Jde o typický produkt okurkové sezóny asi jako zprávy „Uneslo mne UFO, říká farmář“ nebo titulky „Muž pokousal psa“. České noviny (zpravodajský server ČTK) přinesly 31.7.2012 titulek: Známý americký skeptik změnil názor na příčinu změny klimatu Americký fyzik Richard Muller, který byl známým odpůrcem spojování změny klimatu s lidskou činností, změnil názor a nyní považuje za příčinu oteplování skleníkové plyny produkované člověkem. Vyplývá to z jeho článku, který otiskl list The New York Times.

R.Muller. Conversion of a climate change skeptic (NYT 28 July 2012)

Tuto zprávu převzala česká média:

Tyto zprávy se však nezakládají na pravdě a jde jen o produkt „okurkové sezóny“: Muller nikdy NEbyl odpůrcem spojování změny klimatu s lidskou činností a NEzměnil názor.

V médiích (Cambodia Herald) se například dočtete: „Připomíná to Pavlovo obrácení na cestě do Damašku… Klimaskeptici ho nenávidí pro jeho očividnou zradu.“ Muller ale není žádný odpadlík či zrádce skeptiků. Nejde o konvertitu. On byl vždy uhlíkový alarmista, jakým je třeba Al Gore nebo náš Bursík.

Lze to doložit jeho výroky:

V článku „Medieval global warming“ z roku 2003 píše: „Ale aby bylo jasno. Podle paleoklimatologické literatury, kterou znám, silně vyplývá, že CO2 ze spalování fosilních paliv se nakonec ukáže jako nejhorší znečištění v lidské historii. A pravděpodobně bude mít těžké a negativní dopady na světové klima.“

V roce 2008 v interview pro magazín Grist o své knize „Fyzika pro budoucí presidenty“ odpovídal na otázku, co by Obama měl hlavně vědět o oteplování: „Podstatné je, že tu panuje konsensus. President musí vědět, co říká mezinárodní klimatický panel OSN. A ti říkají, že za většinu oteplení posledních 50 let pravděpodobně může člověk.“

V témž interview omlouval přehánění, kterého se dopouští bývalý americký vicepresident Al Gore:„Pokud Al Gore osloví více lidí a přesvědčí svět, že globální oteplování existuje, i když toho třebas docílí za cenu přehánění a překrucování – což vskutku dělá, ale je v tom velice efektivní – tak ať si po světě létá jak chce a čím chce.“

V tomto rozhovoru Muller také vzpomínal, že kvůli skleníkovým plynům v 80.letech vystoupil z eko-organizace Sierra Club. Věřil totiž, že musíme urychleně opustit fosilní paliva a přejít k jádru, avšak Sierra Club byl proti jaderné energii.

Zdroj: http://www.populartechnology.net/2012/06/truth-about-richard-muller.html

Klimaskeptici se domnívají, že vliv CO2 na teploty je relativně malý. Naopak Muller se svou dcerou Elizabeth provozuje firmu http://mullerandassociates.com/ která radí firmám a politikům, jak snižovat uhlíkovou stopu.

Příčinou této nepravdivé zprávy je sám Muller, který otevřeně říká nepravdy. Tvrdí, že otočil názor na příčinu oteplování, ač tomu tak není: „Dnes jdu ještě dále. Prakticky jedinou příčinou oteplování jsou lidé. Že jsem takto otočil názor o 180 stupňů to je výsledkem svědomité a objektivní analýzy projektu BEST.“

Ani toto tvrzení však není pravdivé. Mullerův výzkumný projekt BEST nezměřil a neprokázal lidskou vinu oteplování.

Mullerův projekt skromně nazvaný BEST čili „nejlepší“ (Berkeley Earth Surface Temperatures) nebyl „attribution studies“, tedy nezkoumal příčiny oteplování. Zkoumal pouze VELIKOST oteplení za posledních 150 let. NEZKOUMAL PŘÍČINY. Můžete se přesvědčit sami, když si přečtete vědecké články, které jsou výstupem projektu BEST: http://berkeleyearth.org/papers/

Mullerova tzv. analýza příčin (ZDE a ZDE), se kterou šel do New York Times, spočívala jen v úvaze, že posledních 100 let CO2 jde nahoru a teploty také. To však není důkaz. Může jít o náhodnou korelaci. Stejnou logikou by mohl tvrdit, že za oteplování může nárůst počtu učitelů tělocviku. Těch totiž za sto let také přibylo.

Je rovněž třeba upozornit, že Mullerův názor nepředstavuje tzv. konsensus klimatického panelu OSN (tzv. IPCC). Muller je radikálnější. IPCC uznává, že aspoň do půle 20.století lze oteplení vysvětlit přirozeně, tj. Sluncem. Muller však věří, že CO2 je zodpovědný vlastně za všechno oteplení posledních 250 let. Rekordní nárůst sluneční aktivity, nejvyšší za stovky let, podle Mullera prý neměl na oteplení vliv („consistent with zero“).

Muller nebere do úvahy studie jako Usoskin a kol. 2005, které srovnáním ukázaly, že vzestup teplot za posledních 400 let (měřeno dle letokruhů stromů, nikoli „teploměry“) odpovídá stejně výraznému vzestupu sluneční aktivity v témž období.

I.G.Usoskin et al. Solar activity, cosmic rays, and Earth’s temperature: A millennium-scale comparison (Journal of Geophysical Research, 2005)

Zatímco dříve sám kritizoval některé klimatické alarmisty jako je Al Gore či Michael Mann (hokejkový graf), že nepodloženě přehánějí a podkopávají tak důvěryhodnost klimatického hnutí, dnes se on sám stal tím, kdo příliš přehání.

Muller byl skeptikem v jediné věci a to je otázka, zda je dnes tepleji než ve středověku. Ani zde ale nedošlo ke konverzi. V této věci je skeptický dodnes.

Zprávy o Mullerově konverzi sice byly ve všech médiích, ale nezakládají se na pravdě.

Zdroj: reformy.cz

]]>