval prospěch z drsných výslechových praktik, když při odděleném kampaňovém shromáždění řekl, že waterboarding „funguje“ s dodatkem: „A i kdyby nefungoval, stejně si to zaslouží za to, co udělali nám.“
Dentons, co to předpovídá, je sama nadnárodní právní a lobbovací firmou s více než 120 kancelářemi po celém světě, která jako vedoucího poradce zaměstnává spojence Donalda Trumpa Newta Gingriche, bývalého mluvčího Sněmovny reprezentantů, který byl v tomto povolebním memorandu zmiňován jako potenciální ministr zahraničí. Není však jasné, zda by tento 73 letý politik, který předtím z postu mluvčího rezignoval kvůli porušení etiky a celé sérii různých kontroverzí, tuto nominaci přijal.“
K dalším kandidátům na vstup do Trumpova kabinetu patří i některé jestřábí figury, které sloužily v Bushově administrativě, jako třeba velvyslanec John Bolton, který nikdy neodvolal své válečné štvaní při podpoře invaze do Iráku v roce 2003. Kritici tvrdí, že jeho nehorázná drzost zruinovala řadu významných vyjednávání o zničení biologických zbraní a o jaderném odzbrojení.
Glenn Greenwald, spoluzakladatel Intercept, v promluvě k Democracy Now Boltona nazval „nejsociopatičtějším válečným štváčem na planetě, který nic neřídí,“ přičemž další členy Trumpova přechodného kabinetu popsal jako představující „vpravdě děsivý výhled.“
Zdroj: globalresearch.ca