Včera, když do toho filipínský prezident Duterte konečně třísknul oznámením svého „odtržení“ od USA (i když jeho vláda z toho dnes trochu couvá), řekl, že nejenže se „přikloní“ k čínskému ideologickému proudu, nýbrž okrajově, což mnohým ušlo, také řekl: „Pojedu i do Ruska, popovídat si s Putinem a řeknu mu, že už jsme ve světě zase tři – Čína, Filipíny a Rusko. To je jediná možná cesta.“


Aby bylo jasno, oficiální osa mezi Čínou, Ruskem a národem, který až donedávna představoval jádro spojenectví pacifického pobřežního pásma s Amerikou a jehož ztráta bude těžkým políčkem do tváře Obamy i každého, kdo ho v prezidentství nahradí, to bude pro Putinovy uši rajská hudba, proto hned minuty poté, co filipínský prezident oznámil své ohromující odtržení od USA, ruský velvyslanec v této zemi okamžitě řekl, že Moskva je připravena Manile poskytnout pomoc a plně s ní spolupracovat.

„Formulujte seznam svých přání. Jaký druh pomoci od Ruska očekáváte, a pak se na to připravíme a sedneme si s vámi, abychom prodiskutovali, co by se s tím mělo dělat,“ řekl v pátek ruský velvyslanec Igor Chovačev GMA News. Pak učinil prohlášení, že Rusko je s Filipínami „ve kterékoliv oblasti jakékoliv možné spolupráci“ otevřené. Velvyslanec rovněž tento mediální kanál ujistil, že Moskva se do „vnitřních záležitostí suverénního státu vměšovat“ nebude a že „skuteční Rusové“ jsou hodně odlišní od těch, jaké líčí hollywoodské filmy. Chovačev dodal, že Filipíny a Rusko si „zaslouží vědět jeden o druhém daleko, daleko lepší věci.“

Toto sice agresivní, ale diplomatické lísání pokračovalo, když velvyslanec také řekl, že Duterte udělal na ruského ministerského předsedu Medveděva během schůzky v Laosu minulý měsíc silný dojem a že Moskva podporuje boj tohoto vůdce proti ilegálním drogám a kriminalitě. Krátce, řekl vše, co Duterte chtěl slyšet, jen aby zajistil, že osa Čína-Rusko-Filipíny se dohromady dá.