Vědci z Institutu aplikované fyziky Ruské akademie věd navrhují získávat antihmotu tím, že srazí super výkonný svazek laserového záření s listem staniolu, čímž se fakticky přemění světlo na hmotu, uvádí se v článku, který byl publikován v časopisu „Physics of Plasmas“. „Teorie kvantové elektrodynamiky předpovídá, že silné elektrické pole, obrazně řečeno, může „přivést k varu" vakuum, které, jak víme, je naplněno virtuálními částicemi, včetně elektron-pozitronových párů.
Elektrické pole může „vytáhnout" tyto částice z jejich virtuálního stavu, ve kterém je nemůžeme vidět, a umístit je do skutečného a hmatatelného viditelného světa"- řekl Igor Kostjukov z Ústavu aplikované fyziky v Nižním Novgorodu.
Kostjukov a jeho kolega Jevgenij Neruš, zjistili, že světlo může být přeměněno na hmotu a také na antihmotu, když zkoumali to, co se děje se slabým listem staniolu, když na něj namíříme super výkonné svazky laserového záření, jejichž síla převyšuje terawatty (10 až 24 stupňů W).
Jak říká Kostjukov, z počátku vědci očekávali, že kolize paprsku s listem kovu bude mít za následek velké množství gama záření a další vysoce energetické fotony, z nichž pouze některé by se měly přeměnit na elektron-pozitron.
Ale ve skutečnosti, jak ukazují výpočty fyziků z Nižního Novgorodu, tento proces bude pokračovat s velkou zaujatostí vůči pozitronům, nejjednodušší formy antihmoty, jejichž počet poroste exponenciálně v průběhu času. Zdrojem těchto částic bude sloužit tzv. „kvantový elektrodynamický proud", což je proces osobitého „samo zrození" super horké elektron-pozitronové plazmy při kolizi s laserovým paprskem a volnými elektrony ve fólii.
Tento proces je teorií, zatím ho vědci nemohli zafixovat v reálnosti. Jak vědci vysvětlují, jestli se elektron při dopadu laserového paprsku bude pohybovat dostatečně rychle, bude vyzařovat fotony, které se rozpadají na elektron-pozitronové páry.
Tyto páry částic budou také vyzařovat fotony, což přivede ke vzniku nových generací elektronů a pozitronů. V důsledku toho počet elektronů, pozitronů a fotonů bude růst jako lavina, na čem je i založena myšlenka Kostjukova a Neruše.
Pozitrony rodící se tímto způsobem, budou rozděleny na listu ne náhodou, ale budou stočeny do jakési spirály, což dovolí takové částice využívat, podle vědce, pro zkoumání vlastností antihmoty a vytvoření super výkonných zdrojů fotonů vysoké energie a pozitronů, které budou mnohem silnější než předchozí.