Sanjiv Rai říká, že jeho zjištění naznačují, že Demokraté by neměli propadat sebeuspokojení. Newyorský byznysman se slabostí pro televizní celebrity by se náhle mohl sám stát objektem zamilovanosti umělé inteligence vyvinuté v Indii. Průzkumy a simulace, do kterých patřily dovednosti a vnitřní vhledy do lidských bytostí, sice naznačují, že Donald Trump by mohl směřovat k poněkud tvrdému konci. Ale systém umělé inteligence (AI) vyvinutý v Bombaji, který už správně předpověděl poslední tři americké prezidentské volby, staví v bitvě o klíče od Bílého domu republikánského kandidáta před jeho rivalku Hillary Clinton.
MogIA vyvinutý Sanjivem Raiem, zakladatelem indického startupu Genic.ai posbíral 20 milionů datových vstupů z veřejných platforem jako Google, Facebook a Twitter a tyto informace analyzoval, aby vytvořil předpovědi, hlásí SNBC.
Picture: (Robyn Beck/AFP/Getty Images)
Tento AI systém byl vytvořen v roce 2004 a už správně předpověděl výsledky Demokratických i Republikánských primárek.
Tento televizní kanál říká, že do posledních strojních výpočtů byla vzata v úvahu data jako je zapojení do tweetů nebo videí z Facebook Live. A výsledek je takový, že pan Trump překonal v počtech těchto zapojení i vrchol Baracka Obamy v roce 2008, tj. v roce, kdy byl poprvé zvolen 25 procenty.
„Pokud by Trump prohrál, tak by to bylo poprvé za 12 let od počátku plného započítávání zapojení na internetu, kdy by se to odchýlili od tohoto datového trendu,“ řekl pan Rai.
Většina národních průzkumů klade paní Clintonovou a Demokraty daleko dopředu. Zprůměrované průzkumy posbírané dohromady RealClearPolitics dávají paní Clintonové 5,2 % náskok. Ovšem pan Rai řekl, že jeho data ukázala, že Demokraté by neměli propadat sebeuspokojení.
Přiznal, že tato data ze sentimentů v příspěvcích na sociálních médiích mají svá omezení, které je těžké pro systém analyzovat. Jen proto, že se někdo zapojuje do tweetů tohoto 70 letého newyorského magnáta, to neznamená, že ho musí nezbytně volit, říká CNBC.
I samotná paní Clintonová tento týden při shromáždění na Floridě varovala před takovýmto sebeuspokojením. „Na ty průzkumy nekoukejte,“ řekla na shromáždění v Broward College v Coconut Creek. „Nepropadejte sebeuspokojení.“
Pan Rai řekl, že je tu další vliv, který je nutno brát v úvahu, a to, že teď je na sociálních médiích více lidí, než tam bývalo během předchozích prezidentských voleb.
„Podíváte-li se na primárky, tak tam bylo neskutečné množství negativních konverzací, k nimž docházelo ve vztahu k Trumpovi,“ řekl.
Využívání sociálních médií k předpovídání výsledků voleb se stává čím dál populárnější, kvůli množství veřejně dostupných dat.
Např. v září politolog z Northeastern University Nick Beachamp publikoval odborný článek o svém experimentu s nasazením AI na více než 100 milionů tweetů ve volbách 2012.
A zjistil, že se v tom velmi věrně odrážely výsledky hlasování na úrovni jednotlivých států.
Zdroj: independent.co.uk