Západní média velmi odlišně popisují události v Aleppa a Mosula. Navzdory tomu, že je situace v těchto městech podobná, ruské nálety na Aleppo vyvolávají obecnou nevoli, protože trpí „civilní obyvatelstvo". Ale bombardování Mosulu letouny řady zemí v čele se Spojenými státy takové reakce nevyvolávájí, protože tam jsou vině militanti, kteří používají obyvatele jako „lidské štíty". …
The Independent se domnívá, že taková neobjektivita bude úrodným tématem pro budoucí diplomové práce na téma „propaganda“.
Novinář Patrick Coburn připomíná v této sovislosti zprávy z roku 2011, kdy se měly konat každý týden „ohromující protestní demonstrace“ v Íránu. Ale když tam dorazil, žádné se nekonaly. Šlo o jejdinou demonstraci v únoru a íránská opozice v zahraničí vše zveličila a jako doklad dalších protestů předváděla videozáznak z jediné demonstrace. Jeden z novinářů pracujících v Íránu, Cocburnovi řekl, že na Západě se obraz toho, co se děje v této zemi, skládá ze zpráv Íránců, kteří emigrovali, a jsou často jen zbožným přáním aneb do očí bijící propagandou. Ncméně novinářům na místě jejich šéfové nevěřili.
Autor konstatuje, že tento příklad ukazuje situaci, která vedla k současnému popisu věcí v Libyi a Sýrii. V témže roce 2011 se opozici z těchto zemí podařilo „získat kontrolu nad tím, jak popisovat režimy“ těchto zemí v médiích. V důsledku byl libyjský vůdce Muammar Kaddáfí svržen „bojovníky za svobodu", kteří s příchodem k moci přinesli zemi „demokracii". Ale předvídatelným výsledkem je, že namísto demokracie tam propukla anarchie, a je nepravděpodobné, že by se situace v zemi v blízké budoucnosti normalizovala.
Sýrie se nyní děje totéž. Cockburn poukazuje na to, že jak jsou západní média neobjektivní, lze vidět porovnáním situace v syrském Aleppu a iráckém Mosulu. Obě města jsou velká, a žijí v nich převážně sunnité. Obě města jsou v obležení provládních sil v zemi a zahraniční letectvo je bombarduje.
V Aleppu se nachází 250 tisíc civilistů a asi 8000 rebelů, a syrská armáda s podporou ruského letectva zaútočila na město. Zároveň letecké údery na Aleppo vzbudilo nevoli světového společenství.
Avšak situace v Mosulu je velmi podobná. Je tam asi milion obyvatel a 5000 militantů IS, a město je obklíčeno iráckou armádou a kurdskými militantními skupinami, které podporují vzdušnými úderyu letectvo několika zemí v čele s USA. Ale v Mosulu, na rozdíl od Aleppa, nesou vinu za situaci militanti, protože „používají civilisty jako lidské štíty". O jakýchkoliv „živých štítech" v Aleppu se nehovoří, a to navzdory skutečnosti, že podle údajů OSN chce polovina civilistů město opustit. Všichni z nich jsou prý „nevinné oběti ruského barbarství".
Zároveň se zničení Aleppa ruský letecké údery v médiích srovnává se zničením Grozného před 16 lety. Je však pozoruhodné, že se Mosul nesrovnává s ničím, přičemž v roce 2015 bylo město Ramádí z 80% zničeno nálety amerického letectva. Autor uvádí, že pokud se IS bude snažit udržet město, mohla být situace opakovat s městem El Haldia, kde po bojích zůstaly pouhé čtyři neporušené domy.
Autor konstatuje, že se nic radikálně nezměnilo od roku 2003, kdy irácká opozice ujistila zahraniční vlády a média, že američtí a britští vojáci budou v Iráku vítáni s otevřenou náručí. O rok později invazní americké a britské síly bojovaly o život. „Oklamáni opozičními propagandisty se zahraniční vlády a novináři rozhodli vydávat zbožné přání za realitu a zcela zásadně vytvořili špatnou politickou mapu. A dnes se to ještě ve větším opakuje," zdůraznil Cockburn.
Věří také, že „mimořádně neobjektivní postoj médií k pokrytí podobných akcí v Iráku a Sýrii se stane úrodným zdrojem disertační práce na používání a zneužívání propagandy v různých obdobích".
Zdroj: pz.cz