Mnozí evropští politici a média jsou šokováni vítězstvím Donalda Trumpa ve volbách prezidenta USA. Bývalý parlamentní státní tajemník na ministerstvu obrany Německa a místopředseda Parlamentního shromáždění OBSE Willy Wimmer cítí naopak úlevu. V případě vítězství Hillary Clintonové by se mohla podle jeho názoru rozpoutat Třetí světová válka. …
Pane Wimmere, co jste si pomyslel, kdy jste uslyšel tu zprávu z USA?
Pocítil jsem velkou úlevu, protože dnes ráno jsem měl pocit, že tento výsledek voleb nás zachránil před velkou válkou. Vycházím z toho, že nový prezident USA je na rozdíl od své soupeřky připraven na rozumnou, praktickou a důvěrnou spolupráci s jinými zeměmi, a to nám dává naději.
V USA řekl lid své závažné slovo. Do jaké míry je správné tvrzení, že výsledky voleb odmítají demokracii v podobě, v níž existuje v poslední době, anebo přinejmenším odmítají establishment?
Myslím si, že tuto otázku by bylo třeba zformulovat trochu jinak: co nebylo správné v rozvoji demokracie na obou stranách Atlantiku v posledních desetiletích, a jaké procesy zapříčinily válku, která se vzplanula v průběhu předvolební kampaně? Vždyť dokonce zatím ani nevíme, co se teď stane v USA. Uznal bych za lepší, kdyby si vyřizovali účty na vlastním území a nerozpoutávali války po celém světě. Možná právě to bude v USA. V průběhu předvolební kampaně chyběly jenom tanky, z nichž by oba kandidáti na sebe stříleli — hůř to už nemohlo být. Tím byl přiveden ad absurdum celý politický systém, a to je prostě katastrofa pro celý ostatní svět! Diskredituje to demokratické státy, které si nedovolují nic podobného.
Trumpa bychom těžko označili za experta v zahraniční politice. Očekáváte v tomto smyslu jisté změny, mj. ve vztazích mezi USA a Evropou?
Ve svých projevech na téma zahraniční politiky Trump říkal, že na rozdíl od svých imperialistických předchůdců dává přednost klasickým vztahům mezi státy. Týká se to především vztahů s Ruskou federací. Před rokem jsem se zúčastnil jedné akce v Moskvě, a hned po mně promluvil jeden z hlavních zahraničněpolitických poradců nynějšího prezidenta Trumpa — generálporučík Flynn. Pro mne to bylo první znamení, že v USA jsou snad nejen váleční štváči. Doufejme, že budou vynaložena úsilí k normalizaci vztahů s Ruskem.
Clintonová přece říkala, že hodlá pokračovat v politice svého manžela vůči Evropě. V této souvislosti si vzpomínám na to, že Bill Clinton po mnoha mírových letech vrátil na evropský kontinent válku. Porušil Pařížskou chartu, kdy rozpoutal válku v Jugoslávii, a také všechno, se odehrálo po válce v Afghánistánu až do událostí v Mali, to všechno bylo dílem demokratů. Takže pokud jde o nastolení míru v celém světě mám více nadějí na prezidenta-republikána.
Když už jste se zmínil o Rusku — ještě v souvislosti s brexitem začalo aktivní podněcování rusofobských nálad. V průběhu předvolební kampaně v USA se to projevilo ještě více. Proč ale to nezapůsobilo?
Protože lidé se už naučili nechávat podobnou informaci bez povšimnutí. Američané přece vidí, že je ženou z jedné války do druhé.
Co si myslíte, hraje Ukrajina pro USA ještě nějakou roli?
V USA se utváří situace zcela jinak, než v Evropě. Tam se nikdy nedá říci jistě, jak vidí americkou politiku jednotlivá ministerstva, agentury atd. Prostě bojují o svůj rozpočet. A proto americká politika se stává na rozdíl od evropské stále méně spolehlivá. Ve vztazích s USA musíte vždy být ve střehu, abyste nebyl oklamán a zatažen do nějaké války.
Je možno očekávat změny v řadách NATO po nástupu k moci Trumpa?
Poté, co se změnila NATO z obranného svazku v agresivní mašinérii, začala představovat nebezpečí pro mír v celém světě. Když to nový americký prezident pochopí a nepřehledne to, budu cítit menší znepokojení při pomyšlení na NATO.
Zdroj: sputniknews.com