Minulý týden v australském státu Queensland federální policie zkonfiskoval jednomu muži doma ohromujících 5 465 uncí stříbra (v hodnotě zhruba 106 000 $). To byla součást největší série policejních razií podnícených Australským finančním úřadem proti lidem, které podezírá z daňových úniků. Vyplývají z toho dvě zjevná poučení, která pořád opakujeme:
1) Jak už jsme diskutovali včera, jen idiot se dopustí daňového podvodu nebo daňového úniku. To je samo sebou.
Existuje přeci až příliš velká spousta legitimních způsobů, jak omezit nebo i úplně odstranit to, co jim dlužíte…, což znamená, že neexistuje absolutně žádný důvod dávat jim jakoukoliv šanci tím, že úmyslně překročíte zákon.
Vím, že se to netýká velké většiny lidí, co to čtou, ale když jste jedním z té hrstky lidí, co nemá daně v pořádku, tak určitě uvažujte o možnostech, jak to napravit.
A když na vás třeba nakonec přijdou.
Tak bude lepší, se k tomu postavit a přiznat svou chybu, než čekat, až k vám nevyhnutelně federální agenti přijdou uprostřed noci vykopnout dveře.
2) Nenechávejte si většinu svých aktiv doma.
Jsem si jist, že nejméně pár lidí, kteří se stali obětmi razií Australského finančního úřadu, se nejspíš nějakého daňového úniku dopustili.
Ale nejspíš je mnoho takových lidí, co skončí na seznamu této agentury jen kvůli nějakému nedorozumění v dobré víře.
Ale stejně i těm vpadne federální policie domů, zkonfiskuje jim cokoliv, co vypadá cenně, včetně hotovosti a drahých kovů.
Může se to stát komukoliv. Kdokoliv z nás může skončit omylem na té nesprávné straně seznamu vládní agentury. Nevinným lidem se to stává každý den.
Ten hlavní háček je v tom, že jakmile k vám ozbrojení agenti vpadnou zabírat majetek nebo zmrazit bankovní konta, tak je na vás, abyste dokázali svou nevinu… i když vás zbaví finančních zdrojů potřebných k tomu, abyste to udělali.
Pokud se nikdy nechcete nacházet v takovéto situaci, tak není pouhé doufání, že se vám to nikdy nestane, zrovna tou nejlepší politikou pojištění.
Mějte záložní plán.
Ano, dává to smysl a HODNĚ držet nějakou fyzickou hotovost a drahé kovy v bezpečí doma nebo v kanceláři.
Je to jak velké pojištění proti rizikům bankovního systému tak monetárního systému, když ani jedno byste neměli podceňovat.
Jen si vzpomeňte, co se stalo v roce 2013 na Kypru. Celý bankovní systém se položil, což vládu přimělo k tomu, aby všem zmrazila bankovní účty a celý národ odřízla od jeho úspor.
K tomu všemu došlo přes noc. V pátek odpoledne bylo všechno fajn. V sobotu ráno nastal chaos.
Jen si představte, že vám bez varování zmrazí celoživotní úspory. To muselo být zdrcující.
Ale každý, kdo přemýšlel dopředu a udržoval si malou kasičku s drahým kovem nebo s fyzickou hotovostí doma, na tom byl dobře.
To je snadná strategie, téměř bezriziková uplatnitelná bez složitých fíglů.
Ale prostě nezapomínejte, že jakákoliv domácí aktiva, ať už jsou na účtu místní banky nebo i v hotovosti držené v bezpečí vašeho domova jsou pořád v dosahu jurisdikce agentur vaší domovské vlády.
To znamená, že vše, co máte, je ohroženo, že se můžete stát zase další nevinnou osobou, která omylem skončí na nesprávné straně jejich seznamu.
Ve svém domácím sejfu si toho ale moc neudržujte. Navrhl bych tak životní výdaje na 1-2 měsíce, že by mohly stačit na překonání těch finančních, bankovních a monetárních rizik.
Ale zbytek neponechávejte na svém místním domácím bankovním kontě; neboť zase bankovní konta mohou domácí úřady snadno zmrazit a zkonfiskovat.
Určitě uvažujte s udržováním nejméně části svých aktiv v jiné jurisdikci za mořem, kde vaše domácí vláda nemá přímou pravomoc.
K tomu mohou patřit aktiva jako spořicí účty u zahraniční banky, drahé kovy držené v bezpečné úschově v zámoří nebo i kryptoměna jako Bitcoin.
Zdroj: zerohedge.com