S tím, jak Washington přeřazuje v protiruské rétorice na 11 stupeň, to vypadá, že Vladimir Putin, nechce jen tak čekat, co udělá dál. Jak hlásí Reuters, Rusko uvažuje o plánech na obnovu vojenských základen ve Vietnamu a na Kubě, které sloužívaly jako opory sovětské globální vojenské moci za Studené války. Ruský prezident Vladimir Putin v roce 2001 nařídil stažení se z Kuby a z Vietnamu, jelikož se se Spojenými státy snažil posílit vztahy.
Během napětí kvůli Sýrii a Ukrajině se ale americko-ruské vztahy propadly na nejnižší bod od časů Studené války a s tím, jak John Kerry vykřikuje, že Rusko páchá „válečné zločiny“ a každičký zneoconovatělý Američan sešikovaný za Hillbamou prohlašuje Putina (s Asadem) za ‚satana‘, tak v pátek ruské ministerstvo obrany ohlásilo, že ruské ozbrojené síly uvažují možnost obrození svých základen ze sovětské éry.
Náměstek ministra obrany v pátek zákonodárcům řekl, že ministerstvo uvažuje o možnosti zřízení vzdálených předmostí daleko od ruských hranic.
Při odpovědích na otázky zákonodárců, zda by se vojáci mohli vrátit na Kubu a do Vietnamu, Pankov řekl, že vojáci „revidují“ rozhodnutí o stažení se odsud, nenabídl ale nic konkrétního. „Co se týče naší přítomnosti na vzdálených předsunutých pozicích, tak na tom pracujeme,“ řekl.
Uprostřed zhoršujících se vztahů se Západem začínají vojáci kout plány na obnovu své globální vojenské přítomnosti. Jedinou námořní zásobovací stanicí z časů Sovětského svazu je teď malá základna v syrském přístavu Tartus.
„Globální situace není statická, je v pohybu, a poslední dva roky znamenaly významné změny v mezinárodních záležitostech a v bezpečnosti,“ řekl reportérům na konferenci mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov.
„Je tudíž zcela přirozené, že všechny země tyto změny vyhodnocují v souladu se svými národními zájmy a přijímají určité kroky, které v tom považují za vhodné.“
Jak uvádí AP, Oleg Nilov z jedné z frakcí v Kremlem kontrolované dolní komoře parlamentu Spravedlivé Rusko poukázal, že USA a jejich spojenci z NATO provádí vojenská nasazení u ruských hranic, k čemuž argumentuje, že Rusko potřebuje obnovit své základny ze sovětské éry.
„Když nerozumí jazyku diplomacie, tak je čas dosáhnout dohod o návratu na vzdálená předmostí,“ řekl během debaty.
Přesně, jak varoval Paul Craig Roberts: Oligarchie je ve Washingtonu zakopaná se svou kontrolou nad ekonomikou a zahraničně politickými postoji, přes ty mozkové trusty – think tanky – jiné lobbisty a média.
Lid už nekontroluje nic.
Co si svět pomyslí, když uvidí Donalda Trumpa prokletého, protože nechce válku s Ruskem ani odvezení americké ekonomiky za hranice?
Kde v americké politice uvidí vazalové Washingtonu z Evropy, Británie, Kanady, Austrálie a Japonska to pevné vůdcovství, které stojí za to, aby se zřekli suverenity a nezávislé zahraniční politiky? V čem spatří alespoň špetku inteligence?
Proč ten svět vzhlíží při hledání vůdce k té nejpitomější, nejzlovolnější, nejarogantnější, nejzkorumpovanější a nejvražednější vládě planety?
Vždyť válka je jediným místem určení, k němuž je Washington může dovést.
Člověk by si mohl myslet, že problémem by měl být extrémně nepřátelský postoj Hillary k Putinovi („tzv. novému Hitlerovi“), co je slibem konfliktu s významnou jadernou mocností.
Zdroj: zerohedge.com