Šéf exekutivy EU Jean-Claude Juncker zahájil bezprecedentní etické vyšetřování svého předchůdce Jose Manuala Barrosa zjišťující, zda přijetím práce u Goldmana Sachse neporušil zákony EU. Dopis zveřejněný v neděli evropskou ombudsmankou, která právě na Junckera tlačila, aby vyšetřil Barrosovy plány pomoci americké investiční bance poradit si s Brexitem, uvádí, že prezident Evropské komise Juncker řekl, že formálně bývalého portugalského premiéra žádá, aby „objasnil“ svou roli u Goldmana.
Nezávislý panel vyšších bývalých osobností EU včetně soudce a poslance parlamentu reviduje tento případ, o kterém už předtím Komise řekla, že se jí jako porušení jejích pravidel chování nejeví, jelikož Barroso byl ve výslužbě už po dobu nejméně 18 měsíců.
Poprask, který se objevil kvůli jeho nástupu do této instituce, jenž je mnoha Evropany částečně považována za odpovědnou za finanční krizi, která téměř zhroutila euro, přichází, když se EU potýká s červnovým britským odhlasováním odchodu z tohoto bloku, takže je třeba rozptýlit vnímání veřejnosti, že komise je pouhá technokratická tlapa globálního kapitálu.
To nejspíš bude i ústředním tématem Junckerova výročního proslovu o stavu Unie k Evropskému parlamentu ve středu a pak na summitu vůdců EU v pátek v Bratislavě.
Činitelé a diplomaté EU soukromě říkají, že Juncker a další vůdci zuřili, že Barroso vzal tuto pozici u firmy, jejíž veřejná reputace v Evropě je tak mizerná, ale že vidí jen málo možností, co by s tím Komise mohla udělat.
Juncker, který komisi převzal před dvěma lety, když tento konzervativní bývalý ministerský předseda po desetiletí se táhnoucím vedení exekutivy EU odstoupil, v pátek Barrosovi napsal upozornění, že by se „měl chovat zásadově a uvážlivě.“
Uznal však prominentní roli Barrosa jakou plnil – avšak různí činitelé tvrdí, že lze těžko hledat precedens, aby bývalý šéf Komise vzal takto vysoce profilovanou roli v soukromém sektoru – a že by teď rád získal písemné ujištění o takovémto chování.
„Protože je v tom bývalý prezident Komise,“ tak Juncker napsal šéfovi administrativy Komise, aby napsal Barrosovi „žádost o poskytnutí objasnění jeho nových odpovědností z hlediska jeho kontaktů, ohledně nichž bude moci žádat ad hoc vyhodnocení Etické komise.“
VEŘEJNÉ POBOUŘENÍ
Žádost byla Barrosovi zaslána, avšak zatím k žádné odpovědi nedošlo, řekla mluvčí Komise. Juncker ve svém dopise zdůrazňoval, že Barroso nebude v Komisi přijat jako bývalý prezident, nýbrž jako lobbyista jako kterýkoliv jiný a jeho jednání budou muset být zaznamenána ve veřejném registru.
Ani Barroso ani Goldman Sachs bezprostředně na žádost o komentář nereagovali. Lidé, kteří bývalého ministerského předsedu znají, Reuters řekli, že pro tuto práci po tolika letech ve veřejných službách cítí motivaci a vidí to tak, že většina té kritiky přichází od jeho dlouhodobých politických nepřátel na levici.
Etická komise se skládá ze tří členů, bývalého holandského soudce v nejvyšším soudu EU, německého sociálnědemokratického bývalého poslance Evropského parlamentu a bývalého rakouského vedoucího činitele této Komise.
Zákony dohod o EU stanovují, že bývalí komisaři, kteří by pochybili při zásadovém jednání v přijatých jmenováních po odchodu z exekutivy EU, by mohli být zbaveni práva na penzi.
Goldman Sachs počátkem července ohlásil své jmenování Barrosa, kterému je 60 a je o rok mladší než jeho následovník Juncker, výkonným předsedou své mezinárodní pobočky v Londýně. Uvedli, že bude této bance radit, jak se vypořádat s odloučením Británie od EU, což nejspíš ovlivní mnoho investičních trhů.
Komise v té době uvedla, že Barroso opustil své zaměstnání u ní 20 měsíců předtím, tedy déle než 18 měsíční zákonné omezení doby, během níž musí Komise pracovní místa svého bývalého kolegy schvalovat.
Avšak ombudsmanka Emily O’Reilly, bývalá irská žurnalistka pověřená prověřování etiky u institucí EU, řekla, že i po 18 měsíčním limitu zavedeném v předpisech chování Komise ještě dohoda o EU požaduje celoživotní „zásadovost“.
Juncker uvedl, že 18 měsíční období, během něhož může Komise svým bývalým členům blokovat přijímání pracovních míst – a také to v minulosti dělala – se počítá od 12 měsíců roku 2011, kdy byl Barroso sám prezidentem EU exekutivy.
Nicméně Ombudsmanka O’Reilly v dopise Junckerovi minulý týden uváděla, že Barroso způsobil rozsáhlé pobouření veřejnosti.
Téměř 140 000 lidí podepsalo on-line petici, kterou začali zaměstnanci EU. Ti psali, že žádají „exemplární opatření“:
„Toto je v nejhorším možném okamžiku, je to pro Unii symbol katastrofy a dar shůry pro eurofoby, když je bývalý prezident Komise spojován s bezuzdností a neetičností finančních hodnot, jaké právě Goldman Sachs představuje.“
Zdroj: breitbart.com