Filipínský prezident Rodrigo Duterte přiletěl do Číny, aby se sešel s čínským premiérem Xi Xinpingem. Duterte se stal velice kontroverzní figurou asijské politiky tím, jak veřejně zostudil amerického prezidenta Baracka Obamu za jeho zacházení s ním a s jeho zemí. Duterte prosazuje upřímnou a brutální politiku vyčištění Filipín od drogových obchodů a zločinnosti, přičemž se současně obrací zády k americkému vlivu nad touto bývalou americkou kolonií.
K jeho schůzce s Xipingem dochází po četných veřejných střetech s Obamou, které vedly k ukončení společných námořních hlídek s americkou Sedmou flotilou ve sporném Jihočínském moři. Zvýšené hlídkování a diplomatické předehry se zeměmi Jihovýchodní Asie, zvláště s Vietnamem, jsou součástí politiky ‚Příklonu k Asii‘, jejímž architektem byla Hillary Clinton, když ještě kralovala ministerstvu zahraničí.
Durterte hledá způsoby, jak s Čínou napravit vztahy po červnovém výnosu Trvalého arbitrážního soudu v holandském Haagu, který popírá Čínou uplatňované historické nároky na Jihočínské moře.
Filipíny byly totiž nejhlasitějším oponentem čínských teritoriálních nároků.
Vietnamské hrátky
Přitom na druhé straně Vietnam byl hlasitým a aktivně se účastnícím hráčem, co si v tom parcelování dělal nároky, který byl také o této záležitosti ochotný vyjednávat s Čínou.
Napětí bylo v tomto regionu na historickém pozadí někdejší čínské invaze vždy vysoké. Politické kroky Vietnamu zvláště konkrétně vychází ze strachu z budoucí čínské kolonizace, ať už faktické nebo uplatňované ekonomickými prostředky.
Zvláště proto je Vietnam ochoten dát zelenou opětovnému otevření ruské vojenské základny z éry Studené války a pozvat ruské investory do průmyslů normálně chráněné před významnými zahraničními investicemi jako produkce ropy včetně průzkumu u pobřeží a rafinérií.
Po rozhovorech mezi Gazprom Něft a státem vlastněnou Petro Vietnam se jim ale v lednu podařilo prodat 49% rafinerie v Dun Quat, ale skutečnost, že Rusku se podařilo dojít ve vyjednávání o tak ohromném vstupu, je sama o sobě významná. Vietnam už tři roky zoufale chtěl provést s Dun Quat prodej, aby rozšířil její kapacitu, ale teprve teď se mu podařilo tuto dohodu uzavřít.
K tomu nejspíš došlo v důsledku spousty zákulisního nátlaku, jelikož USA na tuto zemi neustále vyvíjí nátlak, aby nebudovala příliš silné vztahy s vynořující se rusko-čínskou aliancí. A ministerský předseda Dung to uměl sehrát, i když nedržel v ruce žádná esa, velice dobře, aby Vietnam dosáhl ústupky ode všech a zůstal přitom alespoň nominálně nezávislý.
Nebuďte překvapeni z blízké budoucnosti, pokud Vietnamské obchodní podmínky jako pro Dung Quat začnou být pro Gazprom Něft náhle všude přijatelné, až Rusové pokročí s opětovným otevřením těch výše zmíněných základen.
Na Rusko se tu pohlíží jako na vlivnou sílu, která zmírní jakékoliv imperiální ambice Číňanů jakožto regionálních hráčů. Má to málo společného s ruským teritoriálním imperialismem. Vietnam je důležitý strategický a komerční uzel regionu už historicky a pro USA bude těžké provést takový příklon, aby dělali cokoliv jiného kromě zdržování nevyhnutelného.
Obrácení Filipín
Filipíny tomu dobře rozumí a Duterte odtrhávající se od vedení USA veřejně hraje do ruky Číně s otevřenou náručí, aby posílil podporu uvnitř ASEAN – Asociace národů Jihovýchodní Asie. Vztahy s Thajskem, Myanmarem, Malajsií a Singapurem jsou už díky silným obchodním vztahům pevné.
Xinping právě uzavřel dohodu s Kambodžou, že jí pomůže zmodernizovat její ozbrojené síly.
Zrovna tak, až Obama opustí úřad, tak se americká podpora pro Indonésii zřítí do propasti. Jeho osobní vazy této zemi zajišťovaly záplavu peněz. Ta teď ale bude muset postupovat i bez této berličky v zadní kapse.
Přitom Čína se svou malou chutí posilovat americký dolar velice chytře prohlubuje trh vyrovnávání obchodních plateb přímo v místních měnách s obcházením amerického dolaru a s izolací těchto zemí od hrůzy býčího trhu dolaru, který se zase, jak jsem diskutoval minulý týden, utrhl ze řetězu.
Také proto Čína pomaličku devalvuje yuan, aby ochránila své obchodní partnery z ASEAN odstíněním jejich reálných efektivních směnných kurzů od dalšího vzestupu a od poškození obousměrného obchodu.
Nic z toho Dutertemu neuniklo. Odpor k vlivu Číny na ASEAN se hroutí, jelikož Čína chytře zaměřila značnou část vlastního obchodování na své regionální sousedy. S tím jak je Evropa v depresi a Euro je slabé, nemá obchod s evropským regionem už tak moc smysl.
Filipíny nemohly být odstíněny od této vlny úpadku amerického vlivu v regionu, ani si znehodnotit všechnu tu práci při očistě od korupce a násilí – ať si myslíte o jeho metodách cokoliv – tak s tím stejně skoncuje.
Jeho návštěva v Číně tento týden je pro Clintonovou a Obamu velice špatnou zprávou a je velice pravděpodobné, že ta politika Příklonu k Asii se brzy úplně rozsype.
Zdroj: zerohedge.com