Včera, když do toho filipínský prezident Duterte konečně třísknul oznámením svého „odtržení“ od USA (i když jeho vláda z toho dnes trochu couvá), řekl, že nejenže se „přikloní“ k čínskému ideologickému proudu, nýbrž okrajově, což mnohým ušlo, také řekl: „Pojedu i do Ruska, popovídat si s Putinem a řeknu mu, že už jsme ve světě zase tři – Čína, Filipíny a Rusko. To je jediná možná cesta.“
Aby bylo jasno, oficiální osa mezi Čínou, Ruskem a národem, který až donedávna představoval jádro spojenectví pacifického pobřežního pásma s Amerikou a jehož ztráta bude těžkým políčkem do tváře Obamy i každého, kdo ho v prezidentství nahradí, to bude pro Putinovy uši rajská hudba, proto hned minuty poté, co filipínský prezident oznámil své ohromující odtržení od USA, ruský velvyslanec v této zemi okamžitě řekl, že Moskva je připravena Manile poskytnout pomoc a plně s ní spolupracovat.
„Formulujte seznam svých přání. Jaký druh pomoci od Ruska očekáváte, a pak se na to připravíme a sedneme si s vámi, abychom prodiskutovali, co by se s tím mělo dělat,“ řekl v pátek ruský velvyslanec Igor Chovačev GMA News. Pak učinil prohlášení, že Rusko je s Filipínami „ve kterékoliv oblasti jakékoliv možné spolupráci“ otevřené. Velvyslanec rovněž tento mediální kanál ujistil, že Moskva se do „vnitřních záležitostí suverénního státu vměšovat“ nebude a že „skuteční Rusové“ jsou hodně odlišní od těch, jaké líčí hollywoodské filmy. Chovačev dodal, že Filipíny a Rusko si „zaslouží vědět jeden o druhém daleko, daleko lepší věci.“
Toto sice agresivní, ale diplomatické lísání pokračovalo, když velvyslanec také řekl, že Duterte udělal na ruského ministerského předsedu Medveděva během schůzky v Laosu minulý měsíc silný dojem a že Moskva podporuje boj tohoto vůdce proti ilegálním drogám a kriminalitě. Krátce, řekl vše, co Duterte chtěl slyšet, jen aby zajistil, že osa Čína-Rusko-Filipíny se dohromady dá.
Filipínský ministr rozpočtu za svou stranu oznámil, že jeho země je otevřená všem formám pomoci, ale sama se rozhodne, co je „v nejlepším zájmu této země,“ hlásí Reuters. K tomu by rovněž mohl patřit další obrat čelem vzad a rychlý útěk zpátky do bezpečí loutky USA. Proto také v pátek filipínský ministr obchodu Ramon Lopez CNN řekl, že tento vůdce přeci, o odtržení od Spojených států „nemluvil“. A to, i když Duterte výslovně konstatoval, že Filipíny se od USA ekonomicky odtrhnou. Lopez řekl, že „co se týče ekonomických vztahů, nezastavíme obchodování a investice s Amerikou. Prezident konkrétně zmiňoval svou touhu posílit další ekonomické vztahy s Čínou a s regionem ASEAN, s nimiž obchodují již staletí.“
Vysvětloval, že Filipíny se sice „vymaňují z toho, aby byly příliš závislé na jen jedné straně…, avšak určitě nezastavíme obchodování a investiční aktivity se Západem, konkrétně s USA.“
Ambasáda USA na Filipínách ještě před Lopezovými smířlivými komentáři nazvala Duterteho poznámky „znepokojivou rétorikou“. „V poslední době jsme zažili spoustu tohoto druhu znepokojivé rétoriky, která je nevysvětlitelná a je v rozporu s vřelými vztahy, které existují mezi Filipínci a americkým lidem, a s historií důležité spolupráce mezi oběma vládami,“ řekla v pátek Reuters tisková atašé ambasády USA v Manile Molly Koscina.
„Budeme si muset ještě od filipínské vlády vyslechnout, co by Duterteho poznámky o ‚odtržení‘ mohly znamenat, vytváří jimi ale zbytečnou nejistotu,“ dodala.
Pokud Rusko úspěšně zatáhne smyčku kolem této poslední a nejnovější regionální mocenské osy, tak bude Koscina čekat hodně dlouho.
Zdroj: zerohedge.com