Vědci jsou už zapojeni do vytváření lidské bytosti pomocí editace lidského genomu. Americká biotechnologická společnost má v plánu vytvořit do roku 2017 první geneticky modifikovanou lidskou bytost pomocí nového nástroje k editaci genomu CRISPR. AnonHQ hlásí:
My už víme, že geneticky modifikovaný organismus je takový organismus, kterým má svou DNA pozměněnou, čili modifikovanou nějakým způsobem genetického inženýrství. Takový organismus je nejčastěji upraven pomocí DNA z jiného organismu, ať už je to bakterie, rostlina nebo živočich.
Od živočichů a rostlin se teď úpravy DNA vyšplhaly až k lidským bytostem. Brzy bychom už mohli spatřit geneticky modifikované lidské bytosti.
Segmenty nahromaděných pravidelně rozmístěných krátkých palindromických repetic (CRISPR) představují nový nástroj pro genetické editace, o kterém vědci tvrdí, že by mohl pole biologie úplně přeorat. Vědci ve skutečnosti teď už mnoho let experimentují s technikami editace genů, aby našli ten nejlepší nástroj k úpravě DNA lidských bytostí. Prostřednictvím těchto výzkumů byly geny živočichů a rostlin vědci upravovány až dosud.
Česká Winkipedie ke CRISPR: https://cs.wikipedia.org/wiki/CRISPR
Objev CRISPR vědcům umožňuje editovat lidské geny s bezprecedentní přesností, efektivitou a flexibilitou. Vědci tvrdí, že CRISPR už úspěšně použili k vytvoření opic s takovými cílenými mutacemi, aby pomocí nich zabránili infekci HIV v lidských buňkách.
V roce 2015 oznámili čínští vědci, že úspěšně CRISPR použili k vytvoření geneticky modifikovaného lidského embrya. Do dubna 2016 ti samí čínští výzkumníci oznámili, že mají další geneticky modifikované embryo.
Ale než ti Číňané ještě to druhé modifikované embryo oznámili, tak v únoru 2016 dostali britští vědci od regulátora této země povolení, aby geneticky modifikovali lidská embrya pomocí CRISPR-Cas9 a s tím spojenými technikami. Tato embrya byla po několika dnech kvůli etickým a právním omezením zničena.
Tento vývoj jasně ukazuje, že vědci, dostanou-li vládní povolení, brzy začnou s editací lidských genů.
Soukromá biotechnologická společnost ve Spojených státech zvaná Editas Medicine už oznámila, že do roku 2017 vytvoří první geneticky modifikovanou lidskou bytost na Zemi. Tato společnost plánuje začít s prvními zkouškami už brzy.
Podle Editas Medicine jsou rozhodnuti stát se první laboratoří světa, co geneticky edituje DNA pacientům trpícím genetickými vadami. Tato společnost se konkrétně zaměřuje na oslepující vadu známou jako Leberova kongenitální amauróza. Tato vada brání normální funkci sítnice; tj. světlo zachycující vrstvě buněk na očním pozadí. Dochází k tomu při porodu nebo během prvních měsíců života a ti, co tím trpí, nakonec zcela oslepnou.
Experti říkají, že tato nemoc je dědičná a způsobují ji závady v genech s instrukcemi pro vytvoření kriticky důležitého proteinu pro zrak.
Vědci z Editas Medicine věří, že pomoci editační techniky CRISPR mohou tu zmutovanou DNA napravit.
Ředitelka Editas Medicine Katrine Bosley řekla na konferenci ve Spojených státech, že tato společnost doufá, že začne s pokusy s touto technologií na slepých pacientech v roce 2017. Ač je v současnosti editace lidských genů ve Spojených státech zakázána, tak Bosley říká, že tato společnost požádala o speciální povolení od zdravotních regulátorů v této zemi.
Avšak i přes naděje Editas Medicine, že s touto technologií začne u lidí, tak někteří vědci a pozorovatelé nad touto technologií vyjádřili obavy. Je tomu tak proto, že tato technologie hluboce přetváří genetický kód dané osoby, což se pak může předat potomkům. Dokonce zastánci CRISPR přiznali, že by to mohlo mít nezamýšlené důsledky pro jiné části genomu a mohlo by to vést k architektuře dětí. Děti podle architekta jsou děti, jejichž genetické složení bylo vybráno tak, aby se odstranily buď určité vady, nebo aby se zajistila přítomnost určitých genů.
„CRISPR je nesmírně vzrušující technologie a bezpochyby má obrovský potenciál, který přitahuje pozornost výzkumníků celého světa. Bude-li potenciál CRISPR realizován, pak je třeba, aby se ta technologie podrobila vysoce kvalitnímu biomedicínskému výzkumu, který bude podroben etickému schvalování a reviznímu procesu. Jinak existuje riziko, že rodiny zoufale shánějící léčbu budou zranitelné lákavými nabídkami přehnaně nadšených zastánců této technologie,“ řekl Alastair Kent z Genetické aliance.
Někteří pozorovatelé rovněž říkají, že vědci by se měli u technologií klinické použitelnosti na lidech vyhýbat také pokusům o útěky do laxních jurisdikcí, které jim vše povolí, dokud nebudou úplné důsledky těchto technologií prodiskutovány mezi vědci a vládními organizacemi.
Někteří vědci, kteří podporují základní výzkum na CRISPR, také říkají, že tu technologii ještě nevidí jako natolik vyvinutou, aby se už používala pro jakékoliv klinické záležitosti při nápravě dědičných vad u lidí.