Předseda Europarlamentu Martin Schulz přiznal, že se Evropská unie nachází „v nebezpečném a obtížném postavení.“ Prohlásil to v interview pro list Frankfurter Allgemeine. „Když jsem byl před 22 lety zvolen do Europarlamentu, nemohl jsem si představit, že se dostaneme do podobné situace. Ano, EU se může rozpadnout. Nedáme-li na to pozor, rozpadne se na části," řekl Schulz.
Podle jeho názoru je tento vývoj událostí tragický. Přiznal, že eurointegrace je „nedokonalá a nevždy praktická," ale je jednou z hlavních vymožeností kontinentu.
Schulz poznamenal, že poté, co Velká Británie oznámila o záměru vystoupit z EU, podpořily „k společnému překvapení" četné státy, od kterých očekávali podobné nálady, tento svaz.
„Když lidé vidí, jaká rizika má za následek oddělení od největší světové ekonomiky, stávají se opatrnými," vysvětlil.
Přitom Schulz přiznal, že výstup Velké Británie z EU je vážnou ztrátou pro obě strany. Na otázku, proč nedokáží evropské vlády rychleji zvládnout krize, do jejichž epicentru se dostaly, navrhl Schulz, „aby se na to zeptali je."
„Jsem představitel spojené organizace, nemám příslušné kompetence. Všude, kde členské státy trvají na své suverenitě, a proto usilují o vlastní konkrétní cíle, trpí na to společné zájmy," dodal.
Schulz rovněž zkritizoval země, které žádají solidaritu, když jde o „ruskou hrozbu," ale nejsou ochotni projevit jednotu v situaci s běženci.
„Jsou státy, jež pociťují hrozbu ze strany Ruska, a chtějí víc vojáků a zbraní. Dáváme jim to — na znamení solidarity. Zavádíme sankce, i když některé státy EU mají z toho ztráty, také ze solidarity. Ale když pak přicházejí běženci, stejné státy, které ještě včera volaly po solidaritě a získaly ji, nejsou připravené něco udělat," popsal Schulz situaci.
Zdroj: faz.net