Němečtí prokurátoři vyšetřují Marka Zuckerberga a další ředitele Facebooku kvůli porušení národních zákazů proti nenávistné mluvě a pobuřování spáchané neodstraňováním rasistických příspěvků uvedl mluvčí mnichovské kanceláře prokuratury. Tento mluvčí odmítl poskytnout další podrobnosti. Německý právník Chan-jo Jun podal v září trestní oznámení prokurátorům v bavorském městě a dožadoval se, aby byli ředitelé Facebooku přinuceni podvolit se zákonům proti nenávistné mluvě vymazáváním rasistických nebo násilných příspěvků na své stránce.
Pravidla Facebooku zakazují šikanování, obtěžování a výhružné formulace, ale kritici říkají, že to nestačí k jejich vynucení, které selhalo s ohromným vzedmutím rasistických a výhrůžných příspěvků na sociálních médiích během přílivu migrantů do Evropy.
Prokurátoři v Hamburku počátkem tohoto roku podobné už podané oznámení Juna už odmítli na základě toho, že krajský soud nemá příslušnou jurisdikci, neboť evropské operace Facebooku sídlí v Irsku.
„V Bavorsku na to ale pohlíží jinak,“ uvedla v prohlášení jeho firma Jun advokátní kancelář.
„Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback na základě Junova požadavku řekl, že hamburské hledisko je chybné a německé zákony se opravdu na některé z těchto přečinů vztahují,“ uvádí se.
Junovo trestní oznámení jmenuje Zuckerberga, který je zakladatelem Facebooku a generálním ředitelem, a devět dalších ředitelů této společnosti. Mluvčí Facebooku odmítl tyto úkony komentovat.
Jun sestavil seznam 438 příspěvků, které byly označeny jako nepatřičné, ale nebyly během uplynulého roku vymazané. Patří k tomu určité, které by bylo možno považovat pouze za rozhněvané nadávání na politiku, ale také jasné příklady rasistické nenávistné mluvy a volání po násilí proložené odkazy na genocidu z nacistické éry.
Facebook po veřejném pobouření a nátlaku německých politiků letos najal jednotku podnikatelských služeb Arvato z Bertelsmannu, aby monitorovala a mazala rasistické příspěvky.
Exploze online nadávek i násilných útoků proti nově příchozím do Německa doprovázela loňský příliv statisíců migrantů, který vedl k vzestupu popularity anti-imigrantské strany Alternativa pro Německo (AfD) a vyvolal tlak na kancléřku Angelu Merkel.
Zdroj: breitbart.com