Torpédoborec Námořnictva USS Mason v Rudém moři zahájil palebná protiopatření poté, co zjistil cosi, o čem věřil, že jsou to přilétající rakety. Činitelé ozbrojených sil si ale v sobotu nejsou jisti, co se opravdu stalo, zda to byly četné přilétající střely nebo zda došlo k závadě radarového detekčního systému na tomto torpédoborci.
„Jsme obeznámeni s těmito zprávami a situaci hodnotíme. Všechny naše lodě a posádky jsou v bezpečí a nezraněni,“ řekl CNN jeden z činitelů americké obrany.
Poblíž plují i USS Nitze a USS Ponce.
Původně přišly nepotvrzené zprávy o raketách odpálených jak z pozic na jemenském pobřeží, tak z malých zaměřovacích člunů provozovaných rebely Houthiů.
Toto je aktualizace k původní zprávě, která zněla takto:
Incident odhalil v sobotu během křtu lodi v Baltimoru náčelník námořních operací John Richardson.
Předtím v sobotu v noci řekl druhý americký obranný činitel, že došlo k četným zachycením přilétajících raket proti povrchovým cílům zjištěným Masonem.
Mason v reakci na to vypálil četné rakety pomocí palubního obranného zařízení, řekli tito dva činitelé.
Ještě před tím o tomto incidentu referovala NBC News:
Čtvrtek ráno vypálily USA křižující střely Tomahawk na Jemen útočící na stanoviště radarů na Houthii držených územích, tj. na místech, která byla podle US použita při dvou předchozích incidentech z tohoto týdne.
AKTUALIZACE: Tento článek byl aktualizován, aby se v něm odrážely poslední informace od obranných činitelů.
ČESKÁ REDAKČNÍ POZNÁMKA: Jak už upozorňovala řada jiných zdrojů, ty incidenty byly značně pochybné od počátku, neboť Mason detekoval sice přilétající střely a pálil po nich, ale nezachytil, ani jejich zásahy, ani jejich pády aj. příznaky jejich skutečného působení. Podle této zprávy mají teď Američané podezření, že šlo o falešné signály porouchaného detekčního systému – ovšem na základě svých „falešných pípnutí ve vadném radaru“ Jemen několik dnů ostřelují.
Zdroj: edition.cnn.com