Americký prezident Barack Obama při projevu na rozloučenou v OSN se snažil přesvědčit planetu, že Amerika je „silou dobra", že svět se stal „méně krutý" a vyjádřil rozhořčení nad ambicemi a akcemi Ruska. Zejména Obama kdovíproč tvrdil, že „svět se stal klidnější a méně krutějším po skončení studené války" a propagoval Transpacifické partnerství, jehož variantu (TTIP) odmítá většina zemí EU, napsal portál politone.ru.
Obama zmínil Ukrajinu – podle jeho slov „lidé na Ukrajině vyšli do ulic ne kvůli zahraničnímu spiknutí, ale kvůli zkorumpovanému vůdci."„Žádali změny, protože viděli, jak žijí pobaltské národy, Polsko, ve více demokratických a liberálních společnostech," řekl americký prezident.
No, zdá se, že Obama zapomněl výroky oficiálních zástupců ministerstva zahraničních věcí své země, kteří potvrdili vynaložení asi 5 miliard dolarů protestním nevládním organizacím, stejně jako zprávy o fondech spojených s ministerstvem zahraničí – veřejně (!) tvrdící, že hrály „hlavní“ roli „startéra" při „demokratizaci“ Ukrajiny pomocí Majdanu(mimochodem sám Obama v rozhovoru pro CNN na začátku února 2015 tvrdil: „Vystoupili jsme jako prostředník při změně státní moci na Ukrajině" – pozn. red.).
Rovněž bývalý americký velvyslanec v Rusku Michael McFaul, známý jako jeden z ideologů teorie „sametových revolucí", připustil, že Amerika trvale financuje opoziční síly v jiných státech, stejně jako „šíření demokracie" v zahraničí prostřednictvím vojenské invaze. Uvedl to ve svém článku publikovaném v The New York Times.
Pak Obama označil skupinu IS za „středověkou", zatímco mlčí ke slovům britského vedení, zástupců Pentagonu, kandidátky Hillary Clintonové, stejně jako celé řady vysoce postavených politiků z celého světa, že americká invaze do Iráku „byla příčinou vzniku IS“.
Dále Obama sdělil, že „jaderná dohoda s Íránem" je „velkým krokem ve snaze zbavit svět jaderné hrozby". Přesto z nějakého důvodu neřekl, že dohoda byla podepsána jen za účasti a záruk ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina.
Samozřejmě, že se Obama nevyhnul ani Rusku.
„Věk impérií je pryč, ale Rusko se snaží obnovit bývalou slávu s pomocí síly. Ruské intervence do záležitostí sousedních zemích může udržovat oheň nacionalismu, ale postupem času tyto akce oslabí jeho hranice a sníží úroveň bezpečnosti," prohlásil.
Je jasné, že Obama měl na mysli sjednocení Krymu s Ruskem, kde více než 90% populace tuto vůli vyjádřilo v referendu (pamatujte Kosovo!). Pro vstup do Ruska ale o 2 roky později potvrdila své rozhodnutí sociologům Ukrajiny, americkým expertům a dokonce i nezávislé mezinárodní skupině „Veřejné mínění - Krym".
Začněme „sousedními zeměmi".
„Budeme-li počítat veškeré americkou vojenskou intervenci, pak nám vychází, že Spojené státy za posledních 21 let každoročně bombardovaly nebo provedly invazi do alespoň jedné země. Od invaze do Panamy v roce 1989 zasahují Spojené státy téměř nepřetržitě v zahraničí," všiml si Phillip Bam v materiálu pro The American Conservative.
Přidáme, že Washington´s Blog uvedl děsivé údaje, že až 90% obětí amerických náletů byli civilisté. A můžeme pomlčet o tom, že zveřejněné dopisy bývalé americké ministryně Clintonové ukázaly, že Spojené státy Libyi „bombardovaly do doby kamenné", a to kvůli obrovské zásobě ropy, zlata a růstu francouzského vlivu. A portál připomněl, že není divu, když bývalý tajemník výboru Nobelovy ceny výboru Geir Lundestad řekl BBC, že dát Nobelovu cenu za mír americkému prezidentovi Baracku Obamovi byla chyba.
Nyní o „síle".
Sám (nikým nenucen!) Obama v rozhovoru pro Fox News prohlásil, že „Amerika má karty v ruce. Máme nejsilnější armádu na Zemi". Předtím se Obama také chlubil, že „nemohli bychom nic dělat, kdybychom neměli nejsilnější ozbrojené síly na světě, a pravidelně zkroutili ruce zemím, které nechtějí dělat to, co potřebujeme za pomoci různých ekonomických, diplomatických, a v některých případech vojenských prostředků".
A autoritativní americká výzkumná organizace Cato Institute uvedla, že většina světových bezpečnostních problémů vyplývá z nadměrné vojenské přítomnosti USA. A na závěr portál připomíná materiál BBC a GlobeScan, který ukázal, že v roce 2014 většina pozemšťanů nejen zhoršila postoj vůči USA, ale také je nazvala „hlavní hrozbou pro celý svět".
Taková je „síla dobra".
Zdroj: politonline.ru, pz.cz